Peltisepänliike Nykänen Oy är ett aktiebolag med hemort i Vetil, registrerat år 1983. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 11,0 M€ och rörelseresultatet 1,4 M€; soliditet 85,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 3,1 M€ och inkomstskatterna 624 t€. Offentliga köpare köpte för 4 052 € av företaget åren 2022–2023; den största köparen är Maanmittauslaitos (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 11,0 M€ | 10,4 M€ | 11,9 M€ |
| Förändring i omsättning | 5,9 % | -12,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 1,1 M€ | 1,8 M€ | 3,2 M€ |
| Rörelsebidrag % | 10,2 % | 17,7 % | 26,5 % |
| Rörelseresultat | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 3,0 M€ |
| Rörelsemarginal | 12,4 % | 15,7 % | 25,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 1,2 M€ | 1,5 M€ | 2,7 M€ |
| Personalkostnader | -1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Soliditet | 85,6 % | 86,1 % | 86,1 % |
| Kassalikviditet | 2,66 | 2,63 | 3,91 |
| Current ratio | 3,02 | 2,96 | 4,32 |
| Relativ skuldsättning | 14,8 % | 14,4 % | 11,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,0 % | 15,7 % | 32,7 % |
| Balansomslutning | 11,4 M€ | 10,8 M€ | 9,4 M€ |
| Eget kapital | 9,7 M€ | 9,3 M€ | 8,1 M€ |
| Kassa och bank | 3,5 M€ | 1,4 M€ | 4,6 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 11,0 M€ | 10,4 M€ | 11,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 181 t€ | 82 t€ | 47 t€ |
| Material och tjänster | 7,2 M€ | -6,3 M€ | -6,6 M€ |
| Personalkostnader | 1,5 M€ | -1,5 M€ | -1,5 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 241 t€ | -203 t€ | -167 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 831 t€ | -835 t€ | -716 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 3,0 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -78 t€ | 161 t€ | 288 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,4 M€ | 1,8 M€ | 3,3 M€ |
| Inkomstskatt | 277 t€ | -346 t€ | -621 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1,2 M€ | 1,5 M€ | 2,7 M€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 6,4 M€ | 6,3 M€ | 3,8 M€ |
| Omsättningstillgångar | 587 t€ | 494 t€ | 535 t€ |
| Fordringar | 900 t€ | 2,5 M€ | 496 t€ |
| Kassa och bank | 3,5 M€ | 1,4 M€ | 4,6 M€ |
| Rörliga aktiva | 4,9 M€ | 4,4 M€ | 5,6 M€ |
| Aktiva | 11,4 M€ | 10,8 M€ | 9,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Eget kapital | 9,7 M€ | 9,3 M€ | 8,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Främmande kapital | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 11,0 M€ | 10,4 M€ | 11,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 181 t€ | 82 t€ | 47 t€ |
| Material och tjänster | 7,2 M€ | -6,3 M€ | -6,6 M€ |
| Personalkostnader | 1,5 M€ | -1,5 M€ | -1,5 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 241 t€ | -203 t€ | -167 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 831 t€ | -835 t€ | -716 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 3,0 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -78 t€ | 161 t€ | 288 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,4 M€ | 1,8 M€ | 3,3 M€ |
| Inkomstskatt | 277 t€ | -346 t€ | -621 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1,2 M€ | 1,5 M€ | 2,7 M€ |
| Bestående aktiva | 6,4 M€ | 6,3 M€ | 3,8 M€ |
| Omsättningstillgångar | 587 t€ | 494 t€ | 535 t€ |
| Fordringar | 900 t€ | 2,5 M€ | 496 t€ |
| Kassa och bank | 3,5 M€ | 1,4 M€ | 4,6 M€ |
| Rörliga aktiva | 4,9 M€ | 4,4 M€ | 5,6 M€ |
| Aktiva | 11,4 M€ | 10,8 M€ | 9,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Eget kapital | 9,7 M€ | 9,3 M€ | 8,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Främmande kapital | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga materiella tillgångar | 9 897 € | 12 t€ | 14 t€ |
| Placeringar | 5,0 M€ | 5,0 M€ | 3,0 M€ |
| Långfristiga lånefordringar | 0 € | 1 460 € | 3 152 € |
| Avskrivningar enligt plan | 241 t€ | -203 t€ | -167 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 692 t€ | 2,1 M€ | 285 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 87 t€ | 87 t€ | 87 t€ |
| Pensionskostnader | 309 t€ | -308 t€ | -306 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 1,2 M€ | 1,5 M€ | 2,7 M€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 72 t€ | 93 t€ | 186 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 17 t€ | -12 t€ | -17 t€ |
| Långfristiga fordringar | 0 € | 1 460 € | 3 152 € |
| Immateriella tillgångar | 285 € | 285 € | 285 € |
| Övriga aktier och andelar | 5,0 M€ | 5,0 M€ | 3,0 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 900 t€ | 2,5 M€ | 493 t€ |
| Passiva | 11,4 M€ | 10,8 M€ | 9,4 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -92 t€ | -41 t€ | -64 t€ |
| Löner och arvoden | 1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ |
| Köp av tjänster | 3,4 M€ | -2,2 M€ | -3,4 M€ |
| Övriga lönebikostnader | 54 t€ | -55 t€ | -45 t€ |
| Immateriella rättigheter | 285 € | 285 € | 285 € |
| Materiella tillgångar | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 744 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 976 t€ | 836 t€ | 595 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 289 t€ | 295 t€ | 601 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 23 t€ | 136 t€ | 22 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 23 t€ | 79 t€ | 119 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 373 t€ | 368 t€ | 112 t€ |
| Material och förnödenheter | 587 t€ | 494 t€ | 535 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 4,0 M€ | -4,1 M€ | -3,1 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 91 t€ | 196 t€ | 90 t€ |
| Maskiner och inventarier | 549 t€ | 446 t€ | 443 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 790 t€ | 790 t€ | 264 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 8,5 M€ | 7,8 M€ | 5,4 M€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 6 955 € | 6 092 € | 8 000 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 54 t€ | 54 t€ | 22 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Peltisepänliike Nykänen Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen vvs-arbeten (1803 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Vetil
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis