Ruokakolmio Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 1988. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 1,2 M€ och rörelseresultatet 38 t€; soliditet 32,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 61 t€ och inkomstskatterna 12 t€. Offentliga köpare köpte för 12 t€ av företaget åren 2022–2024; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 767 t€ | 495 t€ |
| Förändring i omsättning | 9,1 % | -1,3 % | -1,8 % | 48,6 % | 54,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -7 109 € | 99 t€ | 91 t€ | 165 t€ | 26 t€ | -22 t€ |
| Rörelsebidrag % | -0,6 % | 9,0 % | 8,1 % | 14,4 % | 3,3 % | -4,4 % |
| Rörelseresultat | 38 t€ | 59 t€ | 60 t€ | 148 t€ | 5 145 € | -37 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,2 % | 5,3 % | 5,4 % | 13,0 % | 0,7 % | -7,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 26 t€ | 42 t€ | 43 t€ | 140 t€ | 2 471 € | -43 t€ |
| Personalkostnader | -476 t€ | 437 t€ | 442 t€ | 425 t€ | 280 t€ | 224 t€ |
| Soliditet | 32,3 % | 47,3 % | 44,1 % | 45,4 % | 2,3 % | 1,1 % |
| Kassalikviditet | 0,61 | 1,30 | 1,16 | 1,44 | 0,60 | 0,77 |
| Current ratio | 0,90 | 1,50 | 1,26 | 1,66 | 0,90 | 1,11 |
| Relativ skuldsättning | 21,9 % | 20,2 % | 21,3 % | 15,2 % | 25,0 % | 40,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,6 % | 21,2 % | 23,0 % | 96,8 % | 53,8 % | -2047,2 % |
| Balansomslutning | 389 t€ | 423 t€ | 426 t€ | 318 t€ | 197 t€ | 201 t€ |
| Eget kapital | 126 t€ | 200 t€ | 188 t€ | 145 t€ | 4 593 € | 2 122 € |
| Kassa och bank | 9 067 € | 17 t€ | 65 t€ | 35 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 767 t€ | 495 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 12 t€ | 11 t€ | 99 t€ | 20 t€ | 72 t€ |
| Material och tjänster | 458 t€ | -396 t€ | -402 t€ | -449 t€ | -302 t€ | -215 t€ |
| Personalkostnader | 476 t€ | -437 t€ | -442 t€ | -425 t€ | -280 t€ | -224 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 45 t€ | -40 t€ | -31 t€ | -16 t€ | -20 t€ | -15 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 187 t€ | -185 t€ | -196 t€ | -200 t€ | -179 t€ | -150 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 38 t€ | 59 t€ | 60 t€ | 148 t€ | 5 145 € | -37 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 220 € | -5 411 € | -4 691 € | -4 165 € | -2 674 € | -6 095 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 34 t€ | 54 t€ | 55 t€ | 144 t€ | 2 471 € | -43 t€ |
| Inkomstskatt | 8 047 € | -11 t€ | -12 t€ | -4 043 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 26 t€ | 42 t€ | 43 t€ | 140 t€ | 2 471 € | -43 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 249 t€ | 214 t€ | 169 t€ | 90 t€ | 87 t€ | 90 t€ |
| Omsättningstillgångar | 45 t€ | 29 t€ | 20 t€ | 30 t€ | 37 t€ | 34 t€ |
| Fordringar | 87 t€ | 163 t€ | 171 t€ | 163 t€ | 57 t€ | 66 t€ |
| Kassa och bank | 9 067 € | 17 t€ | 65 t€ | 35 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Rörliga aktiva | 141 t€ | 209 t€ | 257 t€ | 228 t€ | 110 t€ | 111 t€ |
| Aktiva | 389 t€ | 423 t€ | 426 t€ | 318 t€ | 197 t€ | 201 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 38 t€ | 38 t€ | 38 t€ | 38 t€ | 38 t€ | 38 t€ |
| Eget kapital | 126 t€ | 200 t€ | 188 t€ | 145 t€ | 4 593 € | 2 122 € |
| Långfristigt främmande kapital | 107 t€ | 84 t€ | 35 t€ | 36 t€ | 70 t€ | 98 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 156 t€ | 139 t€ | 203 t€ | 138 t€ | 121 t€ | 101 t€ |
| Främmande kapital | 264 t€ | 223 t€ | 238 t€ | 174 t€ | 192 t€ | 199 t€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 767 t€ | 495 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 12 t€ | 11 t€ | 99 t€ | 20 t€ | 72 t€ |
| Material och tjänster | 458 t€ | -396 t€ | -402 t€ | -449 t€ | -302 t€ | -215 t€ |
| Personalkostnader | 476 t€ | -437 t€ | -442 t€ | -425 t€ | -280 t€ | -224 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 45 t€ | -40 t€ | -31 t€ | -16 t€ | -20 t€ | -15 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 187 t€ | -185 t€ | -196 t€ | -200 t€ | -179 t€ | -150 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 38 t€ | 59 t€ | 60 t€ | 148 t€ | 5 145 € | -37 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 220 € | -5 411 € | -4 691 € | -4 165 € | -2 674 € | -6 095 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 34 t€ | 54 t€ | 55 t€ | 144 t€ | 2 471 € | -43 t€ |
| Inkomstskatt | 8 047 € | -11 t€ | -12 t€ | -4 043 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 26 t€ | 42 t€ | 43 t€ | 140 t€ | 2 471 € | -43 t€ |
| Bestående aktiva | 249 t€ | 214 t€ | 169 t€ | 90 t€ | 87 t€ | 90 t€ |
| Omsättningstillgångar | 45 t€ | 29 t€ | 20 t€ | 30 t€ | 37 t€ | 34 t€ |
| Fordringar | 87 t€ | 163 t€ | 171 t€ | 163 t€ | 57 t€ | 66 t€ |
| Kassa och bank | 9 067 € | 17 t€ | 65 t€ | 35 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Rörliga aktiva | 141 t€ | 209 t€ | 257 t€ | 228 t€ | 110 t€ | 111 t€ |
| Aktiva | 389 t€ | 423 t€ | 426 t€ | 318 t€ | 197 t€ | 201 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 38 t€ | 38 t€ | 38 t€ | 38 t€ | 38 t€ | 38 t€ |
| Eget kapital | 126 t€ | 200 t€ | 188 t€ | 145 t€ | 4 593 € | 2 122 € |
| Långfristigt främmande kapital | 107 t€ | 84 t€ | 35 t€ | 36 t€ | 70 t€ | 98 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 156 t€ | 139 t€ | 203 t€ | 138 t€ | 121 t€ | 101 t€ |
| Främmande kapital | 264 t€ | 223 t€ | 238 t€ | 174 t€ | 192 t€ | 199 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 15 t€ | -13 t€ | -11 t€ | -13 t€ | -11 t€ | -7 284 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 281 € | 204 € | 457 € | 33 € | 270 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 54 t€ | 54 t€ | 67 t€ | 51 t€ | 24 t€ | 16 t€ |
| Materiella tillgångar | 240 t€ | 202 t€ | 156 t€ | 75 t€ | 70 t€ | 70 t€ |
| Pensionskostnader | 69 t€ | -67 t€ | -66 t€ | -68 t€ | -44 t€ | -38 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 0 € | 84 t€ | 95 t€ | 95 t€ | 95 t€ | 95 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 28 t€ | 23 t€ | 42 t€ | 32 t€ | 28 t€ | 28 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 9 237 € | 9 237 € | 9 237 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -16 t€ | 8 963 € | -10 t€ | -6 845 € | 2 772 € | -5 003 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 107 t€ | 84 t€ | 35 t€ | 36 t€ | 70 t€ | 98 t€ |
| Passiva | 389 t€ | 423 t€ | 426 t€ | 318 t€ | 197 t€ | 201 t€ |
| Maskiner och inventarier | 240 t€ | 202 t€ | 156 t€ | 75 t€ | 70 t€ | 70 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 50 t€ | 117 t€ | 117 t€ | 107 t€ | 7 000 € | 5 000 € |
| Köp av tjänster | 26 t€ | -4 750 € | -23 t€ | -3 737 € | -18 t€ | -17 t€ |
| Löner och arvoden | 391 t€ | -356 t€ | -365 t€ | -344 t€ | -225 t€ | -179 t€ |
| Immateriella tillgångar | 8 751 € | 12 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 4 412 € | 18 t€ | 0 € | – | 0 € | 2 994 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 451 € | 2 365 € | 26 t€ | 7 688 € | 4 197 € | 43 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 448 t€ | -400 t€ | -369 t€ | -438 t€ | -286 t€ | -193 t€ |
| Långfristiga fordringar | – | – | 0 € | 9 237 € | 9 237 € | 9 237 € |
| Kapitallån | – | 0 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 29 t€ | 26 t€ | 28 t€ | 39 t€ | 36 t€ | 6 194 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 26 t€ | 42 t€ | 43 t€ | 140 t€ | 2 471 € | -43 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 23 t€ | 25 t€ | 17 t€ | 20 t€ | 16 t€ | 4 621 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 8 751 € | 12 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 621 € | -5 614 € | -5 289 € | -4 198 € | -3 034 € | -6 095 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 120 € | 0 € | 140 € | 0 € | 90 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 62 t€ | 35 t€ | 6 963 € | -133 t€ | -136 t€ | -92 t€ |
| Material och förnödenheter | 45 t€ | 29 t€ | 20 t€ | 30 t€ | 37 t€ | 34 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 52 t€ | 37 t€ | 76 t€ | 36 t€ | 54 t€ | 52 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 45 t€ | -40 t€ | -31 t€ | -16 t€ | -20 t€ | -15 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 87 t€ | 163 t€ | 171 t€ | 154 t€ | 48 t€ | 57 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ruokakolmio Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen cateringverksamhet vid enskilda evenemang (180 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 4,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Lahtis
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis