Metallityö H. Turunen Oy är ett aktiebolag med hemort i Rusko, registrerat år 1983. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2026 var omsättningen 2,1 M€ och rörelseresultatet 1,0 M€; soliditet 96,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 912 t€ och inkomstskatterna 185 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,4 M€ | 867 t€ |
| Förändring i omsättning | -1,9 % | 0,0 % | 9,1 % | 42,9 % | 58,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 965 t€ | 1 000 t€ | 1,0 M€ | 747 t€ | 468 t€ | 269 t€ |
| Rörelsebidrag % | 46,0 % | 46,7 % | 48,9 % | 38,1 % | 34,1 % | 31,0 % |
| Rörelseresultat | 1,0 M€ | 879 t€ | 895 t€ | 654 t€ | 364 t€ | 172 t€ |
| Rörelsemarginal | 49,7 % | 41,1 % | 41,8 % | 33,3 % | 26,5 % | 19,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 857 t€ | 727 t€ | 728 t€ | 522 t€ | 291 t€ | 139 t€ |
| Personalkostnader | -252 t€ | 234 t€ | 159 t€ | 198 t€ | 152 t€ | 121 t€ |
| Soliditet | 96,0 % | 95,1 % | 95,3 % | 94,6 % | 93,8 % | 83,7 % |
| Kassalikviditet | 17,35 | 13,87 | 14,08 | 11,37 | 7,62 | 3,29 |
| Current ratio | 20,34 | 15,85 | 15,41 | 12,35 | 9,46 | 3,57 |
| Relativ skuldsättning | 8,5 % | 8,9 % | 7,2 % | 7,3 % | 10,6 % | 46,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,2 % | 19,9 % | 23,4 % | 20,5 % | 13,3 % | 6,7 % |
| Balansomslutning | 4,4 M€ | 3,8 M€ | 3,3 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 2,5 M€ |
| Eget kapital | 4,2 M€ | 3,6 M€ | 3,1 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ |
| Kassa och bank | 2,9 M€ | 2,2 M€ | 1,9 M€ | 1,3 M€ | 779 t€ | 1,1 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,4 M€ | 867 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 15 t€ | 24 t€ | 29 t€ | 37 t€ | 31 t€ |
| Material och tjänster | 780 t€ | -759 t€ | -847 t€ | -808 t€ | -708 t€ | -329 t€ |
| Personalkostnader | 252 t€ | -234 t€ | -159 t€ | -198 t€ | -152 t€ | -121 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 78 t€ | -121 t€ | -152 t€ | -93 t€ | -104 t€ | -97 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 151 t€ | -216 t€ | -188 t€ | -188 t€ | -118 t€ | -118 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1,0 M€ | 879 t€ | 895 t€ | 654 t€ | 364 t€ | 172 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -28 t€ | 29 t€ | 16 t€ | 595 € | 718 € | 1 005 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,1 M€ | 908 t€ | 912 t€ | 654 t€ | 364 t€ | 173 t€ |
| Inkomstskatt | 214 t€ | -182 t€ | -183 t€ | -132 t€ | -73 t€ | -35 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 857 t€ | 727 t€ | 728 t€ | 522 t€ | 291 t€ | 139 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 786 t€ | 828 t€ | 906 t€ | 912 t€ | 961 t€ | 1,0 M€ |
| Omsättningstillgångar | 534 t€ | 376 t€ | 205 t€ | 142 t€ | 267 t€ | 111 t€ |
| Fordringar | 209 t€ | 387 t€ | 285 t€ | 304 t€ | 327 t€ | 196 t€ |
| Kassa och bank | 2,9 M€ | 2,2 M€ | 1,9 M€ | 1,3 M€ | 779 t€ | 1,1 M€ |
| Rörliga aktiva | 3,6 M€ | 3,0 M€ | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Aktiva | 4,4 M€ | 3,8 M€ | 3,3 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 2,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 4,2 M€ | 3,6 M€ | 3,1 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 179 t€ | 190 t€ | 153 t€ | 144 t€ | 145 t€ | 402 t€ |
| Främmande kapital | 179 t€ | 190 t€ | 153 t€ | 144 t€ | 145 t€ | 402 t€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,4 M€ | 867 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 15 t€ | 24 t€ | 29 t€ | 37 t€ | 31 t€ |
| Material och tjänster | 780 t€ | -759 t€ | -847 t€ | -808 t€ | -708 t€ | -329 t€ |
| Personalkostnader | 252 t€ | -234 t€ | -159 t€ | -198 t€ | -152 t€ | -121 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 78 t€ | -121 t€ | -152 t€ | -93 t€ | -104 t€ | -97 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 151 t€ | -216 t€ | -188 t€ | -188 t€ | -118 t€ | -118 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1,0 M€ | 879 t€ | 895 t€ | 654 t€ | 364 t€ | 172 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -28 t€ | 29 t€ | 16 t€ | 595 € | 718 € | 1 005 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,1 M€ | 908 t€ | 912 t€ | 654 t€ | 364 t€ | 173 t€ |
