Aamunsalo Oy är ett aktiebolag med hemort i Karleby, registrerat år 1988. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2025 var omsättningen 329 t€ och rörelseresultatet 9 805 €; soliditet -143,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 9 303 € och inkomstskatterna 1 861 €. Offentliga köpare köpte för 50 € av företaget åren 2023–2023; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 329 t€ | 392 t€ | 442 t€ | 382 t€ | 278 t€ |
| Förändring i omsättning | -15,9 % | -11,2 % | 15,6 % | 37,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 14 t€ | 27 t€ | 65 t€ | 36 t€ | -771 € |
| Rörelsebidrag % | 4,2 % | 7,0 % | 14,8 % | 9,3 % | -0,3 % |
| Rörelseresultat | 9 805 € | 23 t€ | 60 t€ | 32 t€ | -2 935 € |
| Rörelsemarginal | 3,0 % | 5,7 % | 13,6 % | 8,4 % | -1,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 6 343 € | 18 t€ | 58 t€ | 30 t€ | -8 651 € |
| Personalkostnader | 126 t€ | 129 t€ | 119 t€ | 91 t€ | 105 t€ |
| Soliditet | -143,6 % | -130,8 % | -139,3 % | -221,1 % | -305,1 % |
| Kassalikviditet | 0,87 | 0,99 | 1,02 | 0,99 | 0,80 |
| Current ratio | 1,17 | 1,25 | 1,30 | 1,35 | 1,26 |
| Relativ skuldsättning | 73,8 % | 67,4 % | 65,2 % | 85,8 % | 122,0 % |
| Balansomslutning | 100 t€ | 114 t€ | 120 t€ | 102 t€ | 84 t€ |
| Eget kapital | -143 t€ | -150 t€ | -168 t€ | -226 t€ | -256 t€ |
| Kassa och bank | 30 t€ | 19 t€ | 29 t€ | 21 t€ | 12 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 329 t€ | 392 t€ | 442 t€ | 382 t€ | 278 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 2 160 € |
| Material och tjänster | -108 t€ | -154 t€ | -171 t€ | -161 t€ | -94 t€ |
| Personalkostnader | -126 t€ | -129 t€ | -119 t€ | -91 t€ | -105 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -3 989 € | -4 719 € | -5 392 € | -3 449 € | -2 164 € |
| Övriga rörelsekostnader | -82 t€ | -82 t€ | -86 t€ | -94 t€ | -82 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 9 805 € | 23 t€ | 60 t€ | 32 t€ | -2 935 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 587 € | -2 661 € | -2 046 € | -2 068 € | -5 602 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 218 € | 20 t€ | 58 t€ | 30 t€ | -8 538 € |
| Inkomstskatt | -1 875 € | -1 861 € | 0 € | 0 € | -113 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 6 343 € | 18 t€ | 58 t€ | 30 t€ | -8 651 € |
Balansräkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 12 t€ | 11 t€ | 16 t€ | 10 t€ | 6 491 € |
| Omsättningstillgångar | 22 t€ | 21 t€ | 22 t€ | 24 t€ | 29 t€ |
| Fordringar | 35 t€ | 62 t€ | 53 t€ | 46 t€ | 37 t€ |
| Kassa och bank | 30 t€ | 19 t€ | 29 t€ | 21 t€ | 12 t€ |
| Rörliga aktiva | 88 t€ | 103 t€ | 104 t€ | 92 t€ | 77 t€ |
| Aktiva | 100 t€ | 114 t€ | 120 t€ | 102 t€ | 84 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | -143 t€ | -150 t€ | -168 t€ | -226 t€ | -256 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 168 t€ | 182 t€ | 208 t€ | 260 t€ | 278 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 75 t€ | 83 t€ | 80 t€ | 68 t€ | 61 t€ |
| Främmande kapital | 243 t€ | 264 t€ | 288 t€ | 328 t€ | 340 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 329 t€ | 392 t€ | 442 t€ | 382 t€ | 278 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 2 160 € |
| Material och tjänster | -108 t€ | -154 t€ | -171 t€ | -161 t€ | -94 t€ |
| Personalkostnader | -126 t€ | -129 t€ | -119 t€ | -91 t€ | -105 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -3 989 € | -4 719 € | -5 392 € | -3 449 € | -2 164 € |
| Övriga rörelsekostnader | -82 t€ | -82 t€ | -86 t€ | -94 t€ | -82 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 9 805 € | 23 t€ | 60 t€ | 32 t€ | -2 935 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 587 € | -2 661 € | -2 046 € | -2 068 € | -5 602 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 218 € | 20 t€ | 58 t€ | 30 t€ | -8 538 € |
| Inkomstskatt | -1 875 € | -1 861 € | 0 € | 0 € | -113 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 6 343 € | 18 t€ | 58 t€ | 30 t€ | -8 651 € |
| Bestående aktiva | 12 t€ | 11 t€ | 16 t€ | 10 t€ | 6 491 € |
| Omsättningstillgångar | 22 t€ | 21 t€ | 22 t€ | 24 t€ | 29 t€ |
| Fordringar | 35 t€ | 62 t€ | 53 t€ | 46 t€ | 37 t€ |
| Kassa och bank | 30 t€ | 19 t€ | 29 t€ | 21 t€ | 12 t€ |
| Rörliga aktiva | 88 t€ | 103 t€ | 104 t€ | 92 t€ | 77 t€ |
| Aktiva | 100 t€ | 114 t€ | 120 t€ | 102 t€ | 84 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | -143 t€ | -150 t€ | -168 t€ | -226 t€ | -256 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 168 t€ | 182 t€ | 208 t€ | 260 t€ | 278 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 75 t€ | 83 t€ | 80 t€ | 68 t€ | 61 t€ |
| Främmande kapital | 243 t€ | 264 t€ | 288 t€ | 328 t€ | 340 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -3 162 € | -3 586 € | -2 626 € | -2 601 € | -5 449 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 74 € | 39 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 13 t€ | 10 t€ | 9 203 € | 9 563 € | 8 931 € |
| Materiella tillgångar | 12 t€ | 11 t€ | 16 t€ | 10 t€ | 6 491 € |
| Pensionskostnader | -22 t€ | -23 t€ | -21 t€ | -16 t€ | -18 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 168 t€ | 182 t€ | 208 t€ | 260 t€ | 278 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 200 € | -1 168 € | -2 202 € | -4 079 € | -952 € |
| Passiva | 100 t€ | 114 t€ | 120 t€ | 102 t€ | 84 t€ |
| Maskiner och inventarier | 12 t€ | 11 t€ | 16 t€ | 10 t€ | 6 491 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 9 585 € | 9 636 € | 9 807 € | 9 834 € | 9 861 € |
| Köp av tjänster | -12 t€ | -35 t€ | -38 t€ | -51 t€ | -24 t€ |
| Löner och arvoden | -100 t€ | -102 t€ | -95 t€ | -72 t€ | -82 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 474 € | 12 € | 17 € | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 231 € | 4 376 € | 832 € | 1 896 € | 3 269 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -98 t€ | -118 t€ | -131 t€ | -106 t€ | -69 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 21 t€ | 48 t€ | 42 t€ | 34 t€ | 24 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 6 343 € | 18 t€ | 58 t€ | 30 t€ | -8 651 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 44 t€ | 51 t€ | 56 t€ | 26 t€ | 18 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -1 661 € | -2 700 € | -2 046 € | -2 068 € | -5 602 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -152 t€ | -170 t€ | -228 t€ | -258 t€ | -250 t€ |
| Material och förnödenheter | 22 t€ | 21 t€ | 22 t€ | 24 t€ | 29 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 18 t€ | 21 t€ | 16 t€ | 33 t€ | 34 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -3 989 € | -4 719 € | -5 392 € | -3 449 € | -2 164 € |
| Kortfristiga fordringar | 35 t€ | 62 t€ | 53 t€ | 46 t€ | 37 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Aamunsalo Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig tillverkning av diverse produkter som inte klassificerats på annat håll (93 företag med beskattningsbar inkomst; median 10 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Karleby
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis