Oy MG-Trading Ab är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 1985. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 3,2 M€ och rörelseresultatet 164 t€; soliditet 95,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 78 t€ och inkomstskatterna 16 t€. Offentliga köpare köpte för 41 t€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Luonnonvarakeskus (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,2 M€ | 2,1 M€ | 2,2 M€ | 3,8 M€ | 2,6 M€ |
| Förändring i omsättning | 54,3 % | -2,7 % | -43,0 % | 47,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 161 t€ | 91 t€ | 68 t€ | 256 t€ | 164 t€ |
| Rörelsebidrag % | 5,0 % | 4,3 % | 3,1 % | 6,8 % | 6,4 % |
| Rörelseresultat | 164 t€ | 88 t€ | 61 t€ | 244 t€ | 163 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,0 % | 4,2 % | 2,8 % | 6,4 % | 6,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 134 t€ | 63 t€ | 39 t€ | 195 t€ | 129 t€ |
| Personalkostnader | -50 t€ | 51 t€ | 51 t€ | 69 t€ | 60 t€ |
| Soliditet | 95,3 % | 62,7 % | 85,8 % | 87,6 % | 82,6 % |
| Kassalikviditet | 8,16 | 0,90 | 4,11 | 2,28 | 1,98 |
| Current ratio | 20,94 | 2,64 | 8,37 | 5,23 | 5,67 |
| Relativ skuldsättning | 0,8 % | 11,7 % | 2,9 % | 1,6 % | 2,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,0 % | 15,1 % | 10,1 % | 46,1 % | 51,9 % |
| Balansomslutning | 540 t€ | 661 t€ | 446 t€ | 521 t€ | 301 t€ |
| Eget kapital | 515 t€ | 414 t€ | 382 t€ | 424 t€ | 248 t€ |
| Kassa och bank | 41 t€ | 1 986 € | 63 € | 17 t€ | 78 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,2 M€ | 2,1 M€ | 2,2 M€ | 3,8 M€ | 2,6 M€ |
| Material och tjänster | 3,0 M€ | -1,9 M€ | -2,0 M€ | -3,4 M€ | -2,3 M€ |
| Personalkostnader | 50 t€ | -51 t€ | -51 t€ | -69 t€ | -60 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 355 € | -3 139 € | -6 348 € | -12 t€ | -1 441 € |
| Övriga rörelsekostnader | 28 t€ | -24 t€ | -33 t€ | -39 t€ | -38 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 164 t€ | 88 t€ | 61 t€ | 244 t€ | 163 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 608 € | -9 480 € | -13 t€ | 152 € | -1 704 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 166 t€ | 79 t€ | 49 t€ | 244 t€ | 161 t€ |
| Inkomstskatt | 33 t€ | -16 t€ | -10 t€ | -49 t€ | -32 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 134 t€ | 63 t€ | 39 t€ | 195 t€ | 129 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 7 064 € | 9 418 € | 7 970 € | 14 t€ | 4 324 € |
| Omsättningstillgångar | 325 t€ | 430 t€ | 223 t€ | 285 t€ | 193 t€ |
| Fordringar | 167 t€ | 220 t€ | 215 t€ | 204 t€ | 26 t€ |
| Kassa och bank | 41 t€ | 1 986 € | 63 € | 17 t€ | 78 t€ |
| Rörliga aktiva | 533 t€ | 652 t€ | 438 t€ | 506 t€ | 296 t€ |
| Aktiva | 540 t€ | 661 t€ | 446 t€ | 521 t€ | 301 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 515 t€ | 414 t€ | 382 t€ | 424 t€ | 248 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 11 t€ | 0 € | – |
| Korfristigt främmande kapital | 25 t€ | 247 t€ | 52 t€ | 97 t€ | 52 t€ |
| Främmande kapital | 25 t€ | 247 t€ | 63 t€ | 97 t€ | 52 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,2 M€ | 2,1 M€ | 2,2 M€ | 3,8 M€ | 2,6 M€ |
| Material och tjänster | 3,0 M€ | -1,9 M€ | -2,0 M€ | -3,4 M€ | -2,3 M€ |
| Personalkostnader | 50 t€ | -51 t€ | -51 t€ | -69 t€ | -60 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 355 € | -3 139 € | -6 348 € | -12 t€ | -1 441 € |
| Övriga rörelsekostnader | 28 t€ | -24 t€ | -33 t€ | -39 t€ | -38 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 164 t€ | 88 t€ | 61 t€ | 244 t€ | 163 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 608 € | -9 480 € | -13 t€ | 152 € | -1 704 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 166 t€ | 79 t€ | 49 t€ | 244 t€ | 161 t€ |
| Inkomstskatt | 33 t€ | -16 t€ | -10 t€ | -49 t€ | -32 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 134 t€ | 63 t€ | 39 t€ | 195 t€ | 129 t€ |
| Bestående aktiva | 7 064 € | 9 418 € | 7 970 € | 14 t€ | 4 324 € |
| Omsättningstillgångar | 325 t€ | 430 t€ | 223 t€ | 285 t€ | 193 t€ |
| Fordringar | 167 t€ | 220 t€ | 215 t€ | 204 t€ | 26 t€ |
| Kassa och bank | 41 t€ | 1 986 € | 63 € | 17 t€ | 78 t€ |
| Rörliga aktiva | 533 t€ | 652 t€ | 438 t€ | 506 t€ | 296 t€ |
| Aktiva | 540 t€ | 661 t€ | 446 t€ | 521 t€ | 301 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 515 t€ | 414 t€ | 382 t€ | 424 t€ | 248 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 11 t€ | 0 € | – |
| Korfristigt främmande kapital | 25 t€ | 247 t€ | 52 t€ | 97 t€ | 52 t€ |
| Främmande kapital | 25 t€ | 247 t€ | 63 t€ | 97 t€ | 52 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 11 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 1 358 € | 7 578 € | 33 t€ | 23 t€ | 22 t€ |
| Löner och arvoden | 39 t€ | -41 t€ | -41 t€ | -56 t€ | -52 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | 0 € | 37 t€ | 0 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 104 t€ | 207 t€ | -62 t€ | 92 t€ | 61 t€ |
| Pensionskostnader | 6 569 € | -6 711 € | -6 605 € | -9 351 € | -5 449 € |
| Materiella tillgångar | 7 064 € | 9 418 € | 7 970 € | 14 t€ | 4 324 € |
| Avskrivningar enligt plan | 2 355 € | -3 139 € | -6 348 € | -12 t€ | -1 441 € |
| Passiva | 540 t€ | 661 t€ | 446 t€ | 521 t€ | 301 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 17 t€ | 29 t€ | 44 t€ | 3 338 € | 4 965 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 695 € | -3 330 € | -3 226 € | -3 539 € | -2 337 € |
| Material och förnödenheter | 325 t€ | 430 t€ | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 134 t€ | 63 t€ | 39 t€ | 195 t€ | 129 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 371 t€ | 342 t€ | 334 t€ | 219 t€ | 110 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2,9 M€ | -2,1 M€ | -2,0 M€ | -3,5 M€ | -2,4 M€ |
| Färdiga produkter | – | 0 € | 223 t€ | 285 t€ | 193 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 46 t€ | 0 € | 0 € | 32 t€ | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 618 € | 2 197 € | 5 € | 3 965 € | 5 881 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 0 € | -10 t€ | -12 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 18 t€ | 7 740 € | 8 330 € | 36 t€ | 27 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 80 t€ | 162 t€ | 148 t€ | 169 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 167 t€ | 220 t€ | 215 t€ | 204 t€ | 26 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 23 t€ | 28 t€ | 23 t€ | 0 € | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 10 € | -1 213 € | -749 € | -3 813 € | -7 585 € |
| Maskiner och inventarier | 7 064 € | 9 418 € | 7 970 € | 14 t€ | 4 324 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 838 € | 232 t€ | 11 t€ | 562 € | 3 135 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Oy MG-Trading Ab till den övre halvan inom näringsgrenen partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning (170 företag med beskattningsbar inkomst; median 55 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Esbo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis