Suojakäsine Oy är ett aktiebolag med hemort i Storkyro, registrerat år 1979. Under räkenskapsperioden som slutade 31.7.2025 var omsättningen 2,1 M€ och rörelseresultatet 186 t€; soliditet 89,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 248 t€ och inkomstskatterna 50 t€. Offentliga köpare köpte för 827 € av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.7.2025 | 31.7.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,8 M€ |
| Förändring i omsättning | -23,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 208 t€ | 287 t€ |
| Rörelsebidrag % | 9,8 % | 10,4 % |
| Rörelseresultat | 186 t€ | 272 t€ |
| Rörelsemarginal | 8,8 % | 9,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 152 t€ | 204 t€ |
| Personalkostnader | 164 t€ | 226 t€ |
| Soliditet | 89,6 % | 95,0 % |
| Kassalikviditet | 1,32 | 3,59 |
| Current ratio | 9,06 | 18,86 |
| Relativ skuldsättning | 12,8 % | 4,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,5 % | 8,6 % |
| Balansomslutning | 2,6 M€ | 2,5 M€ |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,4 M€ |
| Kassa och bank | 192 t€ | 246 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 247 € | 0 € |
| Material och tjänster | -1,6 M€ | -2,0 M€ |
| Personalkostnader | -164 t€ | -226 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -22 t€ | -15 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -179 t€ | -205 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 186 t€ | 272 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 915 € | -19 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 189 t€ | 253 t€ |
| Inkomstskatt | -37 t€ | -49 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 152 t€ | 204 t€ |
Balansräkning
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 142 t€ | 126 t€ |
| Omsättningstillgångar | 2,1 M€ | 1,9 M€ |
| Fordringar | 167 t€ | 203 t€ |
| Kassa och bank | 192 t€ | 246 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Aktiva | 2,6 M€ | 2,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,4 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 271 t€ | 125 t€ |
| Främmande kapital | 271 t€ | 125 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 247 € | 0 € |
| Material och tjänster | -1,6 M€ | -2,0 M€ |
| Personalkostnader | -164 t€ | -226 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -22 t€ | -15 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -179 t€ | -205 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 186 t€ | 272 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 915 € | -19 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 189 t€ | 253 t€ |
| Inkomstskatt | -37 t€ | -49 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 152 t€ | 204 t€ |
| Bestående aktiva | 142 t€ | 126 t€ |
| Omsättningstillgångar | 2,1 M€ | 1,9 M€ |
| Fordringar | 167 t€ | 203 t€ |
| Kassa och bank | 192 t€ | 246 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Aktiva | 2,6 M€ | 2,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,4 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 271 t€ | 125 t€ |
| Främmande kapital | 271 t€ | 125 t€ |
| Löner och arvoden | -148 t€ | -198 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 91 t€ | 98 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 152 t€ | 188 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 167 t€ | 203 t€ |
| Pensionskostnader | -11 t€ | -27 t€ |
| Passiva | 2,6 M€ | 2,5 M€ |
| Maskiner och inventarier | 34 t€ | 12 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 418 € | 7 234 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2,2 M€ | 2,2 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 183 t€ | -207 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 195 t€ | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -1,8 M€ | -1,8 M€ |
| Immateriella rättigheter | 3 536 € | 7 072 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 7 719 € | 27 t€ |
| Materiella tillgångar | 124 t€ | 109 t€ |
| Immateriella tillgångar | 3 536 € | 7 072 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 14 t€ | 36 t€ |
| Placeringar | 14 t€ | 9 595 € |
| Övriga lönebikostnader | -3 883 € | -322 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 152 t€ | 204 t€ |
| Köp av tjänster | -428 € | -542 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 4 147 € | 173 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 11 t€ | 10 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -22 t€ | -15 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 14 t€ | 9 595 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -1 649 € | -26 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 54 t€ | 63 t€ |
| Färdiga produkter | 2,1 M€ | 1,9 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 534 € | 4 797 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Suojakäsine Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen partihandel med kläder (110 företag med beskattningsbar inkomst; median 58 t€, 4,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Storkyro
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis