Nevakivi Oy är ett aktiebolag med hemort i Pudasjärvi, registrerat år 1974. Under räkenskapsperioden som slutade 31.10.2025 var omsättningen 788 t€ och rörelseresultatet 12 t€; soliditet 91,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 33 t€ och inkomstskatterna 6 580 €. Offentliga köpare köpte för 3 681 € av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Terv.- Ja Sair.hoidon Palvelut (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 788 t€ | 836 t€ | 896 t€ | 766 t€ | 963 t€ |
| Förändring i omsättning | -5,8 % | -6,7 % | 17,0 % | -20,5 % | – |
| Rörelsebidrag | -67 t€ | 92 t€ | 132 t€ | 46 t€ | 112 t€ |
| Rörelsebidrag % | -8,5 % | 11,0 % | 14,7 % | 6,1 % | 11,6 % |
| Rörelseresultat | 12 t€ | -207 € | 41 t€ | -37 t€ | 20 t€ |
| Rörelsemarginal | 1,6 % | -0,0 % | 4,5 % | -4,8 % | 2,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 74 t€ | 54 t€ | 79 t€ | -18 t€ | 39 t€ |
| Personalkostnader | -369 t€ | 374 t€ | 362 t€ | 386 t€ | 506 t€ |
| Soliditet | 91,8 % | 93,5 % | 92,1 % | 92,2 % | 94,4 % |
| Kassalikviditet | 5,42 | 7,01 | 5,23 | 4,81 | 7,29 |
| Current ratio | 5,42 | 7,01 | 5,23 | 4,81 | 7,40 |
| Relativ skuldsättning | 11,2 % | 8,6 % | 10,4 % | 12,1 % | 7,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,5 % | 8,5 % | 12,0 % | -2,8 % | 5,2 % |
| Balansomslutning | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Eget kapital | 643 t€ | 637 t€ | 655 t€ | 650 t€ | 749 t€ |
| Kassa och bank | 399 t€ | 432 t€ | 430 t€ | 396 t€ | 465 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 788 t€ | 836 t€ | 896 t€ | 766 t€ | 963 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 120 € | 4 500 € | 3 421 € | 26 t€ | 42 t€ |
| Material och tjänster | 199 t€ | -234 t€ | -257 t€ | -246 t€ | -254 t€ |
| Personalkostnader | 369 t€ | -374 t€ | -362 t€ | -386 t€ | -506 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 79 t€ | -92 t€ | -91 t€ | -83 t€ | -92 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 130 t€ | -140 t€ | -148 t€ | -114 t€ | -133 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 12 t€ | -207 € | 41 t€ | -37 t€ | 20 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -36 t€ | 25 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 19 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 48 t€ | 25 t€ | 57 t€ | -18 t€ | 39 t€ |
| Inkomstskatt | 13 t€ | -6 580 € | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 74 t€ | 54 t€ | 79 t€ | -18 t€ | 39 t€ |
Balansräkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 602 t€ | 595 t€ | 687 t€ | 742 t€ | 745 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | – | – | 0 € | 7 606 € |
| Fordringar | 80 t€ | 71 t€ | 56 t€ | 51 t€ | 49 t€ |
| Kassa och bank | 399 t€ | 432 t€ | 430 t€ | 396 t€ | 465 t€ |
| Rörliga aktiva | 479 t€ | 503 t€ | 486 t€ | 447 t€ | 522 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 68 t€ | 68 t€ | 68 t€ | 68 t€ | 68 t€ |
| Eget kapital | 643 t€ | 637 t€ | 655 t€ | 650 t€ | 749 t€ |
| Bokslutsdispositioner | 351 t€ | 389 t€ | 425 t€ | 447 t€ | 447 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 88 t€ | 72 t€ | 93 t€ | 93 t€ | 71 t€ |
| Främmande kapital | 88 t€ | 72 t€ | 93 t€ | 93 t€ | 71 t€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 788 t€ | 836 t€ | 896 t€ | 766 t€ | 963 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 120 € | 4 500 € | 3 421 € | 26 t€ | 42 t€ |
| Material och tjänster | 199 t€ | -234 t€ | -257 t€ | -246 t€ | -254 t€ |
| Personalkostnader | 369 t€ | -374 t€ | -362 t€ | -386 t€ | -506 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 79 t€ | -92 t€ | -91 t€ | -83 t€ | -92 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 130 t€ | -140 t€ | -148 t€ | -114 t€ | -133 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 12 t€ | -207 € | 41 t€ | -37 t€ | 20 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -36 t€ | 25 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 19 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 48 t€ | 25 t€ | 57 t€ | -18 t€ | 39 t€ |
| Inkomstskatt | 13 t€ | -6 580 € | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 74 t€ | 54 t€ | 79 t€ | -18 t€ | 39 t€ |
| Bestående aktiva | 602 t€ | 595 t€ | 687 t€ | 742 t€ | 745 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | – | – | 0 € | 7 606 € |
| Fordringar | 80 t€ | 71 t€ | 56 t€ | 51 t€ | 49 t€ |
| Kassa och bank | 399 t€ | 432 t€ | 430 t€ | 396 t€ | 465 t€ |
| Rörliga aktiva | 479 t€ | 503 t€ | 486 t€ | 447 t€ | 522 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 68 t€ | 68 t€ | 68 t€ | 68 t€ | 68 t€ |
| Eget kapital | 643 t€ | 637 t€ | 655 t€ | 650 t€ | 749 t€ |
| Bokslutsdispositioner | 351 t€ | 389 t€ | 425 t€ | 447 t€ | 447 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 88 t€ | 72 t€ | 93 t€ | 93 t€ | 71 t€ |
| Främmande kapital | 88 t€ | 72 t€ | 93 t€ | 93 t€ | 71 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 24 t€ | 7 191 € | 13 t€ | 7 412 € | 20 t€ |
| Avskrivningsdifferens | 351 t€ | 389 t€ | 425 t€ | 447 t€ | 447 t€ |
| Löner och arvoden | 302 t€ | -300 t€ | -295 t€ | -313 t€ | -418 t€ |
| Intäkter från andelar i företag inom samma koncern | 24 t€ | 17 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 19 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | – | 0 € | -7 606 € | 2 899 € |
| Pensionskostnader | 51 t€ | -62 t€ | -54 t€ | -56 t€ | -73 t€ |
| Materiella tillgångar | 518 t€ | 593 t€ | 685 t€ | 740 t€ | 742 t€ |
| Ökning (minskning) av avskrivningsdifferensen | -39 t€ | 36 t€ | 22 t€ | -286 € | 61 € |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 84 t€ | 1 500 € | 1 500 € | 1 500 € | 1 500 € |
| Avskrivningar enligt plan | 79 t€ | -92 t€ | -91 t€ | -83 t€ | -92 t€ |
| Passiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | – | 0 € | 6 € |
| Placeringar | 85 t€ | 2 366 € | 2 366 € | 2 366 € | 2 366 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 51 t€ | 55 t€ | 59 t€ | 54 t€ | 58 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 15 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -16 t€ |
| Material och förnödenheter | – | – | – | 0 € | 7 606 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 74 t€ | 54 t€ | 79 t€ | -18 t€ | 39 t€ |
| Köp av tjänster | 1 410 € | -5 853 € | -3 215 € | -3 905 € | -12 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 501 t€ | 515 t€ | 508 t€ | 600 t€ | 642 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 197 t€ | -228 t€ | -254 t€ | -234 t€ | -245 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 2 655 € | 2 655 € | 2 655 € | 2 655 € | 2 655 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 12 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 3 399 € | 12 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 13 t€ | 8 589 € | 355 € | 4 € | 5 € |
| Övriga aktier och andelar | 866 € | 866 € | 866 € | 866 € | 866 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 50 t€ | 48 t€ | 52 t€ | 41 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 68 t€ | 54 t€ | 33 t€ | 48 t€ | 34 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 80 t€ | 71 t€ | 56 t€ | 51 t€ | 49 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | – | 0 € | 2 400 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 257 € | -240 € | -266 € | -240 € | -447 € |
| Maskiner och inventarier | 446 t€ | 517 t€ | 605 t€ | 666 t€ | 665 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 14 t€ | 16 t€ | 28 t€ | 44 t€ | 20 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Nevakivi Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen reguljär vägtransport, passagerartrafik (121 företag med beskattningsbar inkomst; median 55 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Pudasjärvi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis