PK Kanavat Oy är ett aktiebolag med hemort i Pieksämäki, registrerat år 1988. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 898 t€ och rörelseresultatet 23 t€; soliditet 61,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 103 t€ och inkomstskatterna 21 t€. Senaste anteckning i handelsregistret: byte av verkställande direktör 23.1.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 898 t€ | 887 t€ | 716 t€ | 703 t€ |
| Förändring i omsättning | 1,2 % | 23,8 % | 1,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 14 t€ | 110 t€ | 26 t€ | 17 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,5 % | 12,4 % | 3,6 % | 2,4 % |
| Rörelseresultat | 23 t€ | 100 t€ | 13 t€ | 5 047 € |
| Rörelsemarginal | 2,6 % | 11,2 % | 1,8 % | 0,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 18 t€ | 79 t€ | 11 t€ | 3 369 € |
| Personalkostnader | -398 t€ | 361 t€ | 294 t€ | 257 t€ |
| Soliditet | 61,0 % | 69,7 % | 63,9 % | 70,9 % |
| Kassalikviditet | 1,42 | 2,21 | 1,92 | 2,11 |
| Current ratio | 1,74 | 2,63 | 2,21 | 2,30 |
| Relativ skuldsättning | 10,2 % | 11,1 % | 14,4 % | 11,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,9 % | 34,9 % | 6,2 % | 1,8 % |
| Balansomslutning | 235 t€ | 326 t€ | 286 t€ | 265 t€ |
| Eget kapital | 144 t€ | 227 t€ | 183 t€ | 188 t€ |
| Kassa och bank | 62 t€ | 153 t€ | 130 t€ | 82 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 898 t€ | 887 t€ | 716 t€ | 703 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 002 € | 50 t€ | 5 275 € | 2 525 € |
| Material och tjänster | 298 t€ | -291 t€ | -238 t€ | -269 t€ |
| Personalkostnader | 398 t€ | -361 t€ | -294 t€ | -257 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 569 € | -11 t€ | -12 t€ | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 164 t€ | -183 t€ | -167 t€ | -155 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 100 t€ | 13 t€ | 5 047 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 25 € | 1 482 € | -114 € | -311 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 23 t€ | 101 t€ | 13 t€ | 4 736 € |
| Inkomstskatt | 4 830 € | -22 t€ | -1 848 € | -1 366 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 18 t€ | 79 t€ | 11 t€ | 3 369 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 75 t€ | 80 t€ | 86 t€ | 88 t€ |
| Omsättningstillgångar | 30 t€ | 39 t€ | 26 t€ | 15 t€ |
| Fordringar | 68 t€ | 54 t€ | 44 t€ | 81 t€ |
| Kassa och bank | 62 t€ | 153 t€ | 130 t€ | 82 t€ |
| Rörliga aktiva | 160 t€ | 246 t€ | 200 t€ | 177 t€ |
| Aktiva | 235 t€ | 326 t€ | 286 t€ | 265 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 144 t€ | 227 t€ | 183 t€ | 188 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 5 440 € | 13 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 92 t€ | 93 t€ | 91 t€ | 77 t€ |
| Främmande kapital | 92 t€ | 99 t€ | 103 t€ | 77 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 898 t€ | 887 t€ | 716 t€ | 703 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 002 € | 50 t€ | 5 275 € | 2 525 € |
| Material och tjänster | 298 t€ | -291 t€ | -238 t€ | -269 t€ |
| Personalkostnader | 398 t€ | -361 t€ | -294 t€ | -257 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 569 € | -11 t€ | -12 t€ | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 164 t€ | -183 t€ | -167 t€ | -155 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 100 t€ | 13 t€ | 5 047 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 25 € | 1 482 € | -114 € | -311 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 23 t€ | 101 t€ | 13 t€ | 4 736 € |
| Inkomstskatt | 4 830 € | -22 t€ | -1 848 € | -1 366 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 18 t€ | 79 t€ | 11 t€ | 3 369 € |
| Bestående aktiva | 75 t€ | 80 t€ | 86 t€ | 88 t€ |
| Omsättningstillgångar | 30 t€ | 39 t€ | 26 t€ | 15 t€ |
| Fordringar | 68 t€ | 54 t€ | 44 t€ | 81 t€ |
| Kassa och bank | 62 t€ | 153 t€ | 130 t€ | 82 t€ |
| Rörliga aktiva | 160 t€ | 246 t€ | 200 t€ | 177 t€ |
| Aktiva | 235 t€ | 326 t€ | 286 t€ | 265 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 144 t€ | 227 t€ | 183 t€ | 188 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 5 440 € | 13 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 92 t€ | 93 t€ | 91 t€ | 77 t€ |
| Främmande kapital | 92 t€ | 99 t€ | 103 t€ | 77 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 32 t€ | -22 t€ | -18 t€ | -18 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 648 € | 2 714 € | 1 133 € | 39 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 43 t€ | 54 t€ | 51 t€ | 32 t€ |
| Materiella tillgångar | 75 t€ | 80 t€ | 86 t€ | 88 t€ |
| Färdiga produkter | 5 871 € | 13 t€ | 4 339 € | 2 339 € |
| Pensionskostnader | 57 t€ | -57 t€ | -45 t€ | -47 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | – | 0 € | 594 € | 1 188 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 5 440 € | 6 720 € | 6 720 € | 0 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 2 772 € | 4 523 € | 9 823 € | -14 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 5 440 € | 13 t€ | 0 € |
| Passiva | 235 t€ | 326 t€ | 286 t€ | 265 t€ |
| Maskiner och inventarier | 11 t€ | 9 791 € | 13 t€ | 17 t€ |
| Köp av tjänster | 2 417 € | -7 744 € | -3 267 € | -700 € |
| Löner och arvoden | 309 t€ | -283 t€ | -230 t€ | -192 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 64 t€ | 70 t€ | 72 t€ | 69 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 38 t€ | 41 t€ | 8 254 € | 7 798 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 293 t€ | -288 t€ | -244 t€ | -254 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | -6 918 € | 8 450 € | 2 000 € | -8 390 € |
| Placeringar | 168 € | 168 € | 168 € | 168 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 30 t€ | 13 t€ | 35 t€ | 73 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 168 € | 168 € | 168 € | 168 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 18 t€ | 79 t€ | 11 t€ | 3 369 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 13 t€ | 21 t€ | 15 t€ | 25 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 672 € | -1 232 € | -1 247 € | -350 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 105 t€ | 128 t€ | 151 t€ | 164 t€ |
| Material och förnödenheter | 24 t€ | 27 t€ | 22 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 30 t€ | 12 t€ | 18 t€ | 19 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 9 569 € | -11 t€ | -12 t€ | -12 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 68 t€ | 54 t€ | 44 t€ | 81 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör PK Kanavat Oy till den övre halvan inom näringsgrenen diverse övrig metallvarutillverkning (400 företag med beskattningsbar inkomst; median 53 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Byte av verkställande direktör
Gratis månadslista: Pieksämäki
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis