Oulaisten Kaluste ja Maalaus Oy är ett aktiebolag med hemort i Oulainen, registrerat år 1976. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2025 rörelseresultatet -3 053 €; soliditet 33,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 23 t€ och inkomstskatterna 4 655 €. Offentliga köpare köpte för 1 335 € av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Ikäihmisten Palvelut (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -9,7 % | 0,8 % | 2,0 % | -0,7 % | -11,0 % | – |
| Bruttoresultat | 188 t€ | 208 t€ | 207 t€ | 203 t€ | 204 t€ | 229 t€ |
| Rörelsebidrag | -6 060 € | 27 t€ | 31 t€ | 37 t€ | 40 t€ | -11 t€ |
| Rörelseresultat | -3 053 € | 25 t€ | 29 t€ | 34 t€ | 37 t€ | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | -7 000 € | 18 t€ | 22 t€ | 25 t€ | 33 t€ | -17 t€ |
| Personalkostnader | -124 t€ | 119 t€ | 111 t€ | 108 t€ | 106 t€ | 178 t€ |
| Soliditet | 33,9 % | 43,6 % | 39,9 % | 26,1 % | 14,5 % | -1,6 % |
| Kassalikviditet | 0,49 | 0,79 | 0,52 | 0,65 | 0,87 | 0,69 |
| Current ratio | 2,86 | 3,32 | 2,68 | 2,04 | 2,38 | 2,03 |
| Avkastning på eget kapital | -11,8 % | 24,0 % | 33,0 % | 48,9 % | 109,5 % | – |
| Balansomslutning | 175 t€ | 176 t€ | 168 t€ | 198 t€ | 209 t€ | 185 t€ |
| Eget kapital | 59 t€ | 77 t€ | 67 t€ | 52 t€ | 30 t€ | -2 893 € |
| Kassa och bank | – | – | 0 € | 8 230 € | 15 € | 0 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 188 t€ | 208 t€ | 207 t€ | 203 t€ | 204 t€ | 229 t€ |
| Personalkostnader | 124 t€ | -119 t€ | -111 t€ | -108 t€ | -106 t€ | -178 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 007 € | -1 433 € | -1 857 € | -2 415 € | -2 888 € | -1 094 € |
| Övriga rörelsekostnader | 65 t€ | -63 t€ | -64 t€ | -58 t€ | -57 t€ | -62 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 053 € | 25 t€ | 29 t€ | 34 t€ | 37 t€ | -12 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 947 € | -2 294 € | -1 717 € | -2 519 € | -2 626 € | -5 028 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -7 000 € | 23 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 35 t€ | -17 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -4 655 € | -5 606 € | -6 322 € | -1 400 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -7 000 € | 18 t€ | 22 t€ | 25 t€ | 33 t€ | -17 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 16 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 17 t€ | 12 t€ |
| Omsättningstillgångar | 132 t€ | 125 t€ | 124 t€ | 125 t€ | 122 t€ | 115 t€ |
| Fordringar | 27 t€ | 39 t€ | 30 t€ | 50 t€ | 70 t€ | 59 t€ |
| Kassa och bank | – | – | 0 € | 8 230 € | 15 € | 0 € |
| Rörliga aktiva | 159 t€ | 164 t€ | 155 t€ | 183 t€ | 192 t€ | 174 t€ |
| Aktiva | 175 t€ | 176 t€ | 168 t€ | 198 t€ | 209 t€ | 185 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Eget kapital | 59 t€ | 77 t€ | 67 t€ | 52 t€ | 30 t€ | -2 893 € |
| Långfristigt främmande kapital | 60 t€ | 50 t€ | 43 t€ | 57 t€ | 98 t€ | 103 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 55 t€ | 49 t€ | 58 t€ | 90 t€ | 81 t€ | 85 t€ |
| Främmande kapital | 116 t€ | 99 t€ | 101 t€ | 147 t€ | 178 t€ | 188 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 188 t€ | 208 t€ | 207 t€ | 203 t€ | 204 t€ | 229 t€ |
| Personalkostnader | 124 t€ | -119 t€ | -111 t€ | -108 t€ | -106 t€ | -178 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 007 € | -1 433 € | -1 857 € | -2 415 € | -2 888 € | -1 094 € |
| Övriga rörelsekostnader | 65 t€ | -63 t€ | -64 t€ | -58 t€ | -57 t€ | -62 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 053 € | 25 t€ | 29 t€ | 34 t€ | 37 t€ | -12 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 947 € | -2 294 € | -1 717 € | -2 519 € | -2 626 € | -5 028 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -7 000 € | 23 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 35 t€ | -17 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -4 655 € | -5 606 € | -6 322 € | -1 400 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -7 000 € | 18 t€ | 22 t€ | 25 t€ | 33 t€ | -17 t€ |
| Bestående aktiva | 16 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 17 t€ | 12 t€ |
| Omsättningstillgångar | 132 t€ | 125 t€ | 124 t€ | 125 t€ | 122 t€ | 115 t€ |
| Fordringar | 27 t€ | 39 t€ | 30 t€ | 50 t€ | 70 t€ | 59 t€ |
| Kassa och bank | – | – | 0 € | 8 230 € | 15 € | 0 € |
| Rörliga aktiva | 159 t€ | 164 t€ | 155 t€ | 183 t€ | 192 t€ | 174 t€ |
| Aktiva | 175 t€ | 176 t€ | 168 t€ | 198 t€ | 209 t€ | 185 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Eget kapital | 59 t€ | 77 t€ | 67 t€ | 52 t€ | 30 t€ | -2 893 € |
| Långfristigt främmande kapital | 60 t€ | 50 t€ | 43 t€ | 57 t€ | 98 t€ | 103 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 55 t€ | 49 t€ | 58 t€ | 90 t€ | 81 t€ | 85 t€ |
| Främmande kapital | 116 t€ | 99 t€ | 101 t€ | 147 t€ | 178 t€ | 188 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 22 t€ | 12 t€ | 5 148 € | 19 t€ | 60 t€ | 73 t€ |
| Placeringar | 378 € | 378 € | 378 € | 378 € | 378 € | 378 € |
| Avskrivningar enligt plan | 3 007 € | -1 433 € | -1 857 € | -2 415 € | -2 888 € | -1 094 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 26 t€ | 29 t€ | 23 t€ | 46 t€ | 67 t€ | 57 t€ |
| Pensionskostnader | 23 t€ | -22 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -18 t€ | -28 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -7 000 € | 18 t€ | 22 t€ | 25 t€ | 33 t€ | -17 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | 0 € | 120 € | 150 € | 240 € | 126 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 967 € | -2 316 € | -1 852 € | -2 694 € | -2 873 € | -5 328 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 2 240 € | 593 € | 18 t€ | 19 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 378 € | 378 € | 378 € | 378 € | 378 € | 378 € |
| Färdiga produkter | 12 t€ | 1 165 € | 10 t€ | 3 134 € | 4 992 € | 5 225 € |
| Kortfristiga fordringar | 27 t€ | 39 t€ | 30 t€ | 50 t€ | 70 t€ | 59 t€ |
| Passiva | 175 t€ | 176 t€ | 168 t€ | 198 t€ | 209 t€ | 185 t€ |
| Löner och arvoden | 89 t€ | -86 t€ | -82 t€ | -80 t€ | -78 t€ | -139 t€ |
| Långfristiga kapitallån | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 12 t€ | -11 t€ | -10 t€ | -9 641 € | -10 t€ | -11 t€ |
| Materiella tillgångar | 16 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 30 t€ | 30 t€ | 28 t€ | 41 t€ | 41 t€ | 39 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 11 t€ | 9 950 € | 7 783 € | 21 t€ | 9 064 € | 23 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | – | – | 0 € | 99 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 20 € | 22 € | 15 € | 25 € | 7 € | 174 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 12 t€ | 8 819 € | 3 400 € | 9 932 € | 12 t€ | 6 024 € |
| Material och förnödenheter | 116 t€ | 114 t€ | 111 t€ | 115 t€ | 113 t€ | 106 t€ |
| Varor under tillverkning | 4 138 € | 9 974 € | 2 540 € | 6 889 € | 3 844 € | 3 626 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 374 € | 10 t€ | 7 596 € | 4 593 € | 3 119 € | 1 759 € |
| Maskiner och inventarier | 8 425 € | 3 663 € | 4 882 € | 6 509 € | 7 869 € | 2 426 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 2 648 € | 2 847 € | 3 061 € | 3 291 € | 3 538 € | 3 804 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 61 t€ | 53 t€ | 40 t€ | 21 t€ | -7 939 € | 9 350 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 5 002 € | 5 002 € | 5 002 € | 5 002 € | 5 002 € | 5 002 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Oulaisten Kaluste ja Maalaus Oy till den övre halvan inom näringsgrenen tillverkning av möbler (228 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Oulainen
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis