Saneeraus T10 Oy är ett aktiebolag med hemort i Birkala, registrerat år 1988. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2024 var omsättningen 327 t€ och rörelseresultatet 67 t€; soliditet 32,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 67 t€ och inkomstskatterna 14 t€. Offentliga köpare köpte för 18 t€ av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Tukipalvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | 31.3.2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 327 t€ | 0 € | – | – | – |
| Rörelsebidrag | 70 t€ | -21 € | -250 € | -237 € | -132 € |
| Rörelsebidrag % | 21,3 % | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 67 t€ | -21 € | -250 € | -237 € | -1 563 € |
| Rörelsemarginal | 20,5 % | – | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | 57 t€ | 782 € | -250 € | -237 € | -1 611 € |
| Personalkostnader | 159 t€ | 0 € | – | – | – |
| Soliditet | 32,2 % | – | -9,3 % | -6,1 % | -2,9 % |
| Kassalikviditet | 1,60 | – | 0,45 | 0,48 | 0,56 |
| Current ratio | 1,60 | – | 0,45 | 0,48 | 0,56 |
| Relativ skuldsättning | 36,7 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 100,0 % | – | – | – | – |
| Balansomslutning | 177 t€ | 0 € | 8 411 € | 8 660 € | 10 t€ |
| Eget kapital | 57 t€ | 0 € | -782 € | -532 € | -295 € |
| Kassa och bank | 16 t€ | 0 € | 4 118 € | 4 367 € | 4 605 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | 31.3.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 327 t€ | 0 € | – | – | – |
| Material och tjänster | -78 t€ | 0 € | – | – | – |
| Personalkostnader | -159 t€ | 0 € | – | – | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -2 746 € | 0 € | – | 0 € | -1 431 € |
| Övriga rörelsekostnader | -20 t€ | -21 € | -250 € | -237 € | -132 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 67 t€ | -21 € | -250 € | -237 € | -1 563 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -516 € | 803 € | 0 € | 0 € | -48 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 66 t€ | 782 € | -250 € | -237 € | -1 611 € |
| Inkomstskatt | -9 438 € | 0 € | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 57 t€ | 782 € | -250 € | -237 € | -1 611 € |
Balansräkning
| 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | 31.3.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 58 t€ | 0 € | 4 293 € | 4 293 € | 4 293 € |
| Fordringar | 103 t€ | 0 € | – | 0 € | 1 124 € |
| Kassa och bank | 16 t€ | 0 € | 4 118 € | 4 367 € | 4 605 € |
| Rörliga aktiva | 118 t€ | 0 € | 4 118 € | 4 367 € | 5 729 € |
| Aktiva | 177 t€ | 0 € | 8 411 € | 8 660 € | 10 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 57 t€ | 0 € | -782 € | -532 € | -295 € |
| Långfristigt främmande kapital | 46 t€ | 0 € | – | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 74 t€ | 0 € | 9 193 € | 9 193 € | 10 t€ |
| Främmande kapital | 120 t€ | 0 € | 9 193 € | 9 193 € | 10 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | 31.3.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 327 t€ | 0 € | – | – | – |
| Material och tjänster | -78 t€ | 0 € | – | – | – |
| Personalkostnader | -159 t€ | 0 € | – | – | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -2 746 € | 0 € | – | 0 € | -1 431 € |
| Övriga rörelsekostnader | -20 t€ | -21 € | -250 € | -237 € | -132 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 67 t€ | -21 € | -250 € | -237 € | -1 563 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -516 € | 803 € | 0 € | 0 € | -48 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 66 t€ | 782 € | -250 € | -237 € | -1 611 € |
| Inkomstskatt | -9 438 € | 0 € | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 57 t€ | 782 € | -250 € | -237 € | -1 611 € |
| Bestående aktiva | 58 t€ | 0 € | 4 293 € | 4 293 € | 4 293 € |
| Fordringar | 103 t€ | 0 € | – | 0 € | 1 124 € |
| Kassa och bank | 16 t€ | 0 € | 4 118 € | 4 367 € | 4 605 € |
| Rörliga aktiva | 118 t€ | 0 € | 4 118 € | 4 367 € | 5 729 € |
| Aktiva | 177 t€ | 0 € | 8 411 € | 8 660 € | 10 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 57 t€ | 0 € | -782 € | -532 € | -295 € |
| Långfristigt främmande kapital | 46 t€ | 0 € | – | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 74 t€ | 0 € | 9 193 € | 9 193 € | 10 t€ |
| Främmande kapital | 120 t€ | 0 € | 9 193 € | 9 193 € | 10 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 8 777 € | 0 € | 9 193 € | 9 193 € | 10 t€ |
| Passiva | 177 t€ | 0 € | 8 411 € | 8 660 € | 10 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 46 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 8 009 € | 0 € | – | 0 € | 1 124 € |
| Kortfristiga fordringar | 103 t€ | 0 € | – | 0 € | 1 124 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 803 € | 0 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | 8 239 € | 0 € | 4 293 € | 4 293 € | 4 293 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -2 523 € | -3 305 € | -3 055 € | -2 818 € | -1 207 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 28 t€ | 0 € | – | – | – |
| Löner och arvoden | -129 t€ | 0 € | – | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 49 t€ | 0 € | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 57 t€ | 782 € | -250 € | -237 € | -1 611 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -516 € | 0 € | – | 0 € | -48 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 12 t€ | 0 € | – | – | – |
| Pensionskostnader | -22 t€ | 0 € | – | – | – |
| Övriga lönebikostnader | -8 912 € | 0 € | – | – | – |
| Köp av tjänster | -42 t€ | 0 € | – | – | – |
| Materiella tillgångar | 8 239 € | 0 € | 4 293 € | 4 293 € | 4 293 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -36 t€ | 0 € | – | – | – |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 864 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 83 t€ | 0 € | – | – | – |
| Avskrivningar enligt plan | -2 746 € | 0 € | – | 0 € | -1 431 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 37 t€ | 0 € | – | – | – |
| Placeringar | 50 t€ | 0 € | – | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Saneeraus T10 Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5706 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 4,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Birkala
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis