Kultahiekat Oy är ett aktiebolag med hemort i Vaala, registrerat år 1984. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 123 t€ och rörelseresultatet -16 t€; soliditet 59,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 11 t€ och inkomstskatterna 2 289 €. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 123 t€ | 132 t€ |
| Förändring i omsättning | -6,3 % | – |
| Rörelsebidrag | -16 t€ | -11 t€ |
| Rörelsebidrag % | -12,8 % | -8,1 % |
| Rörelseresultat | -16 t€ | 9 391 € |
| Rörelsemarginal | -12,8 % | 7,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -26 t€ | 6 424 € |
| Personalkostnader | -25 t€ | -13 t€ |
| Soliditet | 59,3 % | 70,4 % |
| Kassalikviditet | 0,88 | 1,13 |
| Current ratio | 0,88 | 1,14 |
| Relativ skuldsättning | 97,9 % | 64,5 % |
| Avkastning på eget kapital | -14,9 % | 3,2 % |
| Balansomslutning | 297 t€ | 287 t€ |
| Eget kapital | 176 t€ | 202 t€ |
| Kassa och bank | 93 t€ | 80 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 123 t€ | 132 t€ |
| Material och tjänster | 33 t€ | 30 t€ |
| Personalkostnader | 25 t€ | 13 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | 20 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 81 t€ | 60 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -16 t€ | 9 391 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 406 € | 117 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -16 t€ | 9 274 € |
| Inkomstskatt | 10 t€ | 2 850 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -26 t€ | 6 424 € |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 190 t€ | 190 t€ |
| Omsättningstillgångar | 101 € | 1 446 € |
| Fordringar | 14 t€ | 16 t€ |
| Kassa och bank | 93 t€ | 80 t€ |
| Rörliga aktiva | 107 t€ | 97 t€ |
| Aktiva | 297 t€ | 287 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 176 t€ | 202 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 121 t€ | 85 t€ |
| Främmande kapital | 121 t€ | 85 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 123 t€ | 132 t€ |
| Material och tjänster | 33 t€ | 30 t€ |
| Personalkostnader | 25 t€ | 13 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | 20 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 81 t€ | 60 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -16 t€ | 9 391 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 406 € | 117 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -16 t€ | 9 274 € |
| Inkomstskatt | 10 t€ | 2 850 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -26 t€ | 6 424 € |
| Bestående aktiva | 190 t€ | 190 t€ |
| Omsättningstillgångar | 101 € | 1 446 € |
| Fordringar | 14 t€ | 16 t€ |
| Kassa och bank | 93 t€ | 80 t€ |
| Rörliga aktiva | 107 t€ | 97 t€ |
| Aktiva | 297 t€ | 287 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 176 t€ | 202 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 121 t€ | 85 t€ |
| Främmande kapital | 121 t€ | 85 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 118 t€ | 82 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 940 € | 940 € |
| Passiva | 297 t€ | 287 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 28 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 14 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 4 486 € | 12 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 71 t€ | 71 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 542 € | 16 € |
| Maskiner och inventarier | 44 t€ | 44 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 194 t€ | 187 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 124 € | 1 624 € |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 4 020 € | 4 020 € |
| Löner och arvoden | 22 t€ | 9 558 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 3 276 € | 416 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -26 t€ | 6 424 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 920 € | 133 € |
| Pensionskostnader | 2 810 € | 2 715 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 6 077 € | 3 254 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 70 t€ | 70 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 252 € | 292 € |
| Köp av tjänster | 5 019 € | 2 016 € |
| Materiella tillgångar | 190 t€ | 190 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 27 t€ | 28 t€ |
| Material och förnödenheter | 101 € | 1 446 € |
| Avskrivningar enligt plan | 0 € | 20 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 2 036 € | 1 257 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 345 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kultahiekat Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen campingplatsverksamhet (55 företag med beskattningsbar inkomst; median 18 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Lomakylä KultahiekatManamansalontie 3881Anniskelu
Gratis månadslista: Vaala
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis