Jalotakka Oy är ett aktiebolag med hemort i Kotka, registrerat år 1984. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 3,9 M€ och rörelseresultatet 265 t€; soliditet 90,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 291 t€ och inkomstskatterna 59 t€. Offentliga köpare köpte för 6 513 € av företaget åren 2023–2025; den största köparen är Kulttuurin Ja Vapaa-ajan Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,9 M€ | 4,2 M€ | 5,5 M€ | 4,9 M€ |
| Förändring i omsättning | -6,8 % | -24,4 % | 12,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 296 t€ | 178 t€ | 564 t€ | 691 t€ |
| Rörelsebidrag % | 7,6 % | 4,3 % | 10,2 % | 14,1 % |
| Rörelseresultat | 265 t€ | 138 t€ | 516 t€ | 628 t€ |
| Rörelsemarginal | 6,8 % | 3,3 % | 9,3 % | 12,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 233 t€ | 133 t€ | 413 t€ | 492 t€ |
| Personalkostnader | 825 t€ | 929 t€ | 898 t€ | 836 t€ |
| Soliditet | 90,5 % | 82,9 % | 78,4 % | 81,6 % |
| Kassalikviditet | 7,27 | 4,08 | 3,47 | 3,94 |
| Current ratio | 10,46 | 5,63 | 4,55 | 5,56 |
| Relativ skuldsättning | 5,9 % | 10,4 % | 10,7 % | 8,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,7 % | 6,4 % | 19,3 % | 26,2 % |
| Balansomslutning | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ |
| Eget kapital | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ |
| Kassa och bank | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,9 M€ | 4,2 M€ | 5,5 M€ | 4,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 23 t€ | 43 t€ | 17 t€ | 45 t€ |
| Material och tjänster | -2,1 M€ | -2,4 M€ | -3,2 M€ | -2,7 M€ |
| Personalkostnader | -825 t€ | -929 t€ | -898 t€ | -836 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -31 t€ | -41 t€ | -48 t€ | -63 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -686 t€ | -760 t€ | -861 t€ | -698 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 265 t€ | 138 t€ | 516 t€ | 628 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 25 t€ | 20 t€ | -1 885 € | -2 525 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 291 t€ | 158 t€ | 514 t€ | 626 t€ |
| Inkomstskatt | -58 t€ | -25 t€ | -101 t€ | -134 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 233 t€ | 133 t€ | 413 t€ | 492 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 127 t€ | 157 t€ | 175 t€ | 219 t€ |
| Omsättningstillgångar | 691 t€ | 655 t€ | 607 t€ | 607 t€ |
| Fordringar | 315 t€ | 326 t€ | 451 t€ | 269 t€ |
| Kassa och bank | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ |
| Rörliga aktiva | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,1 M€ |
| Aktiva | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 11 t€ | 11 t€ | 28 t€ | 49 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 217 t€ | 422 t€ | 560 t€ | 374 t€ |
| Främmande kapital | 228 t€ | 433 t€ | 588 t€ | 423 t€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,9 M€ | 4,2 M€ | 5,5 M€ | 4,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 23 t€ | 43 t€ | 17 t€ | 45 t€ |
| Material och tjänster | -2,1 M€ | -2,4 M€ | -3,2 M€ | -2,7 M€ |
| Personalkostnader | -825 t€ | -929 t€ | -898 t€ | -836 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -31 t€ | -41 t€ | -48 t€ | -63 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -686 t€ | -760 t€ | -861 t€ | -698 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 265 t€ | 138 t€ | 516 t€ | 628 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 25 t€ | 20 t€ | -1 885 € | -2 525 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 291 t€ | 158 t€ | 514 t€ | 626 t€ |
| Inkomstskatt | -58 t€ | -25 t€ | -101 t€ | -134 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 233 t€ | 133 t€ | 413 t€ | 492 t€ |
| Bestående aktiva | 127 t€ | 157 t€ | 175 t€ | 219 t€ |
| Omsättningstillgångar | 691 t€ | 655 t€ | 607 t€ | 607 t€ |
| Fordringar | 315 t€ | 326 t€ | 451 t€ | 269 t€ |
| Kassa och bank | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ |
| Rörliga aktiva | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,1 M€ |
| Aktiva | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 11 t€ | 11 t€ | 28 t€ | 49 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 217 t€ | 422 t€ | 560 t€ | 374 t€ |
| Främmande kapital | 228 t€ | 433 t€ | 588 t€ | 423 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | – | 0 € | 4 392 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | -25 t€ | -70 t€ | -62 t€ | -33 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 27 t€ | 23 t€ | 581 € | 794 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 103 t€ | 153 t€ | 107 t€ | 125 t€ |
| Materiella tillgångar | 98 t€ | 129 t€ | 146 t€ | 188 t€ |
| Färdiga produkter | 691 t€ | 655 t€ | 607 t€ | 593 t€ |
| Pensionskostnader | -125 t€ | -156 t€ | -144 t€ | -134 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 2 059 € | 3 088 € | 4 118 € | 5 147 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 36 t€ | 49 t€ | 13 t€ | 38 t€ |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 6 730 € | 6 730 € | 6 730 € | 6 730 € |
| Passiva | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ |
| Maskiner och inventarier | 88 t€ | 118 t€ | 129 t€ | 174 t€ |
| Köp av tjänster | -410 t€ | -513 t€ | -635 t€ | -462 t€ |
| Löner och arvoden | -676 t€ | -703 t€ | -692 t€ | -669 t€ |
| Förskottsbetalningar | – | – | 0 € | 13 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1 049 € | 1 311 € | 1 638 € | 2 048 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | 0 € | 17 t€ | 38 t€ |
| Immateriella tillgångar | – | – | 0 € | 3 289 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 026 € | 50 t€ | 4 789 € | 27 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 51 t€ | 14 t€ | 32 t€ | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -1,7 M€ | -1,9 M€ | -2,6 M€ | -2,3 M€ |
| Placeringar | 28 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 261 t€ | 261 t€ | 414 t€ | 241 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 28 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 28 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 233 t€ | 133 t€ | 413 t€ | 492 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 65 t€ | 58 t€ | 126 t€ | 84 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | – | – | 0 € | 3 289 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -2 021 € | -2 397 € | -2 465 € | -3 319 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 49 t€ | 211 t€ | 327 t€ | 165 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -31 t€ | -41 t€ | -48 t€ | -63 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 315 t€ | 326 t€ | 451 t€ | 269 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Jalotakka Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig diverse specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet som inte klassificerats på annat håll (1420 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€, 15 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Kotka
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis