Siilin Pienkone-Ekspertit Oy är ett aktiebolag med hemort i Siilinjärvi, registrerat år 1985. Under räkenskapsperioden som slutade 28.2.2026 var omsättningen 956 t€ och rörelseresultatet -74 t€; soliditet 60,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 48 t€ och inkomstskatterna 9 682 €. Offentliga köpare köpte för 673 € av företaget åren 2022–2023; den största köparen är Geologian tutkimuskeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 956 t€ | 997 t€ | 959 t€ | 910 t€ |
| Förändring i omsättning | -4,2 % | 4,0 % | 5,5 % | – |
| Rörelsebidrag | -115 t€ | 1 383 € | 71 t€ | 199 t€ |
| Rörelsebidrag % | -12,1 % | 0,1 % | 7,4 % | 21,8 % |
| Rörelseresultat | -74 t€ | 28 t€ | 49 t€ | 177 t€ |
| Rörelsemarginal | -7,7 % | 2,8 % | 5,1 % | 19,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -77 t€ | 18 t€ | 38 t€ | 126 t€ |
| Personalkostnader | -157 t€ | -158 t€ | 190 t€ | 168 t€ |
| Soliditet | 60,6 % | 80,1 % | 81,2 % | 77,6 % |
| Kassalikviditet | 0,99 | 2,09 | 1,69 | 1,80 |
| Current ratio | 2,85 | 6,02 | 6,04 | 4,52 |
| Relativ skuldsättning | 24,5 % | 11,6 % | 11,9 % | 16,5 % |
| Avkastning på eget kapital | -21,4 % | 3,9 % | 7,7 % | 24,2 % |
| Balansomslutning | 593 t€ | 581 t€ | 605 t€ | 669 t€ |
| Eget kapital | 359 t€ | 465 t€ | 491 t€ | 519 t€ |
| Kassa och bank | 75 t€ | 66 t€ | 2 871 € | 99 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 956 t€ | 997 t€ | 959 t€ | 910 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 867 € | 0 € | 0 € | 1 854 € |
| Material och tjänster | 653 t€ | 619 t€ | -586 t€ | -447 t€ |
| Personalkostnader | 157 t€ | 158 t€ | -190 t€ | -168 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 41 t€ | 26 t€ | -22 t€ | -22 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 183 t€ | 166 t€ | -112 t€ | -97 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -74 t€ | 28 t€ | 49 t€ | 177 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 089 € | 4 975 € | -1 353 € | -1 758 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -77 t€ | 23 t€ | 47 t€ | 175 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | 4 546 € | -9 470 € | -50 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -77 t€ | 18 t€ | 38 t€ | 126 t€ |
Balansräkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 132 t€ | 84 t€ | 68 t€ | 68 t€ |
| Omsättningstillgångar | 302 t€ | 324 t€ | 386 t€ | 362 t€ |
| Fordringar | 85 t€ | 107 t€ | 148 t€ | 141 t€ |
| Kassa och bank | 75 t€ | 66 t€ | 2 871 € | 99 t€ |
| Rörliga aktiva | 462 t€ | 497 t€ | 537 t€ | 602 t€ |
| Aktiva | 593 t€ | 581 t€ | 605 t€ | 669 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 359 t€ | 465 t€ | 491 t€ | 519 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 72 t€ | 33 t€ | 25 t€ | 17 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 162 t€ | 83 t€ | 89 t€ | 133 t€ |
| Främmande kapital | 234 t€ | 116 t€ | 114 t€ | 150 t€ |
Alla poster i bokslutet (56)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 956 t€ | 997 t€ | 959 t€ | 910 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 867 € | 0 € | 0 € | 1 854 € |
| Material och tjänster | 653 t€ | 619 t€ | -586 t€ | -447 t€ |
| Personalkostnader | 157 t€ | 158 t€ | -190 t€ | -168 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 41 t€ | 26 t€ | -22 t€ | -22 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 183 t€ | 166 t€ | -112 t€ | -97 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -74 t€ | 28 t€ | 49 t€ | 177 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 089 € | 4 975 € | -1 353 € | -1 758 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -77 t€ | 23 t€ | 47 t€ | 175 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | 4 546 € | -9 470 € | -50 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -77 t€ | 18 t€ | 38 t€ | 126 t€ |
| Bestående aktiva | 132 t€ | 84 t€ | 68 t€ | 68 t€ |
| Omsättningstillgångar | 302 t€ | 324 t€ | 386 t€ | 362 t€ |
| Fordringar | 85 t€ | 107 t€ | 148 t€ | 141 t€ |
| Kassa och bank | 75 t€ | 66 t€ | 2 871 € | 99 t€ |
| Rörliga aktiva | 462 t€ | 497 t€ | 537 t€ | 602 t€ |
| Aktiva | 593 t€ | 581 t€ | 605 t€ | 669 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 359 t€ | 465 t€ | 491 t€ | 519 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 72 t€ | 33 t€ | 25 t€ | 17 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 162 t€ | 83 t€ | 89 t€ | 133 t€ |
| Främmande kapital | 234 t€ | 116 t€ | 114 t€ | 150 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 21 t€ | 37 t€ | 33 t€ | 4 026 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | 1 250 € | 1 250 € | 1 250 € | 1 250 € |
| Passiva | 593 t€ | 581 t€ | 605 t€ | 669 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 19 t€ | 13 t€ | – | – |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 72 t€ | 33 t€ | 25 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 85 t€ | 77 t€ | 118 t€ | 111 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 26 t€ | 1 906 € | 15 t€ | 11 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 303 € | 19 € | 2 100 € | 19 € |
| Maskiner och inventarier | 110 t€ | 69 t€ | 66 t€ | 65 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 428 t€ | 439 t€ | 445 t€ | 386 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 1 620 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 102 t€ | 26 t€ | 37 t€ | 97 t€ |
| Löner och arvoden | 126 t€ | 132 t€ | -172 t€ | -140 t€ |
| Immateriella tillgångar | 19 t€ | 13 t€ | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 972 € | 972 € | 972 € | 972 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 8 896 € | 48 t€ | 24 t€ | 17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -77 t€ | 18 t€ | 38 t€ | 126 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 464 € | 4 994 € | -3 592 € | -1 977 € |
| Långfristiga fordringar | 0 € | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 13 t€ | 6 250 € | 27 t€ | 7 610 € |
| Pensionskostnader | 26 t€ | 22 t€ | -16 t€ | -24 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 4 546 € | 4 406 € | -2 628 € | -5 000 € |
| Köp av tjänster | 229 € | 462 € | -1 111 € | -93 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 0 € | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 72 € | 0 € | 140 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 630 t€ | 557 t€ | -609 t€ | -521 t€ |
| Materiella tillgångar | 110 t€ | 69 t€ | 66 t€ | 65 t€ |
| Material och förnödenheter | 302 t€ | 324 t€ | 386 t€ | 362 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 14 t€ | 10 t€ | 8 987 € | 0 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 37 t€ | 21 t€ | 52 t€ | 75 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 23 t€ | 9 404 € | 9 768 € | 32 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 41 t€ | 26 t€ | -22 t€ | -22 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 23 t€ | 62 t€ | 24 t€ | 73 t€ |
| Placeringar | 2 222 € | 2 222 € | 2 222 € | 2 222 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Siilin Pienkone-Ekspertit Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk (41 företag med beskattningsbar inkomst; median 9 596 €, 5,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Siilinjärvi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis