Retermia Oy är ett aktiebolag med hemort i Heinola, registrerat år 1982. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 4,3 M€ och rörelseresultatet 24 t€; soliditet 31,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 306 t€ och inkomstskatterna 62 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,3 M€ | 4,5 M€ | 5,6 M€ | 3,6 M€ | 4,4 M€ |
| Förändring i omsättning | -4,0 % | -20,8 % | 54,6 % | -16,7 % | – |
| Rörelsebidrag | -83 t€ | 377 t€ | 744 t€ | -372 t€ | 622 t€ |
| Rörelsebidrag % | -1,9 % | 8,4 % | 13,2 % | -10,2 % | 14,2 % |
| Rörelseresultat | 24 t€ | 277 t€ | 588 t€ | -440 t€ | 557 t€ |
| Rörelsemarginal | 0,6 % | 6,2 % | 10,4 % | -12,1 % | 12,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 32 t€ | 215 t€ | 592 t€ | -431 t€ | 12 t€ |
| Personalkostnader | -948 t€ | 977 t€ | 1,1 M€ | 971 t€ | 876 t€ |
| Soliditet | 31,3 % | 31,1 % | 23,8 % | 7,5 % | 17,7 % |
| Kassalikviditet | 0,30 | 0,42 | 0,34 | 0,41 | 0,81 |
| Current ratio | 0,69 | 0,84 | 0,72 | 0,97 | 1,13 |
| Relativ skuldsättning | 52,6 % | 49,3 % | 44,2 % | 63,9 % | 65,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,1 % | 21,6 % | 75,9 % | -228,4 % | 1,9 % |
| Balansomslutning | 3,5 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 2,6 M€ | 3,5 M€ |
| Eget kapital | 1,0 M€ | 996 t€ | 781 t€ | 189 t€ | 619 t€ |
| Kassa och bank | 461 t€ | 540 t€ | 553 t€ | 409 t€ | 1,9 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,3 M€ | 4,5 M€ | 5,6 M€ | 3,6 M€ | 4,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 706 € | 21 t€ | 37 t€ | 62 t€ | 3 240 € |
| Material och tjänster | 2,5 M€ | -2,4 M€ | -3,0 M€ | -2,5 M€ | -2,4 M€ |
| Personalkostnader | 948 t€ | -977 t€ | -1,1 M€ | -971 t€ | -876 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 107 t€ | -100 t€ | -156 t€ | -69 t€ | -65 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 775 t€ | -763 t€ | -700 t€ | -690 t€ | -641 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 24 t€ | 277 t€ | 588 t€ | -440 t€ | 557 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -15 t€ | 27 t€ | 5 978 € | 9 910 € | 8 826 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 40 t€ | 305 t€ | 594 t€ | -431 t€ | 566 t€ |
| Inkomstskatt | 7 942 € | -90 t€ | -1 970 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 32 t€ | 215 t€ | 592 t€ | -431 t€ | 12 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 259 t€ | 242 t€ |
| Omsättningstillgångar | 949 t€ | 925 t€ | 981 t€ | 1,3 M€ | 933 t€ |
| Fordringar | 286 t€ | 401 t€ | 340 t€ | 564 t€ | 403 t€ |
| Kassa och bank | 461 t€ | 540 t€ | 553 t€ | 409 t€ | 1,9 M€ |
| Rörliga aktiva | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 2,3 M€ | 3,3 M€ |
| Aktiva | 3,5 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 2,6 M€ | 3,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ |
| Eget kapital | 1,0 M€ | 996 t€ | 781 t€ | 189 t€ | 619 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 2,6 M€ | 2,4 M€ | 2,9 M€ |
| Främmande kapital | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 2,6 M€ | 2,4 M€ | 2,9 M€ |
Alla poster i bokslutet (62)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,3 M€ | 4,5 M€ | 5,6 M€ | 3,6 M€ | 4,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 706 € | 21 t€ | 37 t€ | 62 t€ | 3 240 € |
| Material och tjänster | 2,5 M€ | -2,4 M€ | -3,0 M€ | -2,5 M€ | -2,4 M€ |
| Personalkostnader | 948 t€ | -977 t€ | -1,1 M€ | -971 t€ | -876 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 107 t€ | -100 t€ | -156 t€ | -69 t€ | -65 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 775 t€ | -763 t€ | -700 t€ | -690 t€ | -641 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 24 t€ | 277 t€ | 588 t€ | -440 t€ | 557 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -15 t€ | 27 t€ | 5 978 € | 9 910 € | 8 826 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 40 t€ | 305 t€ | 594 t€ | -431 t€ | 566 t€ |
| Inkomstskatt | 7 942 € | -90 t€ | -1 970 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 32 t€ | 215 t€ | 592 t€ | -431 t€ | 12 t€ |
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 259 t€ | 242 t€ |
| Omsättningstillgångar | 949 t€ | 925 t€ | 981 t€ | 1,3 M€ | 933 t€ |
| Fordringar | 286 t€ | 401 t€ | 340 t€ | 564 t€ | 403 t€ |
| Kassa och bank | 461 t€ | 540 t€ | 553 t€ | 409 t€ | 1,9 M€ |
| Rörliga aktiva | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 2,3 M€ | 3,3 M€ |
| Aktiva | 3,5 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 2,6 M€ | 3,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ |
| Eget kapital | 1,0 M€ | 996 t€ | 781 t€ | 189 t€ | 619 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 2,6 M€ | 2,4 M€ | 2,9 M€ |
| Främmande kapital | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 2,6 M€ | 2,4 M€ | 2,9 M€ |
| Pensionskostnader | 140 t€ | -151 t€ | -160 t€ | -149 t€ | -131 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 107 t€ | -100 t€ | -156 t€ | -69 t€ | -65 t€ |
| Koncernbidrag | – | – | – | 0 € | -554 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 21 t€ | 0 € | – | – | – |
| Materiella tillgångar | 1,5 M€ | 951 t€ | 673 t€ | 226 t€ | 198 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 888 t€ | 673 t€ | 81 t€ | 511 t€ | 500 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 265 t€ | 401 t€ | 340 t€ | 564 t€ | 403 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | 47 t€ | 34 t€ | -206 t€ | 103 t€ | 137 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 29 t€ | 24 t€ | 57 t€ | 16 t€ | 85 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 128 t€ | 120 t€ | 303 t€ | 387 t€ | 389 t€ |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 6 695 € | 6 695 € | 6 760 € | 0 € | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 98 t€ | 282 t€ | 34 t€ | 48 t€ | 14 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 823 € | 46 € | 7 € | 10 € | 2 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 846 € | -4 071 € | -30 € | -2 100 € | -3 176 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 223 t€ | 115 t€ | 398 t€ | 348 t€ | 296 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 42 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 35 t€ |
| Material och förnödenheter | 684 t€ | 707 t€ | 797 t€ | 929 t€ | 646 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 108 t€ | 11 t€ | 23 t€ | 37 t€ | 71 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 0 € | 721 t€ | 363 t€ | 11 t€ | 0 € |
| Färdiga produkter | 148 t€ | 137 t€ | 160 t€ | 0 € | 9 288 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 113 t€ | 92 t€ | 50 t€ | 0 € | – |
| Långfristiga fordringar | 21 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 174 t€ | 233 t€ | 211 t€ | 139 t€ | 112 t€ |
| Immateriella tillgångar | 115 t€ | 104 t€ | 69 t€ | 30 t€ | 41 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 32 t€ | 215 t€ | 592 t€ | -431 t€ | 12 t€ |
| Placeringar | 198 t€ | 308 t€ | 776 t€ | 3 249 € | 3 249 € |
| Övriga lönebikostnader | 37 t€ | -29 t€ | -33 t€ | -39 t€ | -40 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2,3 M€ | -2,2 M€ | -2,7 M€ | -2,7 M€ | -2,4 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 39 t€ | 100 € | 2 596 € | 129 t€ | 100 € |
| Köp av tjänster | 126 t€ | -127 t€ | -137 t€ | -127 t€ | -130 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 2,4 M€ |
| Immateriella rättigheter | 2 138 € | 11 t€ | 19 t€ | 30 t€ | 41 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 141 t€ | 86 t€ | 95 t€ | 83 t€ | 51 t€ |
| Varor under tillverkning | 117 t€ | 81 t€ | 24 t€ | 390 t€ | 278 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 13 t€ | 31 t€ | 6 000 € | 12 t€ | 12 t€ |
| Löner och arvoden | 771 t€ | -797 t€ | -881 t€ | -783 t€ | -705 t€ |
| Passiva | 3,5 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 2,6 M€ | 3,5 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 23 t€ | -89 t€ | -132 t€ | 284 t€ | 121 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 195 t€ | 32 t€ | 116 t€ | 32 t€ | 10 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 198 t€ | 308 t€ | 776 t€ | 3 249 € | 3 249 € |
| Maskiner och inventarier | 1,2 M€ | 83 t€ | 144 t€ | 53 t€ | 41 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Retermia Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen maskin- och processplanering (680 företag med beskattningsbar inkomst; median 26 t€, 12 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Heinola
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis