Ab Bageri R. Fagerudd Leipomo Oy är ett aktiebolag med hemort i Larsmo, registrerat år 1981. Under räkenskapsperioden som slutade 31.10.2025 rörelseresultatet 10 t€; soliditet 53,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 24 t€ och inkomstskatterna 4 848 €. Offentliga köpare köpte för 93 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (Sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonala).
Larsmo: 3 nya företag på 30 dagar
- Ahlvik Joel AbTalonrakentaminen
- FSM Service AbMuualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
- JG Solutions AbTalonrakentaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -4,0 % | -4,3 % | 3,1 % | -8,1 % | 12,0 % | – |
| Bruttoresultat | 645 t€ | 672 t€ | 702 t€ | 681 t€ | 741 t€ | 662 t€ |
| Rörelsebidrag | 48 t€ | 66 t€ | 86 t€ | 31 t€ | 70 t€ | 57 t€ |
| Rörelseresultat | 10 t€ | 28 t€ | 46 t€ | 1 445 € | 38 t€ | 33 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 6 444 € | 20 t€ | 43 t€ | 2 968 € | 30 t€ | 25 t€ |
| Personalkostnader | 502 t€ | 533 t€ | 541 t€ | 547 t€ | 546 t€ | 499 t€ |
| Soliditet | 53,0 % | 55,3 % | 52,6 % | 42,9 % | 51,9 % | 51,0 % |
| Kassalikviditet | 0,84 | 0,97 | 0,90 | 0,70 | 1,17 | 1,28 |
| Current ratio | 1,11 | 1,31 | 1,23 | 0,97 | 1,47 | 1,51 |
| Avkastning på eget kapital | 2,7 % | 7,9 % | 17,1 % | 1,3 % | 12,4 % | 10,8 % |
| Balansomslutning | 451 t€ | 457 t€ | 481 t€ | 533 t€ | 471 t€ | 456 t€ |
| Eget kapital | 239 t€ | 253 t€ | 253 t€ | 229 t€ | 245 t€ | 232 t€ |
| Kassa och bank | 95 t€ | 108 t€ | 101 t€ | 48 t€ | 184 t€ | 188 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 645 t€ | 672 t€ | 702 t€ | 681 t€ | 741 t€ | 662 t€ |
| Personalkostnader | -502 t€ | -533 t€ | -541 t€ | -547 t€ | -546 t€ | -499 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -38 t€ | -37 t€ | -40 t€ | -29 t€ | -33 t€ | -24 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -94 t€ | -73 t€ | -75 t€ | -103 t€ | -125 t€ | -106 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 10 t€ | 28 t€ | 46 t€ | 1 445 € | 38 t€ | 33 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 069 € | -3 587 € | 8 468 € | 2 211 € | 27 € | -1 507 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 025 € | 25 t€ | 54 t€ | 3 656 € | 38 t€ | 31 t€ |
| Inkomstskatt | -1 581 € | -4 848 € | -11 t€ | -688 € | -7 527 € | -5 879 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 6 444 € | 20 t€ | 43 t€ | 2 968 € | 30 t€ | 25 t€ |
Balansräkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 236 t€ | 240 t€ | 272 t€ | 315 t€ | 138 t€ | 117 t€ |
| Omsättningstillgångar | 53 t€ | 56 t€ | 57 t€ | 60 t€ | 68 t€ | 53 t€ |
| Fordringar | 67 t€ | 54 t€ | 52 t€ | 110 t€ | 81 t€ | 98 t€ |
| Kassa och bank | 95 t€ | 108 t€ | 101 t€ | 48 t€ | 184 t€ | 188 t€ |
| Rörliga aktiva | 215 t€ | 217 t€ | 210 t€ | 218 t€ | 333 t€ | 339 t€ |
| Aktiva | 451 t€ | 457 t€ | 481 t€ | 533 t€ | 471 t€ | 456 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 239 t€ | 253 t€ | 253 t€ | 229 t€ | 245 t€ | 232 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 18 t€ | 38 t€ | 58 t€ | 78 t€ | 0 € | – |
| Korfristigt främmande kapital | 194 t€ | 166 t€ | 170 t€ | 226 t€ | 227 t€ | 224 t€ |
| Främmande kapital | 212 t€ | 205 t€ | 228 t€ | 304 t€ | 227 t€ | 224 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 645 t€ | 672 t€ | 702 t€ | 681 t€ | 741 t€ | 662 t€ |
| Personalkostnader | -502 t€ | -533 t€ | -541 t€ | -547 t€ | -546 t€ | -499 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -38 t€ | -37 t€ | -40 t€ | -29 t€ | -33 t€ | -24 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -94 t€ | -73 t€ | -75 t€ | -103 t€ | -125 t€ | -106 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 10 t€ | 28 t€ | 46 t€ | 1 445 € | 38 t€ | 33 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 069 € | -3 587 € | 8 468 € | 2 211 € | 27 € | -1 507 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 025 € | 25 t€ | 54 t€ | 3 656 € | 38 t€ | 31 t€ |
| Inkomstskatt | -1 581 € | -4 848 € | -11 t€ | -688 € | -7 527 € | -5 879 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 6 444 € | 20 t€ | 43 t€ | 2 968 € | 30 t€ | 25 t€ |
| Bestående aktiva | 236 t€ | 240 t€ | 272 t€ | 315 t€ | 138 t€ | 117 t€ |
| Omsättningstillgångar | 53 t€ | 56 t€ | 57 t€ | 60 t€ | 68 t€ | 53 t€ |
| Fordringar | 67 t€ | 54 t€ | 52 t€ | 110 t€ | 81 t€ | 98 t€ |
| Kassa och bank | 95 t€ | 108 t€ | 101 t€ | 48 t€ | 184 t€ | 188 t€ |
| Rörliga aktiva | 215 t€ | 217 t€ | 210 t€ | 218 t€ | 333 t€ | 339 t€ |
| Aktiva | 451 t€ | 457 t€ | 481 t€ | 533 t€ | 471 t€ | 456 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 239 t€ | 253 t€ | 253 t€ | 229 t€ | 245 t€ | 232 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 18 t€ | 38 t€ | 58 t€ | 78 t€ | 0 € | – |
| Korfristigt främmande kapital | 194 t€ | 166 t€ | 170 t€ | 226 t€ | 227 t€ | 224 t€ |
| Främmande kapital | 212 t€ | 205 t€ | 228 t€ | 304 t€ | 227 t€ | 224 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | – | – | 0 € | 39 t€ | 0 € | – |
| Övriga materiella tillgångar | 115 t€ | 132 t€ | 150 t€ | 168 t€ | 819 € | 1 092 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 216 t€ | 216 t€ | 193 t€ | 209 t€ | 198 t€ | 190 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 22 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 13 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 6 444 € | 20 t€ | 43 t€ | 2 968 € | 30 t€ | 25 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 6 183 € | 5 216 € | 6 752 € | 38 t€ | 1 740 € | 35 € |
| Färdiga produkter | 53 t€ | 56 t€ | 57 t€ | 60 t€ | 68 t€ | 53 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 91 t€ | 55 t€ | 73 t€ | 133 t€ | 144 t€ | 102 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | – | 0 € | 646 € | 1 000 € | 150 € |
| Avskrivningar enligt plan | -38 t€ | -37 t€ | -40 t€ | -29 t€ | -33 t€ | -24 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 3 742 € | 3 742 € | 3 742 € | 3 742 € | 3 742 € | 3 742 € |
| Löner och arvoden | -416 t€ | -440 t€ | -442 t€ | -445 t€ | -444 t€ | -412 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 39 t€ | 38 t€ | 39 t€ | 63 t€ | 67 t€ | 76 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -2 288 € | -4 182 € | -4 719 € | -2 622 € | -1 027 € | -1 658 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 220 € | 595 € | 13 t€ | 4 187 € | 55 € | 2 € |
| Övriga lönebikostnader | -11 t€ | -11 t€ | -14 t€ | -17 t€ | -20 t€ | -12 t€ |
| Materiella tillgångar | 236 t€ | 240 t€ | 271 t€ | 312 t€ | 128 t€ | 107 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 61 t€ | 69 t€ | 56 t€ | 60 t€ | 63 t€ | 98 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 67 t€ | 54 t€ | 52 t€ | 110 t€ | 81 t€ | 98 t€ |
| Pensionskostnader | -75 t€ | -82 t€ | -85 t€ | -85 t€ | -81 t€ | -75 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 53 t€ | 57 t€ | 61 t€ | 33 t€ | 35 t€ | 38 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 18 t€ | 38 t€ | 58 t€ | 78 t€ | 0 € | – |
| Maskiner och inventarier | 64 t€ | 47 t€ | 57 t€ | 69 t€ | 88 t€ | 64 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 191 € | 191 € | 191 € | 2 814 € | 11 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 22 t€ | 10 t€ | 5 690 € | 8 709 € | 12 t€ | 22 t€ |
| Placeringar | 191 € | 191 € | 191 € | 2 814 € | 11 t€ | 11 t€ |
| Passiva | 451 t€ | 457 t€ | 481 t€ | 533 t€ | 471 t€ | 456 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ab Bageri R. Fagerudd Leipomo Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk (159 företag med beskattningsbar inkomst; median 28 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.