Hius & Stailaus Ilo Oy är ett aktiebolag med hemort i Varkaus, registrerat år 1988. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2026 var omsättningen 288 t€ och rörelseresultatet 7 259 €; soliditet 49,4 %. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 288 t€ | 271 t€ | 232 t€ |
| Förändring i omsättning | 6,2 % | 16,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 4 935 € | 1 884 € | -11 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,7 % | 0,7 % | -4,6 % |
| Rörelseresultat | 7 259 € | -1 216 € | -14 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,5 % | -0,4 % | -6,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 6 692 € | -2 069 € | -15 t€ |
| Personalkostnader | -106 t€ | 112 t€ | 104 t€ |
| Soliditet | 49,4 % | 44,7 % | 46,6 % |
| Kassalikviditet | 1,63 | 1,20 | 1,47 |
| Current ratio | 2,57 | 2,18 | 2,23 |
| Relativ skuldsättning | 15,2 % | 16,5 % | 18,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,7 % | -5,7 % | -40,2 % |
| Balansomslutning | 86 t€ | 81 t€ | 82 t€ |
| Eget kapital | 43 t€ | 36 t€ | 38 t€ |
| Kassa och bank | 42 t€ | 35 t€ | 39 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 288 t€ | 271 t€ | 232 t€ |
| Material och tjänster | 99 t€ | -83 t€ | -80 t€ |
| Personalkostnader | 106 t€ | -112 t€ | -104 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 325 € | -3 100 € | -3 707 € |
| Övriga rörelsekostnader | 74 t€ | -75 t€ | -59 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 7 259 € | -1 216 € | -14 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 567 € | -854 € | -971 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 6 692 € | -2 069 € | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 6 692 € | -2 069 € | -15 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 6 975 € | 9 300 € | 11 t€ |
| Omsättningstillgångar | 29 t€ | 32 t€ | 24 t€ |
| Fordringar | 8 230 € | 3 937 € | 7 801 € |
| Kassa och bank | 42 t€ | 35 t€ | 39 t€ |
| Rörliga aktiva | 80 t€ | 71 t€ | 71 t€ |
| Aktiva | 86 t€ | 81 t€ | 82 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 9 200 € | 9 200 € | 9 200 € |
| Eget kapital | 43 t€ | 36 t€ | 38 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 13 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 31 t€ | 33 t€ | 32 t€ |
| Främmande kapital | 44 t€ | 45 t€ | 44 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 288 t€ | 271 t€ | 232 t€ |
| Material och tjänster | 99 t€ | -83 t€ | -80 t€ |
| Personalkostnader | 106 t€ | -112 t€ | -104 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 325 € | -3 100 € | -3 707 € |
| Övriga rörelsekostnader | 74 t€ | -75 t€ | -59 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 7 259 € | -1 216 € | -14 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 567 € | -854 € | -971 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 6 692 € | -2 069 € | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 6 692 € | -2 069 € | -15 t€ |
| Bestående aktiva | 6 975 € | 9 300 € | 11 t€ |
| Omsättningstillgångar | 29 t€ | 32 t€ | 24 t€ |
| Fordringar | 8 230 € | 3 937 € | 7 801 € |
| Kassa och bank | 42 t€ | 35 t€ | 39 t€ |
| Rörliga aktiva | 80 t€ | 71 t€ | 71 t€ |
| Aktiva | 86 t€ | 81 t€ | 82 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 9 200 € | 9 200 € | 9 200 € |
| Eget kapital | 43 t€ | 36 t€ | 38 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 13 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 31 t€ | 33 t€ | 32 t€ |
| Främmande kapital | 44 t€ | 45 t€ | 44 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 13 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 10 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Löner och arvoden | 79 t€ | -89 t€ | -81 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 60 € | 120 € | 0 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 3 196 € | 8 016 € | -5 399 € |
| Pensionskostnader | 19 t€ | -18 t€ | -17 t€ |
| Materiella tillgångar | 6 975 € | 9 300 € | 11 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 2 325 € | -3 100 € | -3 707 € |
| Passiva | 86 t€ | 81 t€ | 82 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 838 € | 706 € | 2 039 € |
| Övriga lönebikostnader | 7 371 € | -4 225 € | -6 457 € |
| Material och förnödenheter | 29 t€ | 32 t€ | 24 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 6 692 € | -2 069 € | -15 t€ |
| Köp av tjänster | – | 0 € | -727 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -22 t€ | -20 t€ | -4 550 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 96 t€ | -91 t€ | -74 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 135 € | 942 € | 1 164 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 13 t€ | 16 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 6 257 € | 2 289 € | 4 597 € |
| Kortfristiga fordringar | 8 230 € | 3 937 € | 7 801 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 627 € | -974 € | -971 € |
| Maskiner och inventarier | 6 975 € | 9 300 € | 11 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 8 187 € | 3 469 € | 2 066 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Ilo Kaffe Hius & StailausKauppakatu 24Anniskelu
Gratis månadslista: Varkaus
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis