Hakeyhtymä Kankaanmäki Oy är ett aktiebolag med hemort i Tavastehus, registrerat år 1982. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 5,9 M€ och rörelseresultatet 314 t€; soliditet 60,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 371 t€ och inkomstskatterna 76 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,9 M€ | 5,7 M€ | 7,4 M€ | 6,4 M€ |
| Förändring i omsättning | 4,8 % | -23,5 % | 16,4 % | – |
| Rörelsebidrag | -160 t€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 868 t€ |
| Rörelsebidrag % | -2,7 % | 18,6 % | 16,7 % | 13,7 % |
| Rörelseresultat | 314 t€ | 329 t€ | 397 t€ | 254 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,3 % | 5,8 % | 5,4 % | 4,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 216 t€ | 221 t€ | 290 t€ | 183 t€ |
| Personalkostnader | -1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Soliditet | 60,3 % | 62,6 % | 57,3 % | 56,3 % |
| Kassalikviditet | 2,30 | 2,25 | 2,04 | 1,70 |
| Current ratio | 2,30 | 2,25 | 2,04 | 1,70 |
| Relativ skuldsättning | 25,9 % | 24,3 % | 22,8 % | 26,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,3 % | 9,6 % | 12,8 % | 8,5 % |
| Balansomslutning | 3,9 M€ | 3,7 M€ | 3,9 M€ | 3,8 M€ |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ |
| Kassa och bank | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,9 M€ | 5,7 M€ | 7,4 M€ | 6,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 347 t€ | 119 € | 11 t€ |
| Material och tjänster | 3,6 M€ | -3,4 M€ | -4,4 M€ | -3,2 M€ |
| Personalkostnader | 1,1 M€ | -1,2 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 474 t€ | -726 t€ | -839 t€ | -614 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 414 t€ | -408 t€ | -402 t€ | -1,0 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 314 t€ | 329 t€ | 397 t€ | 254 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 41 t€ | -51 t€ | -33 t€ | -26 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 273 t€ | 277 t€ | 364 t€ | 229 t€ |
| Inkomstskatt | 57 t€ | -56 t€ | -74 t€ | -46 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 216 t€ | 221 t€ | 290 t€ | 183 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ |
| Fordringar | 336 t€ | 285 t€ | 426 t€ | 418 t€ |
| Kassa och bank | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Rörliga aktiva | 2,1 M€ | 1,6 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Aktiva | 3,9 M€ | 3,7 M€ | 3,9 M€ | 3,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 629 t€ | 647 t€ | 765 t€ | 636 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 905 t€ | 728 t€ | 918 t€ | 1,0 M€ |
| Främmande kapital | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,9 M€ | 5,7 M€ | 7,4 M€ | 6,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 347 t€ | 119 € | 11 t€ |
| Material och tjänster | 3,6 M€ | -3,4 M€ | -4,4 M€ | -3,2 M€ |
| Personalkostnader | 1,1 M€ | -1,2 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 474 t€ | -726 t€ | -839 t€ | -614 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 414 t€ | -408 t€ | -402 t€ | -1,0 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 314 t€ | 329 t€ | 397 t€ | 254 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 41 t€ | -51 t€ | -33 t€ | -26 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 273 t€ | 277 t€ | 364 t€ | 229 t€ |
| Inkomstskatt | 57 t€ | -56 t€ | -74 t€ | -46 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 216 t€ | 221 t€ | 290 t€ | 183 t€ |
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ |
| Fordringar | 336 t€ | 285 t€ | 426 t€ | 418 t€ |
| Kassa och bank | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Rörliga aktiva | 2,1 M€ | 1,6 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Aktiva | 3,9 M€ | 3,7 M€ | 3,9 M€ | 3,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 629 t€ | 647 t€ | 765 t€ | 636 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 905 t€ | 728 t€ | 918 t€ | 1,0 M€ |
| Främmande kapital | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,8 M€ | -490 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 474 t€ | -726 t€ | -839 t€ | -614 t€ |
| Pensionskostnader | 165 t€ | -175 t€ | -264 t€ | -191 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 252 t€ | 260 t€ | 347 t€ | 371 t€ |
| Materiella tillgångar | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ |
| Löner och arvoden | 889 t€ | -934 t€ | -984 t€ | -1,0 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 48 t€ | 0 € | 57 t€ | 31 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 71 t€ | 71 t€ | 78 t€ | 78 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 216 t€ | 221 t€ | 290 t€ | 183 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 47 t€ | -67 t€ | -55 t€ | -48 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 389 t€ | 356 t€ | 405 t€ | 360 t€ |
| Immateriella tillgångar | – | – | 0 € | 831 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 186 t€ | 111 t€ | 256 t€ | 160 t€ |
| Maskiner och inventarier | 1,3 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 24 € | 361 € | 2 € | 39 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | 790 € | 790 € | 790 € | 790 € |
| Passiva | 3,9 M€ | 3,7 M€ | 3,9 M€ | 3,8 M€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 370 t€ | 398 t€ | 474 t€ | 508 t€ |
| Köp av tjänster | 2,4 M€ | -2,2 M€ | -2,7 M€ | -2,7 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 35 t€ | 24 t€ | 22 t€ | 16 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | – | 0 € | 567 t€ |
| Överkursfond | 1 991 € | 1 991 € | 1 991 € | 1 991 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 191 t€ | 191 t€ | 201 t€ | 259 t€ |
| Placeringar | 790 € | 790 € | 790 € | 790 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 629 t€ | 647 t€ | 765 t€ | 69 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 336 t€ | 285 t€ | 426 t€ | 418 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 138 t€ | 70 t€ | 56 t€ | 249 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 41 t€ | -52 t€ | -33 t€ | -26 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | – | – | 0 € | 831 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Hakeyhtymä Kankaanmäki Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen sågning och hyvling av trä (165 företag med beskattningsbar inkomst; median 29 t€, 13 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Tavastehus
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis