Siivosen Hautaustoimisto ja Kukkapirtti Oy är ett aktiebolag med hemort i Nystad, registrerat år 1977. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 621 t€ och rörelseresultatet 46 t€; soliditet 45,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 54 t€ och inkomstskatterna 11 t€. Offentliga köpare köpte för 81 € av företaget åren 2023–2023; den största köparen är Pelastuspalvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Nystad: 3 nya företag på 30 dagar
- Elon Kuakka OYMuualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen
- Movenna OyKuntokeskusten toiminta
- MRIJA OYRuokaravintolat
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 621 t€ | 644 t€ | 606 t€ | 658 t€ |
| Förändring i omsättning | -3,5 % | 6,2 % | -7,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 42 t€ | 66 t€ | 28 t€ | 36 t€ |
| Rörelsebidrag % | 6,8 % | 10,3 % | 4,7 % | 5,4 % |
| Rörelseresultat | 46 t€ | 62 t€ | 22 t€ | 9 663 € |
| Rörelsemarginal | 7,4 % | 9,6 % | 3,7 % | 1,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 32 t€ | 37 t€ | 9 799 € | 6 007 € |
| Personalkostnader | -158 t€ | 175 t€ | 149 t€ | 157 t€ |
| Soliditet | 45,0 % | 33,0 % | 20,7 % | 10,6 % |
| Kassalikviditet | 0,75 | 0,69 | 0,66 | 0,79 |
| Current ratio | 1,00 | 0,95 | 0,88 | 1,04 |
| Relativ skuldsättning | 22,3 % | 27,6 % | 32,1 % | 38,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,7 % | 42,2 % | 19,3 % | 20,0 % |
| Balansomslutning | 252 t€ | 266 t€ | 245 t€ | 283 t€ |
| Eget kapital | 113 t€ | 88 t€ | 51 t€ | 30 t€ |
| Kassa och bank | 5 787 € | 9 832 € | 7 230 € | 14 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 621 t€ | 644 t€ | 606 t€ | 658 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 6 725 € | 3 152 € | 0 € |
| Material och tjänster | 304 t€ | -290 t€ | -313 t€ | -328 t€ |
| Personalkostnader | 158 t€ | -175 t€ | -149 t€ | -157 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 783 € | -4 546 € | -5 914 € | -26 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 109 t€ | -120 t€ | -119 t€ | -137 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 46 t€ | 62 t€ | 22 t€ | 9 663 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 169 € | -7 855 € | -8 435 € | -2 028 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 41 t€ | 54 t€ | 14 t€ | 7 635 € |
| Inkomstskatt | 8 492 € | -17 t€ | -4 079 € | -1 628 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 32 t€ | 37 t€ | 9 799 € | 6 007 € |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 170 t€ | 173 t€ | 177 t€ | 172 t€ |
| Omsättningstillgångar | 20 t€ | 25 t€ | 17 t€ | 27 t€ |
| Fordringar | 43 t€ | 48 t€ | 37 t€ | 65 t€ |
| Kassa och bank | 5 787 € | 9 832 € | 7 230 € | 14 t€ |
| Rörliga aktiva | 81 t€ | 93 t€ | 69 t€ | 111 t€ |
| Aktiva | 252 t€ | 266 t€ | 245 t€ | 283 t€ |
| Eget kapital | 113 t€ | 88 t€ | 51 t€ | 30 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 57 t€ | 80 t€ | 117 t€ | 146 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 82 t€ | 98 t€ | 78 t€ | 107 t€ |
| Främmande kapital | 139 t€ | 178 t€ | 195 t€ | 253 t€ |
Alla poster i bokslutet (56)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 621 t€ | 644 t€ | 606 t€ | 658 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 6 725 € | 3 152 € | 0 € |
| Material och tjänster | 304 t€ | -290 t€ | -313 t€ | -328 t€ |
| Personalkostnader | 158 t€ | -175 t€ | -149 t€ | -157 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 783 € | -4 546 € | -5 914 € | -26 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 109 t€ | -120 t€ | -119 t€ | -137 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 46 t€ | 62 t€ | 22 t€ | 9 663 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 169 € | -7 855 € | -8 435 € | -2 028 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 41 t€ | 54 t€ | 14 t€ | 7 635 € |
| Inkomstskatt | 8 492 € | -17 t€ | -4 079 € | -1 628 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 32 t€ | 37 t€ | 9 799 € | 6 007 € |
| Bestående aktiva | 170 t€ | 173 t€ | 177 t€ | 172 t€ |
| Omsättningstillgångar | 20 t€ | 25 t€ | 17 t€ | 27 t€ |
| Fordringar | 43 t€ | 48 t€ | 37 t€ | 65 t€ |
| Kassa och bank | 5 787 € | 9 832 € | 7 230 € | 14 t€ |
| Rörliga aktiva | 81 t€ | 93 t€ | 69 t€ | 111 t€ |
| Aktiva | 252 t€ | 266 t€ | 245 t€ | 283 t€ |
| Eget kapital | 113 t€ | 88 t€ | 51 t€ | 30 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 57 t€ | 80 t€ | 117 t€ | 146 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 82 t€ | 98 t€ | 78 t€ | 107 t€ |
| Främmande kapital | 139 t€ | 178 t€ | 195 t€ | 253 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | – | – | 0 € | 146 t€ |
| Färdiga produkter | 20 t€ | 25 t€ | 17 t€ | 0 € |
| Placeringar | 159 t€ | 159 t€ | 159 t€ | 1 922 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 148 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 14 t€ | 13 t€ | 12 t€ | 11 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 55 t€ | 25 t€ | 15 t€ | -1 702 € |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | -316 € | 681 € | -997 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 089 € | 1 336 € | 4 147 € | 1 430 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 26 t€ | 43 t€ | 27 t€ | 57 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 41 t€ | 46 t€ | 27 t€ | 63 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 26 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 26 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 286 t€ | -282 t€ | -286 t€ | -313 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 32 t€ | 37 t€ | 9 799 € | 6 007 € |
| Kortfristiga fordringar | 43 t€ | 48 t€ | 37 t€ | 65 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 885 € | -8 771 € | -7 699 € | -2 317 € |
| Materiella tillgångar | 11 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 170 t€ |
| Material och förnödenheter | – | – | 0 € | 27 t€ |
| Löner och arvoden | 130 t€ | -146 t€ | -127 t€ | -133 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 19 t€ | 18 t€ | 15 t€ | 14 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 13 t€ | 10 t€ | 7 103 € | 6 000 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 348 € | 0 € | 5 274 € | 0 € |
| Passiva | 252 t€ | 266 t€ | 245 t€ | 283 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 0 € | 5 182 € | 13 t€ | 19 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 274 € | 109 € | 49 € | 289 € |
| Övriga lönebikostnader | 5 668 € | -3 928 € | -4 403 € | -3 878 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 57 t€ | 75 t€ | 104 t€ | 127 t€ |
| Maskiner och inventarier | 11 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 24 t€ |
| Finansiella värdepapper | 13 t€ | 10 t€ | 7 103 € | 6 000 € |
| Avskrivningar enligt plan | 3 783 € | -4 546 € | -5 914 € | -26 t€ |
| Köp av tjänster | 13 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -12 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 23 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 25 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 5 217 € | 7 955 € | -9 647 € | -2 624 € |
| Övriga aktier och andelar | 159 t€ | 159 t€ | 159 t€ | 1 922 € |
| Pensionskostnader | 23 t€ | -25 t€ | -18 t€ | -20 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 126 € | 126 € | 212 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Siivosen Hautaustoimisto ja Kukkapirtti Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen detaljhandel med blommor och prydnadsväxter (109 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€, 4,5 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.