Kalevi Malinen Oy är ett aktiebolag med hemort i Pudasjärvi, registrerat år 1987. Under räkenskapsperioden som slutade 28.2.2026 var omsättningen 3,3 M€ och rörelseresultatet 78 t€; soliditet 80,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 114 t€ och inkomstskatterna 23 t€. Offentliga köpare köpte för 3 871 € av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Perhe- Ja Sos.palv Ja Oys-psyk (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue). Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,3 M€ | 3,4 M€ | 3,8 M€ | 4,3 M€ | 4,0 M€ | 3,6 M€ |
| Förändring i omsättning | -1,8 % | -10,2 % | -11,4 % | 6,4 % | 12,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 47 t€ | 152 t€ | 144 t€ | 78 t€ | 180 t€ | 251 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,4 % | 4,5 % | 3,8 % | 1,8 % | 4,5 % | 7,0 % |
| Rörelseresultat | 78 t€ | 116 t€ | 113 t€ | 45 t€ | 143 t€ | 213 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | 3,4 % | 3,0 % | 1,1 % | 3,6 % | 6,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 62 t€ | 98 t€ | 95 t€ | 33 t€ | 110 t€ | 170 t€ |
| Personalkostnader | -523 t€ | 478 t€ | 495 t€ | 477 t€ | 467 t€ | 476 t€ |
| Soliditet | 80,1 % | 88,1 % | 89,3 % | 87,0 % | 87,4 % | 85,1 % |
| Kassalikviditet | 0,77 | 1,18 | 1,77 | 1,71 | 1,58 | 3,73 |
| Current ratio | 1,14 | 2,07 | 2,63 | 2,42 | 2,28 | 4,26 |
| Relativ skuldsättning | 9,2 % | 5,2 % | 3,9 % | 4,2 % | 4,4 % | 5,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,0 % | 7,5 % | 7,7 % | 2,8 % | 9,0 % | 14,3 % |
| Balansomslutning | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Eget kapital | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 44 t€ | 51 t€ | 94 t€ | 134 t€ | 146 t€ | 623 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,3 M€ | 3,4 M€ | 3,8 M€ | 4,3 M€ | 4,0 M€ | 3,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 5 925 € | 5 840 € | 57 t€ | 6 175 € | 6 404 € | 52 t€ |
| Material och tjänster | 2,5 M€ | -2,6 M€ | -3,0 M€ | -3,5 M€ | -3,2 M€ | -2,7 M€ |
| Personalkostnader | 523 t€ | -478 t€ | -495 t€ | -477 t€ | -467 t€ | -476 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 31 t€ | -36 t€ | -31 t€ | -33 t€ | -37 t€ | -38 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 203 t€ | -196 t€ | -234 t€ | -248 t€ | -186 t€ | -207 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 78 t€ | 116 t€ | 113 t€ | 45 t€ | 143 t€ | 213 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 € | 5 688 € | 1 346 € | -3 626 € | -1 092 € | -1 967 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 78 t€ | 122 t€ | 114 t€ | 41 t€ | 142 t€ | 211 t€ |
| Inkomstskatt | 16 t€ | -24 t€ | -19 t€ | -8 271 € | -32 t€ | -41 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 62 t€ | 98 t€ | 95 t€ | 33 t€ | 110 t€ | 170 t€ |
Balansräkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 998 t€ | 940 t€ | 1,0 M€ | 514 t€ |
| Omsättningstillgångar | 114 t€ | 156 t€ | 127 t€ | 127 t€ | 124 t€ | 110 t€ |
| Fordringar | 192 t€ | 156 t€ | 168 t€ | 172 t€ | 134 t€ | 152 t€ |
| Kassa och bank | 44 t€ | 51 t€ | 94 t€ | 134 t€ | 146 t€ | 623 t€ |
| Rörliga aktiva | 351 t€ | 363 t€ | 390 t€ | 434 t€ | 404 t€ | 884 t€ |
| Aktiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Eget kapital | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 308 t€ | 175 t€ | 148 t€ | 179 t€ | 177 t€ | 208 t€ |
| Främmande kapital | 308 t€ | 175 t€ | 148 t€ | 179 t€ | 177 t€ | 208 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,3 M€ | 3,4 M€ | 3,8 M€ | 4,3 M€ | 4,0 M€ | 3,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 5 925 € | 5 840 € | 57 t€ | 6 175 € | 6 404 € | 52 t€ |
| Material och tjänster | 2,5 M€ | -2,6 M€ | -3,0 M€ | -3,5 M€ | -3,2 M€ | -2,7 M€ |
| Personalkostnader | 523 t€ | -478 t€ | -495 t€ | -477 t€ | -467 t€ | -476 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 31 t€ | -36 t€ | -31 t€ | -33 t€ | -37 t€ | -38 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 203 t€ | -196 t€ | -234 t€ | -248 t€ | -186 t€ | -207 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 78 t€ | 116 t€ | 113 t€ | 45 t€ | 143 t€ | 213 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 € | 5 688 € | 1 346 € | -3 626 € | -1 092 € | -1 967 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 78 t€ | 122 t€ | 114 t€ | 41 t€ | 142 t€ | 211 t€ |
| Inkomstskatt | 16 t€ | -24 t€ | -19 t€ | -8 271 € | -32 t€ | -41 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 62 t€ | 98 t€ | 95 t€ | 33 t€ | 110 t€ | 170 t€ |
| Bestående aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 998 t€ | 940 t€ | 1,0 M€ | 514 t€ |
| Omsättningstillgångar | 114 t€ | 156 t€ | 127 t€ | 127 t€ | 124 t€ | 110 t€ |
| Fordringar | 192 t€ | 156 t€ | 168 t€ | 172 t€ | 134 t€ | 152 t€ |
| Kassa och bank | 44 t€ | 51 t€ | 94 t€ | 134 t€ | 146 t€ | 623 t€ |
| Rörliga aktiva | 351 t€ | 363 t€ | 390 t€ | 434 t€ | 404 t€ | 884 t€ |
| Aktiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Eget kapital | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 308 t€ | 175 t€ | 148 t€ | 179 t€ | 177 t€ | 208 t€ |
| Främmande kapital | 308 t€ | 175 t€ | 148 t€ | 179 t€ | 177 t€ | 208 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 135 t€ | 12 t€ | 25 t€ | 19 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Löner och arvoden | 430 t€ | -397 t€ | -409 t€ | -395 t€ | -381 t€ | -389 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | – | 0 € | 1 536 € | 0 € | – |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 41 t€ | 29 t€ | 128 € | 2 822 € | 14 t€ | -40 t€ |
| Pensionskostnader | 75 t€ | -67 t€ | -70 t€ | -68 t€ | -69 t€ | -72 t€ |
| Materiella tillgångar | 388 t€ | 419 t€ | 378 t€ | 370 t€ | 395 t€ | 414 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 31 t€ | -36 t€ | -31 t€ | -33 t€ | -37 t€ | -38 t€ |
| Passiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 64 t€ | 64 t€ |
| Placeringar | 810 t€ | 690 t€ | 620 t€ | 570 t€ | 606 t€ | 100 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 258 t€ | 278 t€ | 272 t€ | 253 t€ | 272 t€ | 292 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 18 t€ | -14 t€ | -17 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -14 t€ |
| Överkursfond | 109 t€ | 109 t€ | 109 t€ | 109 t€ | 109 t€ | 109 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 104 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 74 t€ | 74 t€ | 74 t€ | 74 t€ | 74 t€ | 74 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 62 t€ | 98 t€ | 95 t€ | 33 t€ | 110 t€ | 170 t€ |
| Köp av tjänster | 1 740 € | -2 161 € | -1 605 € | -2 422 € | -2 666 € | -708 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 978 t€ | 881 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2,5 M€ | -2,6 M€ | -3,0 M€ | -3,5 M€ | -3,2 M€ | -2,6 M€ |
| Färdiga produkter | 114 t€ | 156 t€ | 127 t€ | 127 t€ | 124 t€ | 110 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 29 t€ | 33 t€ | 0 € | – | 0 € | 69 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 29 t€ | 14 t€ | 21 t€ | 50 t€ | 24 t€ | 15 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 € | 7 626 € | 1 446 € | 1 € | 1 € | 1 € |
| Långfristiga fordringar | 104 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 810 t€ | 690 t€ | 620 t€ | 570 t€ | 606 t€ | 100 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 29 t€ | 34 t€ | 29 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 58 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 18 t€ | 47 t€ | 73 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 88 t€ | 156 t€ | 168 t€ | 172 t€ | 134 t€ | 152 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -1 938 € | -100 € | -5 163 € | -1 093 € | -1 967 € |
| Maskiner och inventarier | 26 t€ | 34 t€ | 32 t€ | 43 t€ | 49 t€ | 47 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 143 t€ | 129 t€ | 94 t€ | 132 t€ | 123 t€ | 162 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kalevi Malinen Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen matrestauranger (3069 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 5,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Neste PudasjärviPietarilantieVähittäismyynti
Gratis månadslista: Pudasjärvi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis