Rakennustoimisto Korpiniko Oy är ett aktiebolag med hemort i Nurmijärvi, registrerat år 1988. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 631 t€ och rörelseresultatet 56 t€; soliditet 94,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 25 t€ och inkomstskatterna 4 930 €. Offentliga köpare köpte för 2 891 € av företaget åren 2022–2024; den största köparen är Kulttuurin Ja Vapaa-ajan Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Nurmijärvi: 16 nya företag på 30 dagar
- Lumentec OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nurmijärven Onnenkimpale ryMuualla luokittelematon muu monenlainen sosiaalihuollon avopalvelutoiminta
- Tanmore OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 631 t€ | 331 t€ | 1,2 M€ | 399 t€ | 519 t€ | 811 t€ |
| Förändring i omsättning | 90,5 % | -72,6 % | 202,8 % | -23,1 % | -36,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 54 t€ | 25 t€ | 294 t€ | 84 t€ | 99 t€ | 158 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,6 % | 7,7 % | 24,4 % | 20,9 % | 19,2 % | 19,4 % |
| Rörelseresultat | 56 t€ | 23 t€ | 292 t€ | 80 t€ | 95 t€ | 152 t€ |
| Rörelsemarginal | 8,8 % | 7,0 % | 24,2 % | 20,1 % | 18,4 % | 18,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 59 t€ | 19 t€ | 236 t€ | 64 t€ | 76 t€ | 120 t€ |
| Personalkostnader | -83 t€ | 89 t€ | 117 t€ | 114 t€ | 97 t€ | 179 t€ |
| Soliditet | 94,6 % | 91,9 % | 76,1 % | 83,6 % | 85,7 % | 86,0 % |
| Kassalikviditet | 6,82 | 5,26 | 2,85 | 2,09 | 3,20 | 4,54 |
| Current ratio | 6,82 | 5,26 | 2,85 | 2,09 | 3,20 | 4,54 |
| Relativ skuldsättning | 3,2 % | 9,6 % | 10,5 % | 10,7 % | 7,2 % | 4,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,3 % | 5,3 % | 58,5 % | 29,4 % | 33,8 % | 55,0 % |
| Balansomslutning | 382 t€ | 394 t€ | 530 t€ | 260 t€ | 261 t€ | 254 t€ |
| Eget kapital | 361 t€ | 363 t€ | 403 t€ | 217 t€ | 224 t€ | 218 t€ |
| Kassa och bank | 121 t€ | 129 t€ | 286 t€ | 66 t€ | 77 t€ | 117 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 631 t€ | 331 t€ | 1,2 M€ | 399 t€ | 519 t€ | 811 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 19 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 397 t€ | -164 t€ | -751 t€ | -156 t€ | -291 t€ | -414 t€ |
| Personalkostnader | 83 t€ | -89 t€ | -117 t€ | -114 t€ | -97 t€ | -179 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 255 € | -2 104 € | -2 375 € | -3 166 € | -4 222 € | -5 629 € |
| Övriga rörelsekostnader | 94 t€ | -54 t€ | -46 t€ | -45 t€ | -50 t€ | -60 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 56 t€ | 23 t€ | 292 t€ | 80 t€ | 95 t€ | 152 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -19 t€ | 582 € | 3 041 € | 60 € | -50 € | -452 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 74 t€ | 24 t€ | 295 t€ | 80 t€ | 95 t€ | 152 t€ |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -4 772 € | -59 t€ | -17 t€ | -20 t€ | -32 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 59 t€ | 19 t€ | 236 t€ | 64 t€ | 76 t€ | 120 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 242 t€ | 227 t€ | 169 t€ | 171 t€ | 142 t€ | 92 t€ |
| Fordringar | 19 t€ | 39 t€ | 75 t€ | 23 t€ | 43 t€ | 44 t€ |
| Kassa och bank | 121 t€ | 129 t€ | 286 t€ | 66 t€ | 77 t€ | 117 t€ |
| Rörliga aktiva | 140 t€ | 168 t€ | 361 t€ | 89 t€ | 119 t€ | 162 t€ |
| Aktiva | 382 t€ | 394 t€ | 530 t€ | 260 t€ | 261 t€ | 254 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 519 € | 2 519 € | 2 519 € | 2 519 € | 2 519 € | 2 519 € |
| Eget kapital | 361 t€ | 363 t€ | 403 t€ | 217 t€ | 224 t€ | 218 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 20 t€ | 32 t€ | 127 t€ | 43 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Främmande kapital | 20 t€ | 32 t€ | 127 t€ | 43 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 631 t€ | 331 t€ | 1,2 M€ | 399 t€ | 519 t€ | 811 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 19 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 397 t€ | -164 t€ | -751 t€ | -156 t€ | -291 t€ | -414 t€ |
| Personalkostnader | 83 t€ | -89 t€ | -117 t€ | -114 t€ | -97 t€ | -179 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 255 € | -2 104 € | -2 375 € | -3 166 € | -4 222 € | -5 629 € |
| Övriga rörelsekostnader | 94 t€ | -54 t€ | -46 t€ | -45 t€ | -50 t€ | -60 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 56 t€ | 23 t€ | 292 t€ | 80 t€ | 95 t€ | 152 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -19 t€ | 582 € | 3 041 € | 60 € | -50 € | -452 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 74 t€ | 24 t€ | 295 t€ | 80 t€ | 95 t€ | 152 t€ |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -4 772 € | -59 t€ | -17 t€ | -20 t€ | -32 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 59 t€ | 19 t€ | 236 t€ | 64 t€ | 76 t€ | 120 t€ |
| Bestående aktiva | 242 t€ | 227 t€ | 169 t€ | 171 t€ | 142 t€ | 92 t€ |
| Fordringar | 19 t€ | 39 t€ | 75 t€ | 23 t€ | 43 t€ | 44 t€ |
| Kassa och bank | 121 t€ | 129 t€ | 286 t€ | 66 t€ | 77 t€ | 117 t€ |
| Rörliga aktiva | 140 t€ | 168 t€ | 361 t€ | 89 t€ | 119 t€ | 162 t€ |
| Aktiva | 382 t€ | 394 t€ | 530 t€ | 260 t€ | 261 t€ | 254 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 519 € | 2 519 € | 2 519 € | 2 519 € | 2 519 € | 2 519 € |
| Eget kapital | 361 t€ | 363 t€ | 403 t€ | 217 t€ | 224 t€ | 218 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 20 t€ | 32 t€ | 127 t€ | 43 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Främmande kapital | 20 t€ | 32 t€ | 127 t€ | 43 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Köp av tjänster | 353 t€ | -120 t€ | -631 t€ | -140 t€ | -267 t€ | -353 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 300 t€ | 341 t€ | 165 t€ | 151 t€ | 145 t€ | 96 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 765 € | 8 178 € | 41 t€ | 28 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 59 t€ | 19 t€ | 236 t€ | 64 t€ | 76 t€ | 120 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 8 248 € | 0 € | – | 0 € | 23 t€ | 23 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 1 255 € | -2 104 € | -2 375 € | -3 166 € | -4 222 € | -5 629 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 008 € | 17 t€ | 32 t€ | 1 825 € | 5 417 € | 3 054 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 960 € | 600 € | 3 115 € | 60 € | 0 € | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 44 t€ | -44 t€ | -120 t€ | -16 t€ | -23 t€ | -61 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 196 € | 196 € | 196 € | 196 € | 196 € | 196 € |
| Löner och arvoden | 76 t€ | -80 t€ | -97 t€ | -93 t€ | -80 t€ | -143 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 115 € | 3 097 € | 74 t€ | 18 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 75 € | -18 € | -74 € | 0 € | -50 € | -452 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 18 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Övriga lönebikostnader | 1 230 € | -2 754 € | -8 090 € | -8 301 € | -7 265 € | -16 t€ |
| Materiella tillgångar | 3 961 € | 5 216 € | 7 320 € | 9 695 € | 13 t€ | 17 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 5 575 € | 5 575 € | 0 € | – | – | – |
| Övriga fordringar (investeringar) | 4 950 € | 4 950 € | 4 950 € | 4 950 € | 4 950 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 16 t€ | 6 836 € | 53 t€ | 12 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 14 t€ | 33 t€ | 75 t€ | 23 t€ | 43 t€ | 44 t€ |
| Pensionskostnader | 5 792 € | -6 403 € | -11 t€ | -13 t€ | -10 t€ | -21 t€ |
| Maskiner och inventarier | 3 765 € | 5 020 € | 7 124 € | 9 499 € | 13 t€ | 17 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 233 t€ | 216 t€ | 156 t€ | 156 t€ | 124 t€ | 75 t€ |
| Långfristiga fordringar | 5 575 € | 5 575 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 206 € | 30 t€ | 736 € | 5 394 € | 2 514 € | 4 021 € |
| Placeringar | 238 t€ | 221 t€ | 161 t€ | 161 t€ | 129 t€ | 75 t€ |
| Passiva | 382 t€ | 394 t€ | 530 t€ | 260 t€ | 261 t€ | 254 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Rakennustoimisto Korpiniko Oy till den övre halvan inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5705 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.