Veljekset Karjalainen Oy är ett aktiebolag med hemort i Pelkosenniemi, registrerat år 1980. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 838 t€ och rörelseresultatet 217 t€; soliditet -187,6 %. Offentliga köpare köpte för 408 t€ av företaget åren 2022–2023; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala). Senaste anteckning i handelsregistret: konkurs 4.8.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 30.9.2021 | 30.9.2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 838 t€ | 1,1 M€ | 878 t€ | 2,4 M€ | 3,7 M€ |
| Förändring i omsättning | -25,7 % | 28,5 % | -63,7 % | -33,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 199 t€ | -84 t€ | -364 t€ | 132 t€ | 703 t€ |
| Rörelsebidrag % | 23,8 % | -7,4 % | -41,5 % | 5,4 % | 19,2 % |
| Rörelseresultat | 217 t€ | -130 t€ | -418 t€ | 55 t€ | 661 t€ |
| Rörelsemarginal | 25,9 % | -11,5 % | -47,6 % | 2,3 % | 18,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 159 t€ | -144 t€ | -448 t€ | 30 t€ | 615 t€ |
| Personalkostnader | -416 t€ | 426 t€ | 388 t€ | 752 t€ | 1,0 M€ |
| Soliditet | -187,6 % | -160,9 % | -134,2 % | 19,3 % | 14,7 % |
| Kassalikviditet | 0,14 | 0,07 | 0,09 | 0,52 | 0,82 |
| Current ratio | 0,39 | 0,24 | 0,24 | 0,92 | 1,07 |
| Relativ skuldsättning | 147,3 % | 132,0 % | 153,3 % | 40,1 % | 32,2 % |
| Avkastning på eget kapital | – | – | – | 13,1 % | 304,8 % |
| Balansomslutning | 429 t€ | 571 t€ | 574 t€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Eget kapital | -805 t€ | -918 t€ | -771 t€ | 232 t€ | 202 t€ |
| Kassa och bank | 40 t€ | 7 873 € | 1 047 € | 2 288 € | 11 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 30.9.2021 | 30.9.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 838 t€ | 1,1 M€ | 878 t€ | 2,4 M€ | 3,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 417 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 35 t€ | 121 t€ |
| Material och tjänster | 440 t€ | -473 t€ | -578 t€ | -1,2 M€ | -1,5 M€ |
| Personalkostnader | 416 t€ | -426 t€ | -388 t€ | -752 t€ | -1,0 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 18 t€ | -46 t€ | -53 t€ | -76 t€ | -42 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 164 t€ | -326 t€ | -287 t€ | -412 t€ | -561 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 217 t€ | -130 t€ | -418 t€ | 55 t€ | 661 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 58 t€ | -14 t€ | -30 t€ | -25 t€ | -46 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 159 t€ | -144 t€ | -448 t€ | 30 t€ | 615 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 159 t€ | -144 t€ | -448 t€ | 30 t€ | 615 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 30.9.2021 | 30.9.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 154 t€ | 239 t€ | 269 t€ | 398 t€ | 280 t€ |
| Omsättningstillgångar | 176 t€ | 239 t€ | 192 t€ | 354 t€ | 254 t€ |
| Fordringar | 59 t€ | 84 t€ | 113 t€ | 447 t€ | 831 t€ |
| Kassa och bank | 40 t€ | 7 873 € | 1 047 € | 2 288 € | 11 t€ |
| Rörliga aktiva | 275 t€ | 332 t€ | 305 t€ | 804 t€ | 1,1 M€ |
| Aktiva | 429 t€ | 571 t€ | 574 t€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Eget kapital | -805 t€ | -918 t€ | -771 t€ | 232 t€ | 202 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 519 t€ | 80 t€ | 53 t€ | 100 t€ | 146 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 715 t€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 869 t€ | 1,0 M€ |
| Främmande kapital | 1,2 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 969 t€ | 1,2 M€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 30.9.2021 | 30.9.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 838 t€ | 1,1 M€ | 878 t€ | 2,4 M€ | 3,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 417 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 35 t€ | 121 t€ |
| Material och tjänster | 440 t€ | -473 t€ | -578 t€ | -1,2 M€ | -1,5 M€ |
| Personalkostnader | 416 t€ | -426 t€ | -388 t€ | -752 t€ | -1,0 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 18 t€ | -46 t€ | -53 t€ | -76 t€ | -42 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 164 t€ | -326 t€ | -287 t€ | -412 t€ | -561 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 217 t€ | -130 t€ | -418 t€ | 55 t€ | 661 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 58 t€ | -14 t€ | -30 t€ | -25 t€ | -46 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 159 t€ | -144 t€ | -448 t€ | 30 t€ | 615 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 159 t€ | -144 t€ | -448 t€ | 30 t€ | 615 t€ |
| Bestående aktiva | 154 t€ | 239 t€ | 269 t€ | 398 t€ | 280 t€ |
| Omsättningstillgångar | 176 t€ | 239 t€ | 192 t€ | 354 t€ | 254 t€ |
| Fordringar | 59 t€ | 84 t€ | 113 t€ | 447 t€ | 831 t€ |
| Kassa och bank | 40 t€ | 7 873 € | 1 047 € | 2 288 € | 11 t€ |
| Rörliga aktiva | 275 t€ | 332 t€ | 305 t€ | 804 t€ | 1,1 M€ |
| Aktiva | 429 t€ | 571 t€ | 574 t€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Eget kapital | -805 t€ | -918 t€ | -771 t€ | 232 t€ | 202 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 519 t€ | 80 t€ | 53 t€ | 100 t€ | 146 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 715 t€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 869 t€ | 1,0 M€ |
| Främmande kapital | 1,2 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 969 t€ | 1,2 M€ |
| Pensionskostnader | 67 t€ | -73 t€ | -62 t€ | -101 t€ | -145 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 18 t€ | -46 t€ | -53 t€ | -76 t€ | -42 t€ |
| Materiella tillgångar | 151 t€ | 237 t€ | 263 t€ | 391 t€ | 274 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -1,0 M€ | -839 t€ | -389 t€ | 187 t€ | -429 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 59 t€ | 84 t€ | 113 t€ | 447 t€ | 831 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 519 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 393 t€ | 649 t€ | 526 t€ | 469 t€ | 633 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 17 t€ | 41 t€ | 55 t€ | 348 t€ | 738 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 430 € | 2 320 € | 3 745 € | 66 t€ | 1 930 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | – | – | 3 200 € | 38 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 58 t€ | -14 t€ | -30 t€ | -28 t€ | -47 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 200 t€ | 640 t€ | 617 t€ | 152 t€ | 155 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 66 t€ | 66 t€ | 66 t€ | 66 t€ | 66 t€ |
| Material och förnödenheter | 36 t€ | 119 t€ | 62 t€ | 126 t€ | 33 t€ |
| Färdiga produkter | 140 t€ | 120 t€ | 130 t€ | 228 t€ | 221 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 121 t€ | 119 t€ | 120 t€ | 195 t€ | 195 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 159 t€ | -144 t€ | -448 t€ | 30 t€ | 615 t€ |
| Placeringar | 2 174 € | 2 174 € | 6 454 € | 6 454 € | 6 454 € |
| Övriga lönebikostnader | 23 t€ | -18 t€ | -28 t€ | -26 t€ | -27 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 344 t€ | -488 t€ | -356 t€ | -779 t€ | -964 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 37 t€ | 42 t€ | 54 t€ | 34 t€ | 91 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 80 t€ | 53 t€ | 100 t€ | 146 t€ |
| Köp av tjänster | 33 t€ | -33 t€ | -185 t€ | -475 t€ | -496 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 40 t€ | 43 t€ | 46 t€ | 54 t€ | 101 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 2 174 € | 2 174 € | 2 174 € | 2 174 € | 2 174 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | 0 € | 628 € | 425 € | 775 € |
| Löner och arvoden | 325 t€ | -336 t€ | -298 t€ | -625 t€ | -847 t€ |
| Passiva | 429 t€ | 571 t€ | 574 t€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 63 t€ | 48 t€ | -36 t€ | 100 t€ | -30 t€ |
| Övriga aktier och andelar | – | 0 € | 4 280 € | 4 280 € | 4 280 € |
| Maskiner och inventarier | 45 t€ | 127 t€ | 150 t€ | 271 t€ | 106 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 30 t€ | 52 t€ | 44 t€ |
| Överkursfond | 289 € | 289 € | 289 € | 289 € | 289 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Händelser i handelsregistret
- Konkurs
Gratis månadslista: Pelkosenniemi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis