Nahkapaikka Oy Toivonen är ett aktiebolag med hemort i Alavo, registrerat år 1979. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 7,3 M€ och rörelseresultatet 1,1 M€; soliditet 96,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1,3 M€ och inkomstskatterna 254 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 7,3 M€ | 7,5 M€ |
| Förändring i omsättning | -2,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 809 t€ | 838 t€ |
| Rörelsebidrag % | 11,1 % | 11,2 % |
| Rörelseresultat | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Rörelsemarginal | 14,9 % | 15,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 968 t€ | 1,0 M€ |
| Personalkostnader | -1,1 M€ | -1,0 M€ |
| Soliditet | 96,6 % | 95,6 % |
| Kassalikviditet | 9,57 | 8,30 |
| Current ratio | 13,51 | 11,55 |
| Relativ skuldsättning | 5,6 % | 6,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,5 % | 9,2 % |
| Balansomslutning | 11,9 M€ | 11,6 M€ |
| Eget kapital | 11,4 M€ | 11,1 M€ |
| Kassa och bank | 4,0 M€ | 4,3 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 7,3 M€ | 7,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 893 € | 2 058 € |
| Material och tjänster | 4,3 M€ | 4,4 M€ |
| Personalkostnader | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 274 t€ | 310 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 553 t€ | 565 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -126 t€ | -125 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Inkomstskatt | 242 t€ | 252 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 968 t€ | 1,0 M€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 5,9 M€ | 5,2 M€ |
| Omsättningstillgångar | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Fordringar | 249 t€ | 333 t€ |
| Kassa och bank | 4,0 M€ | 4,3 M€ |
| Rörliga aktiva | 5,9 M€ | 6,4 M€ |
| Aktiva | 11,9 M€ | 11,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 50 t€ | 50 t€ |
| Eget kapital | 11,4 M€ | 11,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 439 t€ | 554 t€ |
| Främmande kapital | 439 t€ | 554 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 7,3 M€ | 7,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 893 € | 2 058 € |
| Material och tjänster | 4,3 M€ | 4,4 M€ |
| Personalkostnader | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 274 t€ | 310 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 553 t€ | 565 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -126 t€ | -125 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Inkomstskatt | 242 t€ | 252 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 968 t€ | 1,0 M€ |
| Bestående aktiva | 5,9 M€ | 5,2 M€ |
| Omsättningstillgångar | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Fordringar | 249 t€ | 333 t€ |
| Kassa och bank | 4,0 M€ | 4,3 M€ |
| Rörliga aktiva | 5,9 M€ | 6,4 M€ |
| Aktiva | 11,9 M€ | 11,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 50 t€ | 50 t€ |
| Eget kapital | 11,4 M€ | 11,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 439 t€ | 554 t€ |
| Främmande kapital | 439 t€ | 554 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 87 t€ | 87 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 020 € | 571 € |
| Avskrivningar enligt plan | 274 t€ | 310 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 278 t€ | 278 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 28 t€ | 44 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 35 t€ | 47 t€ |
| Placeringar | 2,7 M€ | 1,8 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 10,4 M€ | 10,0 M€ |
| Passiva | 11,9 M€ | 11,6 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 56 t€ | 115 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 249 t€ | 333 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 138 t€ | 200 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 3 619 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 4,2 M€ | 4,5 M€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 246 t€ | 329 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 78 t€ | -119 t€ |
| Pensionskostnader | 225 t€ | 192 t€ |
| Köp av tjänster | 2 629 € | 4 193 € |
| Maskiner och inventarier | 161 t€ | 204 t€ |
| Färdiga produkter | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 0 € | 100 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 178 t€ | 219 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 118 t€ | 18 t€ |
| Materiella tillgångar | 3,2 M€ | 3,5 M€ |
| Övriga lönebikostnader | 33 t€ | 42 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 2,7 M€ | 2,9 M€ |
| Löner och arvoden | 830 t€ | 796 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 968 t€ | 1,0 M€ |
| Övriga aktier och andelar | 2,7 M€ | 1,8 M€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 48 t€ | 7 849 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Nahkapaikka Oy Toivonen till de översta 10 % inom näringsgrenen detaljhandel med skodon (52 företag med beskattningsbar inkomst; median 51 t€, 25 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.