Kuljetus Tuuri Oy är ett aktiebolag med hemort i Kouvola, registrerat år 1987. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2025 var omsättningen 9,6 M€ och rörelseresultatet 568 t€; soliditet 68,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 526 t€ och inkomstskatterna 107 t€. Offentliga köpare köpte för 257 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9,6 M€ | 9,1 M€ | 9,0 M€ | 8,3 M€ | 7,4 M€ | 7,6 M€ |
| Förändring i omsättning | 5,3 % | 0,5 % | 9,4 % | 11,6 % | -2,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ |
| Rörelsebidrag % | 17,5 % | 15,0 % | 15,9 % | 15,3 % | 19,3 % | 20,2 % |
| Rörelseresultat | 568 t€ | 521 t€ | 618 t€ | 505 t€ | 569 t€ | 714 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,9 % | 5,7 % | 6,8 % | 6,1 % | 7,7 % | 9,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 469 t€ | 419 t€ | 493 t€ | 406 t€ | 448 t€ | 570 t€ |
| Personalkostnader | 3,1 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ |
| Soliditet | 68,7 % | 64,4 % | 64,6 % | 58,6 % | 73,6 % | 74,9 % |
| Kassalikviditet | 1,55 | 1,29 | 1,21 | 1,10 | 1,18 | 1,54 |
| Current ratio | 1,55 | 1,29 | 1,21 | 1,10 | 1,18 | 1,54 |
| Relativ skuldsättning | 15,6 % | 18,2 % | 16,8 % | 21,1 % | 19,0 % | 16,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,3 % | 14,0 % | 17,8 % | 16,5 % | 11,4 % | 15,1 % |
| Balansomslutning | 4,8 M€ | 4,7 M€ | 4,3 M€ | 4,2 M€ | 5,3 M€ | 5,0 M€ |
| Eget kapital | 3,3 M€ | 3,0 M€ | 2,8 M€ | 2,5 M€ | 3,9 M€ | 3,8 M€ |
| Kassa och bank | 350 t€ | 443 t€ | 496 t€ | 400 t€ | 418 t€ | 1,1 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9,6 M€ | 9,1 M€ | 9,0 M€ | 8,3 M€ | 7,4 M€ | 7,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 38 t€ | 48 t€ | 149 t€ | 4 559 € |
| Material och tjänster | -3,8 M€ | -3,9 M€ | -4,1 M€ | -3,8 M€ | -3,0 M€ | -3,1 M€ |
| Personalkostnader | -3,1 M€ | -2,9 M€ | -2,7 M€ | -2,6 M€ | -2,6 M€ | -2,5 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -1,1 M€ | -841 t€ | -815 t€ | -761 t€ | -859 t€ | -820 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -960 t€ | -908 t€ | -853 t€ | -661 t€ | -536 t€ | -462 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 568 t€ | 521 t€ | 618 t€ | 505 t€ | 569 t€ | 714 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 19 t€ | 5 338 € | 548 € | 179 € | -809 € | 5 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 587 t€ | 527 t€ | 618 t€ | 505 t€ | 568 t€ | 714 t€ |
| Inkomstskatt | -118 t€ | -108 t€ | -126 t€ | -100 t€ | -119 t€ | -144 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 469 t€ | 419 t€ | 493 t€ | 406 t€ | 448 t€ | 570 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 3,7 M€ | 3,1 M€ |
| Fordringar | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 856 t€ |
| Kassa och bank | 350 t€ | 443 t€ | 496 t€ | 400 t€ | 418 t€ | 1,1 M€ |
| Rörliga aktiva | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 2,0 M€ |
| Aktiva | 4,8 M€ | 4,7 M€ | 4,3 M€ | 4,2 M€ | 5,3 M€ | 5,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 3,3 M€ | 3,0 M€ | 2,8 M€ | 2,5 M€ | 3,9 M€ | 3,8 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Främmande kapital | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9,6 M€ | 9,1 M€ | 9,0 M€ | 8,3 M€ | 7,4 M€ | 7,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 38 t€ | 48 t€ | 149 t€ | 4 559 € |
| Material och tjänster | -3,8 M€ | -3,9 M€ | -4,1 M€ | -3,8 M€ | -3,0 M€ | -3,1 M€ |
| Personalkostnader | -3,1 M€ | -2,9 M€ | -2,7 M€ | -2,6 M€ | -2,6 M€ | -2,5 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -1,1 M€ | -841 t€ | -815 t€ | -761 t€ | -859 t€ | -820 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -960 t€ | -908 t€ | -853 t€ | -661 t€ | -536 t€ | -462 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 568 t€ | 521 t€ | 618 t€ | 505 t€ | 569 t€ | 714 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 19 t€ | 5 338 € | 548 € | 179 € | -809 € | 5 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 587 t€ | 527 t€ | 618 t€ | 505 t€ | 568 t€ | 714 t€ |
| Inkomstskatt | -118 t€ | -108 t€ | -126 t€ | -100 t€ | -119 t€ | -144 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 469 t€ | 419 t€ | 493 t€ | 406 t€ | 448 t€ | 570 t€ |
| Bestående aktiva | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 3,7 M€ | 3,1 M€ |
| Fordringar | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 856 t€ |
| Kassa och bank | 350 t€ | 443 t€ | 496 t€ | 400 t€ | 418 t€ | 1,1 M€ |
| Rörliga aktiva | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 2,0 M€ |
| Aktiva | 4,8 M€ | 4,7 M€ | 4,3 M€ | 4,2 M€ | 5,3 M€ | 5,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 3,3 M€ | 3,0 M€ | 2,8 M€ | 2,5 M€ | 3,9 M€ | 3,8 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Främmande kapital | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 333 t€ | 422 t€ | 384 t€ | 397 t€ | 614 t€ | 492 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | 0 € | 667 € | 0 € | – |
| Passiva | 4,8 M€ | 4,7 M€ | 4,3 M€ | 4,2 M€ | 5,3 M€ | 5,0 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 856 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 9 842 € | 221 € | 950 € | 13 t€ | 0 € | 578 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | – | – | – | 0 € | 333 t€ | 133 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 19 t€ | 5 653 € | 714 € | 184 € | 236 € | 81 € |
| Maskiner och inventarier | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2,8 M€ | 2,6 M€ | 2,3 M€ | 2,0 M€ | 3,5 M€ | 3,2 M€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 405 t€ | 549 t€ | 391 t€ | 651 t€ | 299 t€ | 279 t€ |
| Löner och arvoden | -2,6 M€ | -2,4 M€ | -2,2 M€ | -2,2 M€ | -2,2 M€ | -2,1 M€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 831 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 469 t€ | 419 t€ | 493 t€ | 406 t€ | 448 t€ | 570 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -101 € | -315 € | -165 € | -5 € | -1 045 € | -76 € |
| Pensionskostnader | -452 t€ | -420 t€ | -433 t€ | -362 t€ | -350 t€ | -347 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 78 t€ | 127 t€ | 37 t€ | 58 t€ | 84 t€ | 24 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | – | – | – | 0 € | 999 t€ | 656 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -88 t€ | -76 t€ | -76 t€ | -65 t€ | -94 t€ | -90 t€ |
| Övriga värdepapper | 300 t€ | 90 t€ | 0 € | – | – | – |
| Köp av tjänster | -1,8 M€ | -2,0 M€ | -2,1 M€ | -1,9 M€ | -1,6 M€ | -1,8 M€ |
| Materiella tillgångar | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 3,7 M€ | 3,1 M€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -2,0 M€ | -1,9 M€ | -2,0 M€ | -1,9 M€ | -1,3 M€ | -1,3 M€ |
| Finansiella värdepapper | 300 t€ | 90 t€ | 0 € | – | – | – |
| Avskrivningar enligt plan | -1,1 M€ | -841 t€ | -815 t€ | -761 t€ | -859 t€ | -820 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 752 t€ | 685 t€ | 739 t€ | 695 t€ | 497 t€ | 494 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kuljetus Tuuri Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen vägtransport, godstrafik (2782 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€, 15 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Kouvola
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis