P Peltonen Oy är ett aktiebolag med hemort i Kangasala, registrerat år 1980. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 4,0 M€ och rörelseresultatet 93 t€; soliditet 28,0 %. Offentliga köpare köpte för 394 € av företaget åren 2023–2023; den största köparen är Pelastuspalvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue). Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,0 M€ | 3,9 M€ | 4,3 M€ | 4,5 M€ |
| Förändring i omsättning | 0,2 % | -8,5 % | -3,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 56 t€ | 46 t€ | 130 t€ | 90 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,4 % | 1,2 % | 3,0 % | 2,0 % |
| Rörelseresultat | 93 t€ | 4 506 € | 93 t€ | 52 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,3 % | 0,1 % | 2,2 % | 1,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 64 t€ | -20 t€ | 58 t€ | 35 t€ |
| Personalkostnader | -200 t€ | 193 t€ | 209 t€ | 227 t€ |
| Soliditet | 28,0 % | 20,9 % | 28,4 % | 25,1 % |
| Kassalikviditet | 0,73 | 0,50 | 0,89 | 0,89 |
| Current ratio | 1,01 | 0,83 | 1,10 | 1,13 |
| Relativ skuldsättning | 13,3 % | 13,5 % | 12,7 % | 14,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,0 % | -14,0 % | 26,4 % | 16,1 % |
| Balansomslutning | 730 t€ | 675 t€ | 768 t€ | 877 t€ |
| Eget kapital | 205 t€ | 141 t€ | 218 t€ | 220 t€ |
| Kassa och bank | 184 t€ | 82 t€ | 110 t€ | 184 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,0 M€ | 3,9 M€ | 4,3 M€ | 4,5 M€ |
| Material och tjänster | 3,5 M€ | -3,5 M€ | -3,8 M€ | -4,0 M€ |
| Personalkostnader | 200 t€ | -193 t€ | -209 t€ | -227 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 37 t€ | -42 t€ | -37 t€ | -38 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 150 t€ | -204 t€ | -174 t€ | -169 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 93 t€ | 4 506 € | 93 t€ | 52 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 18 t€ | -24 t€ | -23 t€ | -11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 75 t€ | -20 t€ | 70 t€ | 41 t€ |
| Inkomstskatt | 11 t€ | 0 € | -13 t€ | -5 856 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 64 t€ | -20 t€ | 58 t€ | 35 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 417 t€ | 448 t€ | 450 t€ | 472 t€ |
| Omsättningstillgångar | 87 t€ | 90 t€ | 62 t€ | 86 t€ |
| Fordringar | 43 t€ | 56 t€ | 147 t€ | 134 t€ |
| Kassa och bank | 184 t€ | 82 t€ | 110 t€ | 184 t€ |
| Rörliga aktiva | 313 t€ | 228 t€ | 318 t€ | 404 t€ |
| Aktiva | 730 t€ | 675 t€ | 768 t€ | 877 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 205 t€ | 141 t€ | 218 t€ | 220 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 215 t€ | 261 t€ | 260 t€ | 300 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 310 t€ | 273 t€ | 290 t€ | 357 t€ |
| Främmande kapital | 526 t€ | 534 t€ | 550 t€ | 657 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,0 M€ | 3,9 M€ | 4,3 M€ | 4,5 M€ |
| Material och tjänster | 3,5 M€ | -3,5 M€ | -3,8 M€ | -4,0 M€ |
| Personalkostnader | 200 t€ | -193 t€ | -209 t€ | -227 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 37 t€ | -42 t€ | -37 t€ | -38 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 150 t€ | -204 t€ | -174 t€ | -169 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 93 t€ | 4 506 € | 93 t€ | 52 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 18 t€ | -24 t€ | -23 t€ | -11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 75 t€ | -20 t€ | 70 t€ | 41 t€ |
| Inkomstskatt | 11 t€ | 0 € | -13 t€ | -5 856 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 64 t€ | -20 t€ | 58 t€ | 35 t€ |
| Bestående aktiva | 417 t€ | 448 t€ | 450 t€ | 472 t€ |
| Omsättningstillgångar | 87 t€ | 90 t€ | 62 t€ | 86 t€ |
| Fordringar | 43 t€ | 56 t€ | 147 t€ | 134 t€ |
| Kassa och bank | 184 t€ | 82 t€ | 110 t€ | 184 t€ |
| Rörliga aktiva | 313 t€ | 228 t€ | 318 t€ | 404 t€ |
| Aktiva | 730 t€ | 675 t€ | 768 t€ | 877 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 205 t€ | 141 t€ | 218 t€ | 220 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 215 t€ | 261 t€ | 260 t€ | 300 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 310 t€ | 273 t€ | 290 t€ | 357 t€ |
| Främmande kapital | 526 t€ | 534 t€ | 550 t€ | 657 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 59 t€ | 89 t€ | 123 t€ | 133 t€ |
| Varor under tillverkning | – | – | 0 € | 14 t€ |
| Passiva | 730 t€ | 675 t€ | 768 t€ | 877 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 215 t€ | 261 t€ | 260 t€ | 300 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 28 t€ | 27 t€ | 20 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 43 t€ | 56 t€ | 147 t€ | 134 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 15 t€ | 18 t€ | 78 t€ | 29 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 98 t€ | 98 t€ | 98 t€ | 98 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 52 € | 78 € | 677 € | 3 € |
| Färdiga produkter | – | – | 0 € | 24 t€ |
| Maskiner och inventarier | 50 t€ | 60 t€ | 41 t€ | 39 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 133 t€ | 153 t€ | 153 t€ | 176 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 183 t€ | 114 t€ | 104 t€ | 139 t€ |
| Löner och arvoden | 155 t€ | -150 t€ | -171 t€ | -192 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 27 t€ | 20 t€ | 67 t€ | 105 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 64 t€ | -20 t€ | 58 t€ | 35 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 18 t€ | -24 t€ | -23 t€ | -11 t€ |
| Pensionskostnader | 35 t€ | -34 t€ | -29 t€ | -29 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 356 € | 18 t€ | 2 438 € | 325 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 269 t€ | 290 t€ | 311 t€ | 335 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 9 060 € | -9 463 € | -9 268 € | -6 316 € |
| Köp av tjänster | 5 700 € | -3 635 € | -2 824 € | -5 943 € |
| Materiella tillgångar | 417 t€ | 448 t€ | 450 t€ | 472 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 3,5 M€ | -3,5 M€ | -3,8 M€ | -4,0 M€ |
| Material och förnödenheter | 59 t€ | 63 t€ | 42 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 46 t€ | 46 t€ | 40 t€ | 40 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 37 t€ | -42 t€ | -37 t€ | -38 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 23 t€ | 25 t€ | 23 t€ | 45 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 3 354 € | 28 t€ | -25 t€ | -12 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Neste Kangasala P. Peltonen KyAakkulantie 1Vähittäismyynti
Gratis månadslista: Kangasala
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis