Koivulakson Vesi Oy är ett aktiebolag med hemort i Seinäjoki, registrerat år 1971. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 33 t€ och rörelseresultatet 10 t€; soliditet 56,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 10 t€ och inkomstskatterna 2 068 €. Offentliga köpare köpte för 421 € av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 33 t€ | 34 t€ | 32 t€ | 33 t€ |
| Förändring i omsättning | -1,3 % | 4,5 % | -3,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 6 619 € | 15 t€ | 8 773 € | 12 t€ |
| Rörelsebidrag % | 20,0 % | 43,7 % | 27,3 % | 35,4 % |
| Rörelseresultat | 10 t€ | 11 t€ | 4 618 € | 9 313 € |
| Rörelsemarginal | 31,3 % | 32,5 % | 14,3 % | 28,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 8 103 € | 8 271 € | 3 526 € | 7 204 € |
| Personalkostnader | -3 303 € | 3 679 € | 3 762 € | 7 221 € |
| Soliditet | 56,1 % | 52,6 % | 47,3 % | 41,4 % |
| Kassalikviditet | 4,17 | 5,09 | 4,32 | 3,38 |
| Current ratio | 4,17 | 5,09 | 4,32 | 3,38 |
| Relativ skuldsättning | 134,5 % | 130,8 % | 140,3 % | 157,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,2 % | 16,9 % | 8,7 % | 19,4 % |
| Balansomslutning | 102 t€ | 93 t€ | 86 t€ | 90 t€ |
| Eget kapital | 57 t€ | 49 t€ | 41 t€ | 37 t€ |
| Kassa och bank | 40 t€ | 31 t€ | 18 t€ | 32 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 33 t€ | 34 t€ | 32 t€ | 33 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 405 € | 35 € |
| Material och tjänster | 7 213 € | -6 973 € | -11 t€ | -1 546 € |
| Personalkostnader | 3 303 € | -3 679 € | -3 762 € | -7 221 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 770 € | -3 760 € | -4 155 € | -2 461 € |
| Övriga rörelsekostnader | 8 498 € | -8 278 € | -9 444 € | -13 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 10 t€ | 11 t€ | 4 618 € | 9 313 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 305 € | -595 € | -55 € | -464 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 10 t€ | 10 t€ | 4 563 € | 8 849 € |
| Inkomstskatt | 1 981 € | -2 068 € | -1 038 € | -1 645 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 8 103 € | 8 271 € | 3 526 € | 7 204 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 60 t€ | 59 t€ | 65 t€ | 56 t€ |
| Fordringar | 1 840 € | 2 063 € | 2 705 € | 1 793 € |
| Kassa och bank | 40 t€ | 31 t€ | 18 t€ | 32 t€ |
| Rörliga aktiva | 42 t€ | 33 t€ | 21 t€ | 33 t€ |
| Aktiva | 102 t€ | 93 t€ | 86 t€ | 90 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Eget kapital | 57 t€ | 49 t€ | 41 t€ | 37 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 35 t€ | 37 t€ | 40 t€ | 43 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 10 t€ | 6 565 € | 4 871 € | 9 852 € |
| Främmande kapital | 45 t€ | 44 t€ | 45 t€ | 53 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 33 t€ | 34 t€ | 32 t€ | 33 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 405 € | 35 € |
| Material och tjänster | 7 213 € | -6 973 € | -11 t€ | -1 546 € |
| Personalkostnader | 3 303 € | -3 679 € | -3 762 € | -7 221 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 770 € | -3 760 € | -4 155 € | -2 461 € |
| Övriga rörelsekostnader | 8 498 € | -8 278 € | -9 444 € | -13 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 10 t€ | 11 t€ | 4 618 € | 9 313 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 305 € | -595 € | -55 € | -464 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 10 t€ | 10 t€ | 4 563 € | 8 849 € |
| Inkomstskatt | 1 981 € | -2 068 € | -1 038 € | -1 645 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 8 103 € | 8 271 € | 3 526 € | 7 204 € |
| Bestående aktiva | 60 t€ | 59 t€ | 65 t€ | 56 t€ |
| Fordringar | 1 840 € | 2 063 € | 2 705 € | 1 793 € |
| Kassa och bank | 40 t€ | 31 t€ | 18 t€ | 32 t€ |
| Rörliga aktiva | 42 t€ | 33 t€ | 21 t€ | 33 t€ |
| Aktiva | 102 t€ | 93 t€ | 86 t€ | 90 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Eget kapital | 57 t€ | 49 t€ | 41 t€ | 37 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 35 t€ | 37 t€ | 40 t€ | 43 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 10 t€ | 6 565 € | 4 871 € | 9 852 € |
| Främmande kapital | 45 t€ | 44 t€ | 45 t€ | 53 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 1 519 € | 1 603 € | 504 € | 1 089 € |
| Passiva | 102 t€ | 93 t€ | 86 t€ | 90 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 714 € | 3 571 € | 6 429 € | 9 286 € |
| Kortfristiga fordringar | 1 840 € | 2 063 € | 2 705 € | 1 793 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 216 € | 918 € | 388 € | 835 € |
| Långfristiga övriga skulder | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 33 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 9 516 € | 9 516 € | 9 516 € | 9 516 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 € | 7 € | 0 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 49 t€ | 48 t€ | 53 t€ | 45 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 37 t€ | 29 t€ | 25 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 4 617 € | 1 806 € | 1 473 € | 1 350 € |
| Löner och arvoden | 2 990 € | -2 970 € | -3 060 € | -5 970 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 094 € | 633 € | 1 278 € | 955 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 8 103 € | 8 271 € | 3 526 € | 7 204 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 307 € | -603 € | -55 € | -464 € |
| Pensionskostnader | 142 € | -549 € | -468 € | -979 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 530 € | 511 € | 1 038 € | 4 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1 530 € | 1 645 € | 1 769 € | 1 903 € |
| Övriga lönebikostnader | 172 € | -161 € | -234 € | -272 € |
| Köp av tjänster | 4 708 € | -5 234 € | -8 734 € | -505 € |
| Materiella tillgångar | 60 t€ | 59 t€ | 65 t€ | 56 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2 505 € | -1 739 € | -1 874 € | -1 041 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 2 857 € | 2 857 € | 2 893 € | 5 157 € |
| Avskrivningar enligt plan | 3 770 € | -3 760 € | -4 155 € | -2 461 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 068 € | 298 € | 0 € | 2 255 € |
| Reservfond | 1 € | 1 € | 1 € | 1 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Koivulakson Vesi Oy till den övre halvan inom näringsgrenen vattenförsörjning (192 företag med beskattningsbar inkomst; median 4 783 €, 2,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Seinäjoki
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis