Rosebud Books Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 1988. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 4,7 M€ och rörelseresultatet 103 t€; soliditet 47,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 5 839 € och inkomstskatterna 1 168 €. Offentliga köpare köpte för 8 914 € av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Kulttuurin Ja Vapaa-ajan Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,7 M€ | 4,0 M€ | 3,2 M€ | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 1,5 M€ |
| Förändring i omsättning | 18,9 % | 24,9 % | 31,7 % | 9,2 % | 45,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 101 t€ | 134 t€ | 167 t€ | 20 t€ | 28 t€ | 12 t€ |
| Rörelsebidrag % | 2,1 % | 3,3 % | 5,2 % | 0,8 % | 1,3 % | 0,8 % |
| Rörelseresultat | 103 t€ | 130 t€ | 165 t€ | 17 t€ | 26 t€ | 10 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,2 % | 3,3 % | 5,2 % | 0,7 % | 1,2 % | 0,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 80 t€ | 119 t€ | 155 t€ | 7 994 € | 19 t€ | 2 269 € |
| Personalkostnader | -923 t€ | 774 t€ | 687 t€ | 532 t€ | 472 t€ | 408 t€ |
| Soliditet | 47,3 % | 52,2 % | 50,5 % | 47,1 % | 51,9 % | 51,0 % |
| Kassalikviditet | 0,85 | 0,74 | 0,52 | 0,37 | 0,31 | 0,43 |
| Current ratio | 1,77 | 1,94 | 1,92 | 1,77 | 1,89 | 1,89 |
| Relativ skuldsättning | 20,4 % | 18,1 % | 20,5 % | 23,8 % | 21,1 % | 30,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,2 % | 15,0 % | 23,2 % | 1,6 % | 3,7 % | 0,5 % |
| Balansomslutning | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 976 t€ | 957 t€ |
| Eget kapital | 868 t€ | 788 t€ | 670 t€ | 515 t€ | 507 t€ | 488 t€ |
| Kassa och bank | 641 t€ | 391 t€ | 255 t€ | 143 t€ | 52 t€ | 23 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,7 M€ | 4,0 M€ | 3,2 M€ | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 117 t€ | 115 t€ | 97 t€ | 72 t€ | 158 t€ | 275 t€ |
| Material och tjänster | 2,7 M€ | -2,1 M€ | -1,5 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -847 t€ |
| Personalkostnader | 923 t€ | -774 t€ | -687 t€ | -532 t€ | -472 t€ | -408 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 334 € | -3 106 € | -1 941 € | -2 589 € | -2 118 € | -1 515 € |
| Övriga rörelsekostnader | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -908 t€ | -782 t€ | -707 t€ | -533 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 103 t€ | 130 t€ | 165 t€ | 17 t€ | 26 t€ | 10 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 252 € | -11 t€ | -9 646 € | -9 148 € | -7 192 € | -7 777 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 100 t€ | 120 t€ | 155 t€ | 7 994 € | 19 t€ | 2 269 € |
| Inkomstskatt | 20 t€ | -1 200 € | 0 € | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 80 t€ | 119 t€ | 155 t€ | 7 994 € | 19 t€ | 2 269 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 283 t€ | 286 t€ | 282 t€ | 284 t€ | 277 t€ | 251 t€ |
| Omsättningstillgångar | 821 t€ | 803 t€ | 783 t€ | 667 t€ | 585 t€ | 547 t€ |
| Fordringar | 125 t€ | 97 t€ | 39 t€ | 35 t€ | 62 t€ | 137 t€ |
| Kassa och bank | 641 t€ | 391 t€ | 255 t€ | 143 t€ | 52 t€ | 23 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 844 t€ | 699 t€ | 706 t€ |
| Aktiva | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 976 t€ | 957 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 123 t€ | 123 t€ | 123 t€ | 123 t€ | 123 t€ | 123 t€ |
| Eget kapital | 868 t€ | 788 t€ | 670 t€ | 515 t€ | 507 t€ | 488 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 104 t€ | 124 t€ | 129 t€ | 138 t€ | 100 t€ | 95 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 898 t€ | 665 t€ | 560 t€ | 476 t€ | 369 t€ | 374 t€ |
| Främmande kapital | 1,0 M€ | 789 t€ | 689 t€ | 614 t€ | 469 t€ | 469 t€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,7 M€ | 4,0 M€ | 3,2 M€ | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 117 t€ | 115 t€ | 97 t€ | 72 t€ | 158 t€ | 275 t€ |
| Material och tjänster | 2,7 M€ | -2,1 M€ | -1,5 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -847 t€ |
| Personalkostnader | 923 t€ | -774 t€ | -687 t€ | -532 t€ | -472 t€ | -408 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 334 € | -3 106 € | -1 941 € | -2 589 € | -2 118 € | -1 515 € |
| Övriga rörelsekostnader | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -908 t€ | -782 t€ | -707 t€ | -533 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 103 t€ | 130 t€ | 165 t€ | 17 t€ | 26 t€ | 10 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 252 € | -11 t€ | -9 646 € | -9 148 € | -7 192 € | -7 777 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 100 t€ | 120 t€ | 155 t€ | 7 994 € | 19 t€ | 2 269 € |
| Inkomstskatt | 20 t€ | -1 200 € | 0 € | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 80 t€ | 119 t€ | 155 t€ | 7 994 € | 19 t€ | 2 269 € |
| Bestående aktiva | 283 t€ | 286 t€ | 282 t€ | 284 t€ | 277 t€ | 251 t€ |
| Omsättningstillgångar | 821 t€ | 803 t€ | 783 t€ | 667 t€ | 585 t€ | 547 t€ |
| Fordringar | 125 t€ | 97 t€ | 39 t€ | 35 t€ | 62 t€ | 137 t€ |
| Kassa och bank | 641 t€ | 391 t€ | 255 t€ | 143 t€ | 52 t€ | 23 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 844 t€ | 699 t€ | 706 t€ |
| Aktiva | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 976 t€ | 957 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 123 t€ | 123 t€ | 123 t€ | 123 t€ | 123 t€ | 123 t€ |
| Eget kapital | 868 t€ | 788 t€ | 670 t€ | 515 t€ | 507 t€ | 488 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 104 t€ | 124 t€ | 129 t€ | 138 t€ | 100 t€ | 95 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 898 t€ | 665 t€ | 560 t€ | 476 t€ | 369 t€ | 374 t€ |
| Främmande kapital | 1,0 M€ | 789 t€ | 689 t€ | 614 t€ | 469 t€ | 469 t€ |
| Pensionskostnader | 138 t€ | -122 t€ | -111 t€ | -82 t€ | -72 t€ | -59 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 2 334 € | -3 106 € | -1 941 € | -2 589 € | -2 118 € | -1 515 € |
| Materiella tillgångar | 7 003 € | 9 318 € | 5 824 € | 7 766 € | 6 354 € | 4 544 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 516 t€ | 397 t€ | 242 t€ | 234 t€ | 215 t€ | 213 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 125 t€ | 97 t€ | 39 t€ | 35 t€ | 62 t€ | 137 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 122 t€ | 78 t€ | 54 t€ | 36 t€ | 39 t€ | 33 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 69 t€ | 27 t€ | 13 t€ | 12 t€ | 37 t€ | 9 835 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 11 t€ | 9 407 € | 3 048 € | 4 200 € | 6 977 € | 17 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 024 € | 558 € | 298 € | 277 € | 602 € | 334 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 367 € | -11 t€ | -11 t€ | -9 425 € | -8 794 € | -8 112 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 617 t€ | 427 t€ | 399 t€ | 366 t€ | 302 t€ | 205 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 24 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 19 t€ | 20 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 104 t€ | 124 t€ | 129 t€ | 138 t€ | 100 t€ | 95 t€ |
| Färdiga produkter | 821 t€ | 803 t€ | 783 t€ | 667 t€ | 585 t€ | 547 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 126 t€ | 93 t€ | 75 t€ | 38 t€ | 28 t€ | 29 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 80 t€ | 119 t€ | 155 t€ | 7 994 € | 19 t€ | 2 269 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 27 t€ | 34 t€ | 2 000 € | 1 000 € | 0 € | – |
| Placeringar | 276 t€ | 276 t€ | 276 t€ | 276 t€ | 271 t€ | 246 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 21 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -10 t€ | -9 613 € | -6 722 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2,7 M€ | -2,2 M€ | -1,6 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -796 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 19 t€ | 27 t€ | 21 t€ | 17 t€ | 18 t€ | 110 t€ |
| Köp av tjänster | 18 t€ | -7 160 € | -14 t€ | -3 150 € | -1 000 € | -360 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 91 € | 0 € | 1 500 € | 0 € | 1 000 € | 0 € |
| Löner och arvoden | 763 t€ | -638 t€ | -559 t€ | -440 t€ | -391 t€ | -342 t€ |
| Passiva | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 976 t€ | 957 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -18 t€ | 20 t€ | 116 t€ | 82 t€ | 39 t€ | -50 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 34 t€ | 66 t€ | 32 t€ | 37 t€ | 0 € | – |
| Övriga aktier och andelar | 252 t€ | 252 t€ | 252 t€ | 252 t€ | 252 t€ | 226 t€ |
| Maskiner och inventarier | 7 003 € | 9 318 € | 5 824 € | 7 766 € | 6 354 € | 4 544 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 € | 107 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Rosebud Books Oy till den nedre halvan inom branschen detaljhandel med böcker (6466 företag med beskattningsbar inkomst; median 27 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis