Nordpel Oy är ett aktiebolag med hemort i Birkala, registrerat år 1987. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 23,5 M€ och rörelseresultatet 4,1 M€; soliditet 41,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 825 t€ och inkomstskatterna 168 t€. Offentliga köpare köpte för 73 t€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Stara-liikelaitos, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 23,5 M€ | 5,9 M€ | 2,7 M€ |
| Förändring i omsättning | 297,1 % | 118,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 4,1 M€ | 1,1 M€ | 163 t€ |
| Rörelsebidrag % | 17,5 % | 18,6 % | 6,0 % |
| Rörelseresultat | 4,1 M€ | 1,1 M€ | 160 t€ |
| Rörelsemarginal | 17,5 % | 18,5 % | 5,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 2,4 M€ | 657 t€ | 122 t€ |
| Personalkostnader | -779 t€ | 460 t€ | 325 t€ |
| Soliditet | 41,2 % | 26,6 % | 78,3 % |
| Kassalikviditet | 1,48 | 0,78 | 2,10 |
| Current ratio | 1,69 | 1,35 | 4,36 |
| Relativ skuldsättning | 18,3 % | 74,2 % | 9,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 80,4 % | 41,2 % | 13,1 % |
| Balansomslutning | 7,3 M€ | 6,0 M€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 3,0 M€ | 1,6 M€ | 936 t€ |
| Kassa och bank | 1,2 M€ | 1,9 M€ | 131 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 23,5 M€ | 5,9 M€ | 2,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 200 € | 7 260 € | 1 000 € |
| Material och tjänster | 18,3 M€ | -4,2 M€ | -2,1 M€ |
| Personalkostnader | 779 t€ | -460 t€ | -325 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 996 € | -2 593 € | -3 457 € |
| Övriga rörelsekostnader | 299 t€ | -200 t€ | -144 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 4,1 M€ | 1,1 M€ | 160 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 77 t€ | -125 t€ | -6 852 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4,0 M€ | 972 t€ | 153 t€ |
| Inkomstskatt | 617 t€ | -165 t€ | -31 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2,4 M€ | 657 t€ | 122 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 38 t€ | 59 t€ | 62 t€ |
| Omsättningstillgångar | 914 t€ | 2,5 M€ | 588 t€ |
| Fordringar | 863 t€ | 1,5 M€ | 414 t€ |
| Kassa och bank | 1,2 M€ | 1,9 M€ | 131 t€ |
| Rörliga aktiva | 7,3 M€ | 5,9 M€ | 1,1 M€ |
| Aktiva | 7,3 M€ | 6,0 M€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 3,0 M€ | 1,6 M€ | 936 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 4,3 M€ | 4,4 M€ | 260 t€ |
| Främmande kapital | 4,3 M€ | 4,4 M€ | 260 t€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 23,5 M€ | 5,9 M€ | 2,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 200 € | 7 260 € | 1 000 € |
| Material och tjänster | 18,3 M€ | -4,2 M€ | -2,1 M€ |
| Personalkostnader | 779 t€ | -460 t€ | -325 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 996 € | -2 593 € | -3 457 € |
| Övriga rörelsekostnader | 299 t€ | -200 t€ | -144 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 4,1 M€ | 1,1 M€ | 160 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 77 t€ | -125 t€ | -6 852 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4,0 M€ | 972 t€ | 153 t€ |
| Inkomstskatt | 617 t€ | -165 t€ | -31 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2,4 M€ | 657 t€ | 122 t€ |
| Bestående aktiva | 38 t€ | 59 t€ | 62 t€ |
| Omsättningstillgångar | 914 t€ | 2,5 M€ | 588 t€ |
| Fordringar | 863 t€ | 1,5 M€ | 414 t€ |
| Kassa och bank | 1,2 M€ | 1,9 M€ | 131 t€ |
| Rörliga aktiva | 7,3 M€ | 5,9 M€ | 1,1 M€ |
| Aktiva | 7,3 M€ | 6,0 M€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 3,0 M€ | 1,6 M€ | 936 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 4,3 M€ | 4,4 M€ | 260 t€ |
| Främmande kapital | 4,3 M€ | 4,4 M€ | 260 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 680 t€ | 748 t€ | 128 t€ |
| Löner och arvoden | 590 t€ | -387 t€ | -274 t€ |
| Förskottsbetalningar | 27 t€ | 1,7 M€ | 197 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 54 t€ | 55 t€ | 27 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -129 t€ | 366 t€ | -67 t€ |
| Pensionskostnader | 99 t€ | -63 t€ | -41 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 2,0 M€ | 150 t€ | 0 € |
| Materiella tillgångar | 18 t€ | 7 779 € | 10 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 5 996 € | -2 593 € | -3 457 € |
| Passiva | 7,3 M€ | 6,0 M€ | 1,2 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 0 € | 0 € |
| Placeringar | 20 t€ | 52 t€ | 52 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 90 t€ | -10 t€ | -11 t€ |
| Koncernbidrag | 1,0 M€ | -150 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 2,4 M€ | 657 t€ | 122 t€ |
| Köp av tjänster | 1,4 M€ | -504 t€ | -292 t€ |
| Övriga värdepapper | 4,3 M€ | 0 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 582 t€ | 926 t€ | 803 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 2,7 M€ | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 17,1 M€ | -4,0 M€ | -1,7 M€ |
| Färdiga produkter | 886 t€ | 757 t€ | 391 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 31 t€ | 0 € | -5 238 € |
| Långfristiga fordringar | 54 t€ | 55 t€ | 27 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 30 € | 3 754 € | 12 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 35 t€ | 24 t€ | 4 115 € |
| Övriga aktier och andelar | 20 t€ | 52 t€ | 52 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 628 t€ | 325 t€ | 96 t€ |
| Finansiella värdepapper | 4,3 M€ | 0 € | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 799 t€ | 1,4 M€ | 343 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 809 t€ | 1,5 M€ | 387 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 9 876 € | 31 t€ | 32 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 81 t€ | -149 t€ | -5 728 € |
| Maskiner och inventarier | 18 t€ | 7 779 € | 10 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 000 t€ | 468 t€ | 36 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Nordpel Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig partihandel med maskiner för industriellt bruk (412 företag med beskattningsbar inkomst; median 109 t€, 7,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Birkala
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis