Auto-Kymi Oy är ett aktiebolag med hemort i Kouvola, registrerat år 1980. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 614 t€ och rörelseresultatet 361 t€; soliditet 99,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 377 t€ och inkomstskatterna 77 t€.
Kouvola: 12 nya företag på 30 dagar
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 614 t€ | 559 t€ | 515 t€ |
| Förändring i omsättning | 9,7 % | 8,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 243 t€ | 439 t€ | 369 t€ |
| Rörelsebidrag % | 39,7 % | 78,4 % | 71,7 % |
| Rörelseresultat | 361 t€ | 312 t€ | 232 t€ |
| Rörelsemarginal | 58,9 % | 55,7 % | 45,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 338 t€ | 301 t€ | 255 t€ |
| Personalkostnader | -77 t€ | 76 t€ | 105 t€ |
| Soliditet | 99,0 % | 99,3 % | 99,2 % |
| Kassalikviditet | 48,69 | 59,06 | 48,68 |
| Current ratio | 48,69 | 59,06 | 48,68 |
| Relativ skuldsättning | 5,5 % | 4,4 % | 5,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,9 % | 9,0 % | 7,7 % |
| Balansomslutning | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ |
| Eget kapital | 3,4 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ |
| Kassa och bank | 1,0 M€ | 683 t€ | 358 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 614 t€ | 559 t€ | 515 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 8 124 € | 8 040 € | 35 t€ |
| Material och tjänster | 13 t€ | -31 € | 0 € |
| Personalkostnader | 77 t€ | -76 t€ | -105 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 118 t€ | -127 t€ | -137 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 53 t€ | -52 t€ | -75 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 361 t€ | 312 t€ | 232 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -61 t€ | 65 t€ | 87 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 422 t€ | 377 t€ | 319 t€ |
| Inkomstskatt | 85 t€ | -76 t€ | -63 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 338 t€ | 301 t€ | 255 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Fordringar | 598 t€ | 757 t€ | 903 t€ |
| Kassa och bank | 1,0 M€ | 683 t€ | 358 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 220 t€ | 220 t€ | 220 t€ |
| Eget kapital | 3,4 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 386 € | 386 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 34 t€ | 24 t€ | 26 t€ |
| Främmande kapital | 34 t€ | 25 t€ | 26 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 614 t€ | 559 t€ | 515 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 8 124 € | 8 040 € | 35 t€ |
| Material och tjänster | 13 t€ | -31 € | 0 € |
| Personalkostnader | 77 t€ | -76 t€ | -105 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 118 t€ | -127 t€ | -137 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 53 t€ | -52 t€ | -75 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 361 t€ | 312 t€ | 232 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -61 t€ | 65 t€ | 87 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 422 t€ | 377 t€ | 319 t€ |
| Inkomstskatt | 85 t€ | -76 t€ | -63 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 338 t€ | 301 t€ | 255 t€ |
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Fordringar | 598 t€ | 757 t€ | 903 t€ |
| Kassa och bank | 1,0 M€ | 683 t€ | 358 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 220 t€ | 220 t€ | 220 t€ |
| Eget kapital | 3,4 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 386 € | 386 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 34 t€ | 24 t€ | 26 t€ |
| Främmande kapital | 34 t€ | 25 t€ | 26 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Placeringar | 60 t€ | 60 t€ | 77 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 425 € | 1 448 € | 1 898 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 23 t€ | 24 t€ | 22 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2,9 M€ | 2,8 M€ | 2,8 M€ |
| Långfristiga fordringar | 436 t€ | 587 t€ | 709 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 537 € | 2 663 € | 20 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 6 774 € | 423 € | 3 462 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 370 € | 571 € | 172 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 13 t€ | -31 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 48 t€ | 48 t€ | 48 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 338 t€ | 301 t€ | 255 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 68 t€ | 118 t€ | 154 t€ |
| Långfristiga skulder till företag inom samma koncern | 386 € | 386 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 163 t€ | 170 t€ | 195 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -60 € | -9 164 € |
| Materiella tillgångar | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
| Löner och arvoden | 17 t€ | -17 t€ | -24 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 3 460 € | 387 € | 414 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 104 t€ | 118 t€ | 125 t€ |
| Passiva | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 44 t€ | 47 t€ | 75 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 353 € | -226 € | -22 t€ |
| Långfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 368 t€ | 469 t€ | 555 t€ |
| Maskiner och inventarier | 1 278 € | 309 € | 412 € |
| Avskrivningar enligt plan | 118 t€ | -127 t€ | -137 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 225 t€ | 225 t€ | 225 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 60 t€ | 60 t€ | 77 t€ |
| Pensionskostnader | 60 t€ | -59 t€ | -60 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 120 € | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från företag inom samma koncern | 17 t€ | 19 t€ | 20 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Auto-Kymi Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 19 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.