Rovatennis Oy är ett aktiebolag med hemort i Rovaniemi, registrerat år 1987. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 360 t€ och rörelseresultatet 126 t€; soliditet 55,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 114 t€ och inkomstskatterna 23 t€. Offentliga köpare köpte för 2 156 € av företaget åren 2022–2024; den största köparen är Liikenne- ja viestintävirasto (Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 360 t€ | 397 t€ | 391 t€ |
| Förändring i omsättning | -9,4 % | 1,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 43 t€ | 235 t€ | 244 t€ |
| Rörelsebidrag % | 12,1 % | 59,3 % | 62,5 % |
| Rörelseresultat | 126 t€ | 154 t€ | 159 t€ |
| Rörelsemarginal | 35,0 % | 38,8 % | 40,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 82 t€ | 91 t€ | 96 t€ |
| Personalkostnader | -15 t€ | 11 t€ | 10 t€ |
| Soliditet | 55,7 % | 45,6 % | 31,6 % |
| Kassalikviditet | 1,83 | 0,85 | 1,80 |
| Current ratio | 1,83 | 0,85 | 1,80 |
| Relativ skuldsättning | 118,8 % | 136,7 % | 200,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,3 % | 20,1 % | 26,6 % |
| Balansomslutning | 963 t€ | 996 t€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 536 t€ | 454 t€ | 362 t€ |
| Kassa och bank | 87 t€ | 60 t€ | 150 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 360 t€ | 397 t€ | 391 t€ |
| Material och tjänster | 4 430 € | -4 193 € | -5 751 € |
| Personalkostnader | 15 t€ | -11 t€ | -10 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 82 t€ | -81 t€ | -86 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 132 t€ | -146 t€ | -131 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 126 t€ | 154 t€ | 159 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 23 t€ | -40 t€ | -38 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 103 t€ | 114 t€ | 120 t€ |
| Inkomstskatt | 21 t€ | -23 t€ | -24 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 82 t€ | 91 t€ | 96 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 868 t€ | 927 t€ | 996 t€ |
| Fordringar | 8 027 € | 9 337 € | 2 274 € |
| Kassa och bank | 87 t€ | 60 t€ | 150 t€ |
| Rörliga aktiva | 95 t€ | 69 t€ | 152 t€ |
| Aktiva | 963 t€ | 996 t€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 79 t€ | 79 t€ | 79 t€ |
| Eget kapital | 536 t€ | 454 t€ | 362 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 375 t€ | 461 t€ | 701 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 52 t€ | 81 t€ | 84 t€ |
| Främmande kapital | 427 t€ | 542 t€ | 785 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 360 t€ | 397 t€ | 391 t€ |
| Material och tjänster | 4 430 € | -4 193 € | -5 751 € |
| Personalkostnader | 15 t€ | -11 t€ | -10 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 82 t€ | -81 t€ | -86 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 132 t€ | -146 t€ | -131 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 126 t€ | 154 t€ | 159 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 23 t€ | -40 t€ | -38 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 103 t€ | 114 t€ | 120 t€ |
| Inkomstskatt | 21 t€ | -23 t€ | -24 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 82 t€ | 91 t€ | 96 t€ |
| Bestående aktiva | 868 t€ | 927 t€ | 996 t€ |
| Fordringar | 8 027 € | 9 337 € | 2 274 € |
| Kassa och bank | 87 t€ | 60 t€ | 150 t€ |
| Rörliga aktiva | 95 t€ | 69 t€ | 152 t€ |
| Aktiva | 963 t€ | 996 t€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 79 t€ | 79 t€ | 79 t€ |
| Eget kapital | 536 t€ | 454 t€ | 362 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 375 t€ | 461 t€ | 701 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 52 t€ | 81 t€ | 84 t€ |
| Främmande kapital | 427 t€ | 542 t€ | 785 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 374 t€ | 282 t€ | 186 t€ |
| Löner och arvoden | 14 t€ | -11 t€ | -10 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 9 169 € | 9 169 € | 9 169 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 42 € | 1 718 € | 1 611 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 375 t€ | 461 t€ | 701 t€ |
| Immateriella tillgångar | 29 t€ | 31 t€ | 33 t€ |
| Materiella tillgångar | 839 t€ | 896 t€ | 963 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 817 t€ | 870 t€ | 936 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 1 342 € | 2 013 € | 2 684 € |
| Reservfond | 1 009 € | 1 009 € | 1 009 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 € | 4 € | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 82 t€ | -81 t€ | -86 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 665 € | 1 924 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 8 027 € | 9 337 € | 2 274 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 10 t€ | 8 354 € | 6 833 € |
| Övriga lönebikostnader | 199 € | -158 € | -133 € |
| Passiva | 963 t€ | 996 t€ | 1,1 M€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 4 180 € | -4 193 € | -5 751 € |
| Pensionskostnader | 539 € | -553 € | -89 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 644 € | 5 583 € | 1 476 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 23 t€ | -40 t€ | -38 t€ |
| Köp av tjänster | 250 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 82 t€ | 91 t€ | 96 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 718 € | 1 830 € | 799 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 5 524 € | 17 t€ | 19 t€ |
| Maskiner och inventarier | 12 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 36 t€ | 55 t€ | 57 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 29 t€ | 31 t€ | 33 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Rovatennis Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen sportklubbars och idrottsföreningars verksamhet (354 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€, 5,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Rovaniemi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis