O. Mäntylä Oy är ett aktiebolag med hemort i Kangasala, registrerat år 1982. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 241 t€ och rörelseresultatet 73 €; soliditet 63,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 38 t€ och inkomstskatterna 7 591 €. Offentliga köpare köpte för 13 t€ av företaget åren 2022–2024; den största köparen är Kasvatustieteet Ja Kulttuuri (Tampereen yliopisto).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 241 t€ | 257 t€ | 320 t€ | 272 t€ | 126 t€ |
| Förändring i omsättning | -6,3 % | -19,8 % | 17,8 % | 115,2 % | – |
| Rörelsebidrag | -22 t€ | 57 t€ | 78 t€ | 37 t€ | 5 402 € |
| Rörelsebidrag % | -9,0 % | 22,3 % | 24,2 % | 13,5 % | 4,3 % |
| Rörelseresultat | 73 € | 38 t€ | 53 t€ | 14 t€ | -11 t€ |
| Rörelsemarginal | 0,0 % | 15,0 % | 16,5 % | 5,0 % | -8,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -248 € | 30 t€ | 48 t€ | 13 t€ | -11 t€ |
| Personalkostnader | -95 t€ | 82 t€ | 99 t€ | 104 t€ | 60 t€ |
| Soliditet | 63,3 % | 67,7 % | 55,0 % | 34,9 % | 39,4 % |
| Kassalikviditet | 1,58 | 1,95 | 1,13 | 0,97 | 0,57 |
| Current ratio | 1,58 | 1,95 | 1,13 | 0,97 | 0,57 |
| Relativ skuldsättning | 29,4 % | 24,7 % | 26,1 % | 37,4 % | 50,3 % |
| Avkastning på eget kapital | -0,2 % | 22,9 % | 46,6 % | 24,3 % | -27,1 % |
| Balansomslutning | 193 t€ | 196 t€ | 186 t€ | 156 t€ | 105 t€ |
| Eget kapital | 122 t€ | 133 t€ | 102 t€ | 55 t€ | 41 t€ |
| Kassa och bank | 95 t€ | 107 t€ | 87 t€ | 51 t€ | 30 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 241 t€ | 257 t€ | 320 t€ | 272 t€ | 126 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 930 € | 0 € |
| Material och tjänster | 85 t€ | -94 t€ | -119 t€ | -109 t€ | -44 t€ |
| Personalkostnader | 95 t€ | -82 t€ | -99 t€ | -104 t€ | -60 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 22 t€ | -19 t€ | -25 t€ | -23 t€ | -17 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 40 t€ | -23 t€ | -24 t€ | -24 t€ | -17 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 73 € | 38 t€ | 53 t€ | 14 t€ | -11 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 306 € | -437 € | -1 268 € | -308 € | -20 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -233 € | 38 t€ | 52 t€ | 13 t€ | -11 t€ |
| Inkomstskatt | 15 € | -7 601 € | -3 783 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -248 € | 30 t€ | 48 t€ | 13 t€ | -11 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 81 t€ | 72 t€ | 91 t€ | 87 t€ | 68 t€ |
| Fordringar | 17 t€ | 17 t€ | 7 969 € | 18 t€ | 6 906 € |
| Kassa och bank | 95 t€ | 107 t€ | 87 t€ | 51 t€ | 30 t€ |
| Rörliga aktiva | 112 t€ | 124 t€ | 95 t€ | 69 t€ | 36 t€ |
| Aktiva | 193 t€ | 196 t€ | 186 t€ | 156 t€ | 105 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Eget kapital | 122 t€ | 133 t€ | 102 t€ | 55 t€ | 41 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 31 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 71 t€ | 63 t€ | 84 t€ | 71 t€ | 64 t€ |
| Främmande kapital | 71 t€ | 63 t€ | 84 t€ | 102 t€ | 64 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 241 t€ | 257 t€ | 320 t€ | 272 t€ | 126 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 930 € | 0 € |
| Material och tjänster | 85 t€ | -94 t€ | -119 t€ | -109 t€ | -44 t€ |
| Personalkostnader | 95 t€ | -82 t€ | -99 t€ | -104 t€ | -60 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 22 t€ | -19 t€ | -25 t€ | -23 t€ | -17 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 40 t€ | -23 t€ | -24 t€ | -24 t€ | -17 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 73 € | 38 t€ | 53 t€ | 14 t€ | -11 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 306 € | -437 € | -1 268 € | -308 € | -20 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -233 € | 38 t€ | 52 t€ | 13 t€ | -11 t€ |
| Inkomstskatt | 15 € | -7 601 € | -3 783 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -248 € | 30 t€ | 48 t€ | 13 t€ | -11 t€ |
| Bestående aktiva | 81 t€ | 72 t€ | 91 t€ | 87 t€ | 68 t€ |
| Fordringar | 17 t€ | 17 t€ | 7 969 € | 18 t€ | 6 906 € |
| Kassa och bank | 95 t€ | 107 t€ | 87 t€ | 51 t€ | 30 t€ |
| Rörliga aktiva | 112 t€ | 124 t€ | 95 t€ | 69 t€ | 36 t€ |
| Aktiva | 193 t€ | 196 t€ | 186 t€ | 156 t€ | 105 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Eget kapital | 122 t€ | 133 t€ | 102 t€ | 55 t€ | 41 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 31 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 71 t€ | 63 t€ | 84 t€ | 71 t€ | 64 t€ |
| Främmande kapital | 71 t€ | 63 t€ | 84 t€ | 102 t€ | 64 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 1 711 € | -1 062 € | -1 617 € | -2 060 € | -1 849 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 4 € | 29 € | 7 € | 6 € | 3 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 5 536 € | 9 704 € | 10 t€ | 13 t€ | 8 221 € |
| Materiella tillgångar | 81 t€ | 72 t€ | 91 t€ | 87 t€ | 68 t€ |
| Pensionskostnader | 7 846 € | -6 879 € | -9 721 € | -9 856 € | -8 324 € |
| Passiva | 193 t€ | 196 t€ | 186 t€ | 156 t€ | 105 t€ |
| Maskiner och inventarier | 62 t€ | 53 t€ | 71 t€ | 66 t€ | 46 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 27 € | 0 € | – | – | – |
| Köp av tjänster | 33 t€ | 0 € | – | 0 € | -270 € |
| Löner och arvoden | 85 t€ | -74 t€ | -88 t€ | -92 t€ | -50 t€ |
| Överkursfond | 8 409 € | 0 € | – | – | – |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 13 t€ | 14 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 18 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | – | 0 € | 31 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 982 € | 2 722 € | 1 056 € | 1 005 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 10 t€ | 227 € | 0 € | 0 € | 848 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 52 t€ | -94 t€ | -119 t€ | -109 t€ | -43 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 6 599 € | 15 t€ | 5 247 € | 17 t€ | 5 053 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -248 € | 30 t€ | 48 t€ | 13 t€ | -11 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 4 749 € | 4 749 € | 4 749 € | 4 749 € | 4 749 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 60 t€ | 51 t€ | 53 t€ | 54 t€ | 53 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 310 € | -466 € | -1 275 € | -314 € | -23 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 111 t€ | 91 t€ | 44 t€ | 30 t€ | 42 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 4 839 € | 2 822 € | 20 t€ | 4 508 € | 2 287 € |
| Avskrivningar enligt plan | 22 t€ | -19 t€ | -25 t€ | -23 t€ | -17 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 17 t€ | 17 t€ | 7 969 € | 18 t€ | 6 906 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör O. Mäntylä Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen reguljär vägtransport, passagerartrafik (121 företag med beskattningsbar inkomst; median 55 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Kangasala
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis