Lukitustekniikka-STY Oy är ett aktiebolag med hemort i Kotka, registrerat år 1979. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 3,0 M€ och rörelseresultatet 225 t€; soliditet 86,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 33 t€ och inkomstskatterna 6 566 €. Offentliga köpare köpte för 15 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Museovirasto (Opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonala). Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Omsättning | 3,0 M€ | 3,3 M€ |
| Förändring i omsättning | -8,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 251 t€ | 606 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,3 % | 18,4 % |
| Rörelseresultat | 225 t€ | 570 t€ |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 17,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 23 t€ | 31 t€ |
| Personalkostnader | 1,1 M€ | 999 t€ |
| Soliditet | 86,2 % | 74,7 % |
| Kassalikviditet | 4,94 | 2,70 |
| Current ratio | 6,54 | 3,56 |
| Relativ skuldsättning | 18,7 % | 36,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,7 % | 0,9 % |
| Balansomslutning | 4,1 M€ | 4,7 M€ |
| Eget kapital | 3,5 M€ | 3,5 M€ |
| Kassa och bank | 2,2 M€ | 2,2 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 3,0 M€ | 3,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 41 t€ | 29 t€ |
| Material och tjänster | -1,4 M€ | -1,5 M€ |
| Personalkostnader | -1,1 M€ | -999 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -26 t€ | -37 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -382 t€ | -268 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 225 t€ | 570 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 40 t€ | 29 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 265 t€ | 599 t€ |
| Inkomstskatt | -6 566 € | -8 214 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 23 t€ | 31 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 407 t€ | 433 t€ |
| Omsättningstillgångar | 903 t€ | 1,0 M€ |
| Fordringar | 566 t€ | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 2,2 M€ | 2,2 M€ |
| Rörliga aktiva | 3,7 M€ | 4,3 M€ |
| Aktiva | 4,1 M€ | 4,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 3,5 M€ | 3,5 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 563 t€ | 1,2 M€ |
| Främmande kapital | 563 t€ | 1,2 M€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 3,0 M€ | 3,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 41 t€ | 29 t€ |
| Material och tjänster | -1,4 M€ | -1,5 M€ |
| Personalkostnader | -1,1 M€ | -999 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -26 t€ | -37 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -382 t€ | -268 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 225 t€ | 570 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 40 t€ | 29 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 265 t€ | 599 t€ |
| Inkomstskatt | -6 566 € | -8 214 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 23 t€ | 31 t€ |
| Bestående aktiva | 407 t€ | 433 t€ |
| Omsättningstillgångar | 903 t€ | 1,0 M€ |
| Fordringar | 566 t€ | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 2,2 M€ | 2,2 M€ |
| Rörliga aktiva | 3,7 M€ | 4,3 M€ |
| Aktiva | 4,1 M€ | 4,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 3,5 M€ | 3,5 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 563 t€ | 1,2 M€ |
| Främmande kapital | 563 t€ | 1,2 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 63 t€ | 58 t€ |
| Löner och arvoden | -888 t€ | -824 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 0 € | 12 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -132 t€ | 82 t€ |
| Pensionskostnader | -153 t€ | -144 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 235 t€ | 560 t€ |
| Immateriella tillgångar | 5 986 € | 7 197 € |
| Materiella tillgångar | 269 t€ | 293 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -26 t€ | -37 t€ |
| Passiva | 4,1 M€ | 4,7 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 13 t€ | 14 t€ |
| Placeringar | 133 t€ | 133 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 218 t€ | 235 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -28 t€ | -30 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 5 986 € | 7 197 € |
| Koncernbidrag | -235 t€ | -560 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 26 t€ | 26 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 23 t€ | 31 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 3,5 M€ | 3,5 M€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -1,2 M€ | -1,5 M€ |
| Färdiga produkter | 903 t€ | 1,0 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 43 t€ | 123 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 40 t€ | 29 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 133 t€ | 133 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 116 t€ | 133 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 323 t€ | 744 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 566 t€ | 1,1 M€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 187 t€ | 187 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -203 € |
| Maskiner och inventarier | 25 t€ | 32 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 149 t€ | 437 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lukitustekniikka-STY Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig specialiserad detaljhandel med bygg- och järnvaror samt glas (211 företag med beskattningsbar inkomst; median 38 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Vunna offentliga upphandlingar
- Avainhallinta- ja lukituspalvelut sekä lukitustuotteetKotkan kaupunki, Kotkan Asunnot Oy, Kotkan Julkiset Kiinteistöt Oy1,2 M€
Gratis månadslista: Kotka
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis