Castlemountain Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 1978. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 rörelseresultatet 1 690 €; soliditet 100,0 %.
Bruttoresultat 2024–räkenskapsperioden slutade 31.12.2024
Rörelseresultat1 690 €
Räkenskapsperiodens resultat1 690 €rörelsebidrag 2 422 €
Soliditet100,0 %
Verksamt48 årregistrerat 5.5.1978
Esbo: 106 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
BruttoresultatRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Rörelsebidrag | 2 422 € | -2 332 € |
| Rörelseresultat | 1 690 € | -3 304 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | 1 690 € | -3 127 € |
| Personalkostnader | 1 413 € | 0 € |
| Soliditet | 100,0 % | 100,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,0 % | -13,8 % |
| Balansomslutning | 24 t€ | 23 t€ |
| Eget kapital | 24 t€ | 23 t€ |
| Kassa och bank | 22 t€ | 18 t€ |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | 5 801 € | 0 € |
| Personalkostnader | -1 413 € | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -732 € | -972 € |
| Övriga rörelsekostnader | -1 966 € | -2 332 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 690 € | -3 304 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 0 € | 177 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 690 € | -3 127 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 690 € | -3 127 € |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2 197 € | 3 220 € |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 175 € |
| Fordringar | 381 € | 1 586 € |
| Kassa och bank | 22 t€ | 18 t€ |
| Rörliga aktiva | 22 t€ | 19 t€ |
| Aktiva | 24 t€ | 23 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 24 t€ | 23 t€ |
Alla poster i bokslutet (35)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | 5 801 € | 0 € |
| Personalkostnader | -1 413 € | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -732 € | -972 € |
| Övriga rörelsekostnader | -1 966 € | -2 332 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 690 € | -3 304 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 0 € | 177 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 690 € | -3 127 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 690 € | -3 127 € |
| Bestående aktiva | 2 197 € | 3 220 € |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 175 € |
| Fordringar | 381 € | 1 586 € |
| Kassa och bank | 22 t€ | 18 t€ |
| Rörliga aktiva | 22 t€ | 19 t€ |
| Aktiva | 24 t€ | 23 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 24 t€ | 23 t€ |
| Färdiga produkter | 0 € | 175 € |
| Placeringar | 0 € | 199 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 € | 10 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 5 766 € | 8 893 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 378 € | 1 576 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 1 690 € | -3 127 € |
| Immateriella rättigheter | 0 € | 92 € |
| Kortfristiga fordringar | 381 € | 1 586 € |
| Materiella tillgångar | 2 197 € | 2 929 € |
| Löner och arvoden | -1 199 € | 0 € |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 92 € |
| Passiva | 24 t€ | 23 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 15 € |
| Övriga lönebikostnader | -4 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 2 197 € | 2 929 € |
| Avskrivningar enligt plan | -732 € | -972 € |
| Övriga aktier och andelar | 0 € | 199 € |
| Pensionskostnader | -209 € | 0 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 162 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).