Turun Raudoitus Oy är ett aktiebolag med hemort i Reso, registrerat år 1982. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2025 var omsättningen 279 t€ och rörelseresultatet 97 t€; soliditet 99,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 44 t€ och inkomstskatterna 8 704 €.
Reso: 4 nya företag på 30 dagar
- Pihlaja Talous OyLaskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta
- IJ Studio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
- NJV Solutions OyLiikkeenjohdon konsultointi
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 279 t€ | 0 € | 0 € | 9 452 € | 1 000 € | 0 € |
| Förändring i omsättning | – | – | -100,0 % | 845,2 % | – | – |
| Rörelsebidrag | 108 t€ | 65 t€ | 46 t€ | 49 t€ | 27 t€ | 33 t€ |
| Rörelsebidrag % | 38,8 % | – | – | 522,8 % | 2652,6 % | – |
| Rörelseresultat | 97 t€ | 51 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 14 t€ | 18 t€ |
| Rörelsemarginal | 34,7 % | – | – | 297,4 % | 1410,1 % | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | 90 t€ | 34 t€ | 25 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 14 t€ |
| Soliditet | 99,3 % | 95,6 % | 96,3 % | 93,3 % | 94,5 % | 95,7 % |
| Kassalikviditet | 66,12 | 5,80 | 8,26 | 3,31 | 6,10 | 8,33 |
| Current ratio | 130,32 | 8,36 | 9,48 | 3,74 | 6,61 | 9,08 |
| Relativ skuldsättning | 1,2 % | – | – | 305,6 % | 2452,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,7 % | 8,6 % | 6,3 % | 4,7 % | 5,9 % | 3,3 % |
| Balansomslutning | 460 t€ | 414 t€ | 410 t€ | 431 t€ | 442 t€ | 449 t€ |
| Eget kapital | 456 t€ | 396 t€ | 395 t€ | 402 t€ | 418 t€ | 429 t€ |
| Kassa och bank | 209 t€ | 43 t€ | 12 t€ | 18 t€ | 26 t€ | 20 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 279 t€ | 0 € | 0 € | 9 452 € | 1 000 € | 0 € |
| Övriga rörelseintäkter | 164 t€ | 62 t€ | 62 t€ | 57 t€ | 66 t€ | 61 t€ |
| Material och tjänster | -277 t€ | 0 € | 0 € | -481 € | -16 t€ | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -11 t€ | -15 t€ | -19 t€ | -21 t€ | -12 t€ | -15 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -32 t€ | -15 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -25 t€ | -28 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 97 t€ | 51 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 14 t€ | 18 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 13 t€ | -6 435 € | 4 819 € | -4 396 € | 14 t€ | -4 002 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 110 t€ | 44 t€ | 33 t€ | 24 t€ | 28 t€ | 14 t€ |
| Inkomstskatt | -20 t€ | -10 t€ | -7 931 € | -4 789 € | -3 156 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 90 t€ | 34 t€ | 25 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 14 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 29 t€ | 325 t€ | 338 t€ | 351 t€ | 330 t€ | 342 t€ |
| Omsättningstillgångar | 212 t€ | 27 t€ | 9 231 € | 9 231 € | 8 762 € | 8 762 € |
| Fordringar | 9 767 € | 2 120 € | 12 t€ | 12 t€ | 5 501 € | 15 t€ |
| Kassa och bank | 209 t€ | 43 t€ | 12 t€ | 18 t€ | 26 t€ | 20 t€ |
| Rörliga aktiva | 431 t€ | 89 t€ | 71 t€ | 80 t€ | 113 t€ | 107 t€ |
| Aktiva | 460 t€ | 414 t€ | 410 t€ | 431 t€ | 442 t€ | 449 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 456 t€ | 396 t€ | 395 t€ | 402 t€ | 418 t€ | 429 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 7 500 € | 7 500 € | 7 500 € | 7 500 € | 7 500 € |
| Korfristigt främmande kapital | 3 309 € | 11 t€ | 7 537 € | 21 t€ | 17 t€ | 12 t€ |
| Främmande kapital | 3 309 € | 18 t€ | 15 t€ | 29 t€ | 25 t€ | 19 t€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 279 t€ | 0 € | 0 € | 9 452 € | 1 000 € | 0 € |
| Övriga rörelseintäkter | 164 t€ | 62 t€ | 62 t€ | 57 t€ | 66 t€ | 61 t€ |
| Material och tjänster | -277 t€ | 0 € | 0 € | -481 € | -16 t€ | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -11 t€ | -15 t€ | -19 t€ | -21 t€ | -12 t€ | -15 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -32 t€ | -15 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -25 t€ | -28 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 97 t€ | 51 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 14 t€ | 18 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 13 t€ | -6 435 € | 4 819 € | -4 396 € | 14 t€ | -4 002 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 110 t€ | 44 t€ | 33 t€ | 24 t€ | 28 t€ | 14 t€ |
| Inkomstskatt | -20 t€ | -10 t€ | -7 931 € | -4 789 € | -3 156 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 90 t€ | 34 t€ | 25 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 14 t€ |
| Bestående aktiva | 29 t€ | 325 t€ | 338 t€ | 351 t€ | 330 t€ | 342 t€ |
| Omsättningstillgångar | 212 t€ | 27 t€ | 9 231 € | 9 231 € | 8 762 € | 8 762 € |
| Fordringar | 9 767 € | 2 120 € | 12 t€ | 12 t€ | 5 501 € | 15 t€ |
| Kassa och bank | 209 t€ | 43 t€ | 12 t€ | 18 t€ | 26 t€ | 20 t€ |
| Rörliga aktiva | 431 t€ | 89 t€ | 71 t€ | 80 t€ | 113 t€ | 107 t€ |
| Aktiva | 460 t€ | 414 t€ | 410 t€ | 431 t€ | 442 t€ | 449 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 456 t€ | 396 t€ | 395 t€ | 402 t€ | 418 t€ | 429 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 7 500 € | 7 500 € | 7 500 € | 7 500 € | 7 500 € |
| Korfristigt främmande kapital | 3 309 € | 11 t€ | 7 537 € | 21 t€ | 17 t€ | 12 t€ |
| Främmande kapital | 3 309 € | 18 t€ | 15 t€ | 29 t€ | 25 t€ | 19 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 0 € | 80 t€ | 86 t€ | 89 t€ | 95 t€ | 103 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 461 € | 0 € | 0 € | 1 144 € | 2 197 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 1 598 € | 3 977 € | 1 716 € | 2 130 € | 6 865 € | 876 € |
| Förändring av produktlager + (-) | -25 t€ | 18 t€ | 0 € | 469 € | 0 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 359 t€ | 354 t€ | 362 t€ | 375 t€ | 385 t€ | 408 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 9 307 € | 2 120 € | 2 466 € | 1 802 € | 3 304 € | 798 € |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 8 901 € | -7 367 € | -71 € | -7 343 € | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 0 € | 342 € | 4 331 € | 8 064 € | 10 t€ | 8 494 € |
| Kortfristiga kundfordringar | – | 0 € | 9 452 € | 9 452 € | 0 € | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | -462 t€ | 0 € | 0 € | -481 € | -16 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 90 t€ | 34 t€ | 25 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 14 t€ |
| Immateriella rättigheter | 0 € | 2 100 € | 2 100 € | 2 100 € | 2 100 € | 2 100 € |
| Kortfristiga fordringar | 9 767 € | 2 120 € | 12 t€ | 12 t€ | 5 501 € | 15 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -141 € | -1 468 € | -1 331 € | -1 496 € | -1 048 € | -4 682 € |
| Materiella tillgångar | 29 t€ | 323 t€ | 336 t€ | 349 t€ | 328 t€ | 340 t€ |
| Material och förnödenheter | 0 € | 1 750 € | 1 750 € | 1 750 € | 1 750 € | 1 750 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 711 € | 6 311 € | 1 490 € | 11 t€ | 0 € | 2 369 € |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 2 100 € | 2 100 € | 2 100 € | 2 100 € | 2 100 € |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 0 € | 2 659 € | 10 t€ | 18 t€ | 24 t€ | 1 014 € |
| Kortfristiga lånefordringar | – | 0 € | 0 € | 102 € | 0 € | 14 t€ |
| Passiva | 460 t€ | 414 t€ | 410 t€ | 431 t€ | 442 t€ | 449 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 4 472 € | 1 781 € | 961 € | 4 443 € | 15 t€ | 680 € |
| Övriga materiella tillgångar | 515 € | 515 € | 515 € | 515 € | 515 € | 515 € |
| Maskiner och inventarier | 28 t€ | 27 t€ | 34 t€ | 44 t€ | 16 t€ | 21 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 0 € | 619 € | 5 260 € | 0 € | – | – |
| Övriga värdepapper | 0 € | 14 t€ | 28 t€ | 22 t€ | 49 t€ | 62 t€ |
| Finansiella värdepapper | 0 € | 17 t€ | 38 t€ | 40 t€ | 73 t€ | 63 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -11 t€ | -15 t€ | -19 t€ | -21 t€ | -12 t€ | -15 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 212 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Varor under tillverkning | 0 € | 25 t€ | 7 481 € | 7 481 € | 7 012 € | 7 012 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 0 € | 216 t€ | 216 t€ | 216 t€ | 216 t€ | 216 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 185 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | – | – | 0 € | 50 € | 0 € |
| Långfristiga övriga skulder | 0 € | 7 500 € | 7 500 € | 7 500 € | 7 500 € | 7 500 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Turun Raudoitus Oy till den övre halvan inom näringsgrenen övrig diverse specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet som inte klassificerats på annat håll (1418 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€, 2,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.