| Inkomstskatt | 214 t€ | -182 t€ | -183 t€ | -132 t€ | -73 t€ | -35 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 857 t€ | 727 t€ | 728 t€ | 522 t€ | 291 t€ | 139 t€ |
| Bestående aktiva | 786 t€ | 828 t€ | 906 t€ | 912 t€ | 961 t€ | 1,0 M€ |
| Omsättningstillgångar | 534 t€ | 376 t€ | 205 t€ | 142 t€ | 267 t€ | 111 t€ |
| Fordringar | 209 t€ | 387 t€ | 285 t€ | 304 t€ | 327 t€ | 196 t€ |
| Kassa och bank | 2,9 M€ | 2,2 M€ | 1,9 M€ | 1,3 M€ | 779 t€ | 1,1 M€ |
| Rörliga aktiva | 3,6 M€ | 3,0 M€ | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Aktiva | 4,4 M€ | 3,8 M€ | 3,3 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 2,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 4,2 M€ | 3,6 M€ | 3,1 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 179 t€ | 190 t€ | 153 t€ | 144 t€ | 145 t€ | 402 t€ |
| Främmande kapital | 179 t€ | 190 t€ | 153 t€ | 144 t€ | 145 t€ | 402 t€ |
| Placeringar | 387 € | 387 € | 387 € | 387 € | 25 t€ | 25 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 78 t€ | -121 t€ | -152 t€ | -93 t€ | -104 t€ | -97 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 190 t€ | 354 t€ | 261 t€ | 282 t€ | 298 t€ | 152 t€ |
| Pensionskostnader | 35 t€ | -35 t€ | -26 t€ | -30 t€ | -24 t€ | -20 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 27 t€ | 31 t€ | 34 t€ | 19 t€ | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 857 t€ | 727 t€ | 728 t€ | 522 t€ | 291 t€ | 139 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 3 € | 1 112 € | 812 € | 812 € | 812 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -923 € | -742 € | -246 € | -135 € | -51 € |
| Immateriella tillgångar | 27 t€ | 31 t€ | 35 t€ | 20 t€ | 538 € | 538 € |
| Övriga aktier och andelar | 387 € | 387 € | 387 € | 387 € | 25 t€ | 25 t€ |
| Färdiga produkter | 378 t€ | 174 t€ | 120 t€ | 44 t€ | 91 t€ | 56 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 209 t€ | 387 t€ | 285 t€ | 304 t€ | 327 t€ | 196 t€ |
| Passiva | 4,4 M€ | 3,8 M€ | 3,3 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 2,5 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 46 t€ | 118 t€ | -14 t€ | -78 t€ | 121 t€ | 41 t€ |
| Löner och arvoden | 207 t€ | -189 t€ | -127 t€ | -160 t€ | -120 t€ | -97 t€ |
| Köp av tjänster | 42 t€ | -11 t€ | -12 t€ | -39 t€ | -13 t€ | -15 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 9 442 € | -11 t€ | -6 082 € | -8 592 € | -7 130 € | -3 894 € |
| Immateriella rättigheter | 538 € | 538 € | 538 € | 538 € | 538 € | 538 € |
| Materiella tillgångar | 759 t€ | 797 t€ | 870 t€ | 892 t€ | 935 t€ | 1,0 M€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 32 t€ | 78 t€ | 16 t€ | 75 t€ | 11 t€ | 36 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 80 t€ | 47 t€ | 78 t€ | 24 t€ | 70 t€ | 26 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 7 493 € | 7 590 € | 2 512 € | 23 t€ | 15 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 28 t€ | 30 t€ | 16 t€ | 29 € | 41 € | 243 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 67 t€ | 65 t€ | 59 t€ | 45 t€ | 64 t€ | 340 t€ |
| Material och förnödenheter | 156 t€ | 202 t€ | 84 t€ | 98 t€ | 176 t€ | 55 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 691 t€ | -865 t€ | -821 t€ | -692 t€ | -815 t€ | -356 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 19 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 6 082 € | 30 t€ |
| Maskiner och inventarier | 96 t€ | 91 t€ | 120 t€ | 92 t€ | 82 t€ | 103 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 618 t€ | 660 t€ | 705 t€ | 754 t€ | 807 t€ | 859 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 3,4 M€ | 2,9 M€ | 2,4 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Förändring av produktlager + (-) | 204 t€ | 53 t€ | 77 t€ | -48 t€ | 35 t€ | -61 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Metallityö H. Turunen Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen diverse övrig metallvarutillverkning (400 företag med beskattningsbar inkomst; median 53 t€, 17 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Rusko
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis