Öljykolmio Oy är ett aktiebolag med hemort i Lundo, registrerat år 1989. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 679 t€ och rörelseresultatet 27 t€; soliditet 94,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 67 t€ och inkomstskatterna 14 t€. Offentliga köpare köpte för 2 932 € av företaget åren 2023–2026; den största köparen är Kulttuurin Ja Vapaa-ajan Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 |
|---|---|---|
| Omsättning | 679 t€ | 755 t€ |
| Förändring i omsättning | -10,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 8 012 € | 54 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,2 % | 7,1 % |
| Rörelseresultat | 27 t€ | 78 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,9 % | 10,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 21 t€ | 61 t€ |
| Personalkostnader | -359 t€ | -358 t€ |
| Soliditet | 94,9 % | 96,8 % |
| Kassalikviditet | 8,42 | 13,90 |
| Current ratio | 8,42 | 13,90 |
| Relativ skuldsättning | 3,1 % | 1,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,5 % | 14,8 % |
| Balansomslutning | 408 t€ | 430 t€ |
| Eget kapital | 387 t€ | 416 t€ |
| Kassa och bank | 142 t€ | 139 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 679 t€ | 755 t€ |
| Material och tjänster | 66 t€ | 89 t€ |
| Personalkostnader | 359 t€ | 358 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 19 t€ | 24 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 209 t€ | 206 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 27 t€ | 78 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 204 € | 802 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 26 t€ | 77 t€ |
| Inkomstskatt | 5 266 € | 16 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 21 t€ | 61 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 233 t€ | 239 t€ |
| Fordringar | 33 t€ | 51 t€ |
| Kassa och bank | 142 t€ | 139 t€ |
| Rörliga aktiva | 175 t€ | 190 t€ |
| Aktiva | 408 t€ | 430 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 387 t€ | 416 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 21 t€ | 14 t€ |
| Främmande kapital | 21 t€ | 14 t€ |
Alla poster i bokslutet (42)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 679 t€ | 755 t€ |
| Material och tjänster | 66 t€ | 89 t€ |
| Personalkostnader | 359 t€ | 358 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 19 t€ | 24 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 209 t€ | 206 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 27 t€ | 78 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 204 € | 802 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 26 t€ | 77 t€ |
| Inkomstskatt | 5 266 € | 16 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 21 t€ | 61 t€ |
| Bestående aktiva | 233 t€ | 239 t€ |
| Fordringar | 33 t€ | 51 t€ |
| Kassa och bank | 142 t€ | 139 t€ |
| Rörliga aktiva | 175 t€ | 190 t€ |
| Aktiva | 408 t€ | 430 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 387 t€ | 416 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 21 t€ | 14 t€ |
| Främmande kapital | 21 t€ | 14 t€ |
| Löner och arvoden | 270 t€ | 271 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 9 513 € | 9 513 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 7 201 € | 5 577 € |
| Materiella tillgångar | 99 t€ | 118 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 44 t€ | 47 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 100 € | 17 € |
| Avskrivningar enligt plan | 19 t€ | 24 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 133 t€ | 121 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 33 t€ | 51 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 13 t€ | 8 056 € |
| Övriga lönebikostnader | 36 t€ | 36 t€ |
| Passiva | 408 t€ | 430 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 44 t€ | 54 t€ |
| Pensionskostnader | 53 t€ | 51 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 10 t€ | 15 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 304 € | 819 € |
| Placeringar | 133 t€ | 121 t€ |
| Köp av tjänster | 22 t€ | 35 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 21 t€ | 61 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 23 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 027 € | 60 € |
| Maskiner och inventarier | 46 t€ | 61 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 356 t€ | 345 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Öljykolmio Oy till den övre halvan inom näringsgrenen övriga tekniska tjänster (403 företag med beskattningsbar inkomst; median 27 t€, 2,5 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Lundo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis