Steelmark Invest Oy Ab är ett aktiebolag med hemort i Närpes, registrerat år 1977. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 422 t€ och rörelseresultatet -28 t€; soliditet 99,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 296 t€ och inkomstskatterna 60 t€. Offentliga köpare köpte för 1 390 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Luonnonvarakeskus (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 422 t€ | 973 t€ | 329 t€ | 354 t€ | 870 t€ | 5,6 M€ |
| Förändring i omsättning | -56,7 % | 195,7 % | -7,1 % | -59,3 % | -84,5 % | – |
| Rörelsebidrag | -37 t€ | 206 t€ | -4 817 € | 4 956 € | 227 t€ | 511 t€ |
| Rörelsebidrag % | -8,8 % | 21,2 % | -1,5 % | 1,4 % | 26,1 % | 9,1 % |
| Rörelseresultat | -28 t€ | 196 t€ | -16 t€ | -7 014 € | 214 t€ | 488 t€ |
| Rörelsemarginal | -6,7 % | 20,2 % | -4,7 % | -2,0 % | 24,6 % | 8,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 236 t€ | 236 t€ | 302 t€ | 435 t€ | 328 t€ | 399 t€ |
| Personalkostnader | -48 t€ | 52 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 45 t€ | 249 t€ |
| Soliditet | 99,8 % | 98,5 % | 91,7 % | 89,8 % | 76,0 % | 72,6 % |
| Kassalikviditet | 93,44 | 21,08 | 39,56 | 12,01 | 1,15 | 1,68 |
| Current ratio | 113,90 | 24,17 | 44,84 | 13,58 | 1,38 | 2,57 |
| Relativ skuldsättning | 1,6 % | 4,8 % | 82,8 % | 94,3 % | 99,0 % | 17,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,9 % | 7,9 % | 10,0 % | 14,7 % | 12,0 % | 15,3 % |
| Balansomslutning | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,3 M€ | 3,3 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ |
| Eget kapital | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,6 M€ |
| Kassa och bank | 526 t€ | 522 t€ | 511 t€ | 674 t€ | 495 t€ | 280 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 422 t€ | 973 t€ | 329 t€ | 354 t€ | 870 t€ | 5,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 11 t€ | 0 € | – | – | 0 € | 8 842 € |
| Material och tjänster | 346 t€ | -642 t€ | -216 t€ | -221 t€ | -514 t€ | -4,7 M€ |
| Personalkostnader | 48 t€ | -52 t€ | -49 t€ | -49 t€ | -45 t€ | -249 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 849 € | -9 707 € | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -23 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 57 t€ | -73 t€ | -69 t€ | -79 t€ | -84 t€ | -144 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -28 t€ | 196 t€ | -16 t€ | -7 014 € | 214 t€ | 488 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -211 t€ | 8 643 € | 185 t€ | 221 t€ | 17 t€ | 11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 182 t€ | 205 t€ | 169 t€ | 214 t€ | 231 t€ | 499 t€ |
| Inkomstskatt | 12 t€ | -59 t€ | -33 t€ | -59 t€ | -83 t€ | -100 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 236 t€ | 236 t€ | 302 t€ | 435 t€ | 328 t€ | 399 t€ |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,2 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,7 M€ | 1,7 M€ |
| Omsättningstillgångar | 141 t€ | 145 t€ | 136 t€ | 131 t€ | 141 t€ | 654 t€ |
| Fordringar | 117 t€ | 466 t€ | 506 t€ | 332 t€ | 208 t€ | 962 t€ |
| Kassa och bank | 526 t€ | 522 t€ | 511 t€ | 674 t€ | 495 t€ | 280 t€ |
| Rörliga aktiva | 783 t€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 844 t€ | 1,9 M€ |
| Aktiva | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,3 M€ | 3,3 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,6 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 247 t€ | 250 t€ | 250 t€ | 250 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 6 879 € | 47 t€ | 26 t€ | 84 t€ | 611 t€ | 738 t€ |
| Främmande kapital | 6 879 € | 47 t€ | 273 t€ | 334 t€ | 861 t€ | 988 t€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 422 t€ | 973 t€ | 329 t€ | 354 t€ | 870 t€ | 5,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 11 t€ | 0 € | – | – | 0 € | 8 842 € |
| Material och tjänster | 346 t€ | -642 t€ | -216 t€ | -221 t€ | -514 t€ | -4,7 M€ |
| Personalkostnader | 48 t€ | -52 t€ | -49 t€ | -49 t€ | -45 t€ | -249 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 849 € | -9 707 € | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -23 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 57 t€ | -73 t€ | -69 t€ | -79 t€ | -84 t€ | -144 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -28 t€ | 196 t€ | -16 t€ | -7 014 € | 214 t€ | 488 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -211 t€ | 8 643 € | 185 t€ | 221 t€ | 17 t€ | 11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 182 t€ | 205 t€ | 169 t€ | 214 t€ | 231 t€ | 499 t€ |
| Inkomstskatt | 12 t€ | -59 t€ | -33 t€ | -59 t€ | -83 t€ | -100 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 236 t€ | 236 t€ | 302 t€ | 435 t€ | 328 t€ | 399 t€ |
| Bestående aktiva | 2,2 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,7 M€ | 1,7 M€ |
| Omsättningstillgångar | 141 t€ | 145 t€ | 136 t€ | 131 t€ | 141 t€ | 654 t€ |
| Fordringar | 117 t€ | 466 t€ | 506 t€ | 332 t€ | 208 t€ | 962 t€ |
| Kassa och bank | 526 t€ | 522 t€ | 511 t€ | 674 t€ | 495 t€ | 280 t€ |
| Rörliga aktiva | 783 t€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 844 t€ | 1,9 M€ |
| Aktiva | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,3 M€ | 3,3 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,6 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 247 t€ | 250 t€ | 250 t€ | 250 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 6 879 € | 47 t€ | 26 t€ | 84 t€ | 611 t€ | 738 t€ |
| Främmande kapital | 6 879 € | 47 t€ | 273 t€ | 334 t€ | 861 t€ | 988 t€ |
| Köp av tjänster | – | 0 € | -7 347 € | -11 t€ | -56 t€ | -93 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2,7 M€ | 2,8 M€ | 2,7 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ | 2,2 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 224 € | 8 186 € | 11 t€ | 35 t€ | 23 t€ | 382 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 236 t€ | 236 t€ | 302 t€ | 435 t€ | 328 t€ | 399 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 6 817 € | 6 152 € | 3 302 € | 1 168 € | 0 € | – |
| Färdiga produkter | 141 t€ | 145 t€ | 136 t€ | 131 t€ | 141 t€ | 654 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 3 455 € | 18 t€ | 9 746 € | 17 t€ | 12 t€ | 308 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 8 849 € | -9 707 € | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -23 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 342 t€ | -651 t€ | -213 t€ | -201 t€ | -462 t€ | -4,6 M€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 204 t€ | 15 t€ | 170 t€ | 200 t€ | 0 € | – |
| Koncernbidrag | -65 t€ | 90 t€ | 166 t€ | 280 t€ | 180 t€ | 0 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 9 824 € | 9 824 € | 9 824 € | 9 824 € | 9 824 € | 9 824 € |
| Löner och arvoden | 28 t€ | -27 t€ | -26 t€ | -24 t€ | -36 t€ | -192 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 21 t€ | 67 t€ | 26 t€ | 48 t€ | 23 t€ | 960 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 3 885 € | 9 016 € | 4 463 € | -9 543 € | 3 213 € | -37 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 37 € | -12 t€ | -9 728 € | -3 248 € | -7 725 € | -3 148 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 6 749 € | 5 311 € | 24 t€ | 24 t€ | 25 t€ | 14 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 574 € | -1 068 € | -1 093 € | -898 € | -866 € | -6 202 € |
| Materiella tillgångar | 156 t€ | 165 t€ | 175 t€ | 185 t€ | 197 t€ | 272 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 26 € | 99 € | 4 526 € | 25 t€ | 22 t€ | 48 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 117 t€ | 466 t€ | 506 t€ | 332 t€ | 208 t€ | 962 t€ |
| Pensionskostnader | 20 t€ | -24 t€ | -21 t€ | -24 t€ | -8 265 € | -50 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 143 t€ | 150 t€ | 158 t€ | 167 t€ | 176 t€ | 233 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 247 t€ | 250 t€ | 250 t€ | 250 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 174 € | 21 t€ | 0 € | 5 994 € | 554 t€ | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 3 743 € | 4 990 € | 6 654 € | 8 872 € | 12 t€ | 29 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 66 t€ | 393 t€ | 448 t€ | 281 t€ | 180 t€ | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 500 t€ | 500 t€ | 500 t€ | 500 t€ | 1,1 M€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 22 t€ | 91 € | 28 t€ | 1 478 € | 4 833 € | 2 438 € |
| Placeringar | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,6 M€ | 1,4 M€ |
| Passiva | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,3 M€ | 3,3 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Steelmark Invest Oy Ab till den översta fjärdedelen inom branschen diverse övrig specialiserad partihandel (5989 företag med beskattningsbar inkomst; median 42 t€, 7,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.