Mikro-Pulssi Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 1975. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 5,4 M€ och rörelseresultatet 1,8 M€; soliditet 85,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 892 t€ och inkomstskatterna 182 t€. Offentliga köpare köpte för 5 686 € av företaget åren 2022–2024; den största köparen är Muut Yliopistotason Tehtävät (Tampereen yliopisto).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,4 M€ | 4,9 M€ | 2,7 M€ | 2,5 M€ |
| Förändring i omsättning | 9,9 % | 78,8 % | 10,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 519 t€ | 614 t€ |
| Rörelsebidrag % | 33,1 % | 29,4 % | 19,0 % | 24,9 % |
| Rörelseresultat | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 501 t€ | 602 t€ |
| Rörelsemarginal | 33,8 % | 30,1 % | 18,3 % | 24,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 660 t€ | 722 t€ | 422 t€ | 479 t€ |
| Personalkostnader | -914 t€ | -833 t€ | 726 t€ | 683 t€ |
| Soliditet | 85,1 % | 85,6 % | 87,7 % | 86,3 % |
| Kassalikviditet | 4,49 | 4,23 | 2,30 | 4,73 |
| Current ratio | 6,52 | 6,67 | 5,41 | 7,15 |
| Relativ skuldsättning | 9,9 % | 8,3 % | 9,6 % | 10,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,6 % | 30,2 % | 22,6 % | 29,1 % |
| Balansomslutning | 3,6 M€ | 2,8 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ |
| Eget kapital | 3,1 M€ | 2,4 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ |
| Kassa och bank | 1,3 M€ | 443 t€ | 232 t€ | 856 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,4 M€ | 4,9 M€ | 2,7 M€ | 2,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 6 957 € | 0 € | 8 992 € |
| Material och tjänster | 2,2 M€ | 2,1 M€ | -1,1 M€ | -882 t€ |
| Personalkostnader | 914 t€ | 833 t€ | -726 t€ | -683 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 36 t€ | 35 t€ | -18 t€ | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 440 t€ | 457 t€ | -401 t€ | -301 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 501 t€ | 602 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -16 t€ | -22 t€ | 7 803 € | 131 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 509 t€ | 602 t€ |
| Inkomstskatt | 168 t€ | 168 t€ | -86 t€ | -123 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 660 t€ | 722 t€ | 422 t€ | 479 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 109 t€ | 105 t€ | 53 t€ | 38 t€ |
| Omsättningstillgångar | 1,1 M€ | 983 t€ | 1,3 M€ | 633 t€ |
| Fordringar | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 655 t€ | 382 t€ |
| Kassa och bank | 1,3 M€ | 443 t€ | 232 t€ | 856 t€ |
| Rörliga aktiva | 3,5 M€ | 2,7 M€ | 2,2 M€ | 1,9 M€ |
| Aktiva | 3,6 M€ | 2,8 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Eget kapital | 3,1 M€ | 2,4 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 533 t€ | 403 t€ | 412 t€ | 261 t€ |
| Främmande kapital | 533 t€ | 403 t€ | 412 t€ | 261 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,4 M€ | 4,9 M€ | 2,7 M€ | 2,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 6 957 € | 0 € | 8 992 € |
| Material och tjänster | 2,2 M€ | 2,1 M€ | -1,1 M€ | -882 t€ |
| Personalkostnader | 914 t€ | 833 t€ | -726 t€ | -683 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 36 t€ | 35 t€ | -18 t€ | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 440 t€ | 457 t€ | -401 t€ | -301 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 501 t€ | 602 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -16 t€ | -22 t€ | 7 803 € | 131 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 509 t€ | 602 t€ |
| Inkomstskatt | 168 t€ | 168 t€ | -86 t€ | -123 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 660 t€ | 722 t€ | 422 t€ | 479 t€ |
| Bestående aktiva | 109 t€ | 105 t€ | 53 t€ | 38 t€ |
| Omsättningstillgångar | 1,1 M€ | 983 t€ | 1,3 M€ | 633 t€ |
| Fordringar | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 655 t€ | 382 t€ |
| Kassa och bank | 1,3 M€ | 443 t€ | 232 t€ | 856 t€ |
| Rörliga aktiva | 3,5 M€ | 2,7 M€ | 2,2 M€ | 1,9 M€ |
| Aktiva | 3,6 M€ | 2,8 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Eget kapital | 3,1 M€ | 2,4 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 533 t€ | 403 t€ | 412 t€ | 261 t€ |
| Främmande kapital | 533 t€ | 403 t€ | 412 t€ | 261 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 28 t€ | 26 t€ | -21 t€ | -23 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 17 t€ | 21 t€ | 8 720 € | 147 € |
| Finansiella värdepapper | 60 t€ | 60 t€ | 59 t€ | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 193 t€ | 165 t€ | 160 t€ | 138 t€ |
| Materiella tillgångar | 109 t€ | 105 t€ | 53 t€ | 38 t€ |
| Pensionskostnader | 130 t€ | 119 t€ | -102 t€ | -97 t€ |
| Färdiga produkter | 0 € | 95 t€ | – | – |
| Övriga värdepapper | 60 t€ | 60 t€ | 59 t€ | 0 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -38 t€ | 302 t€ | 650 t€ | 127 t€ |
| Passiva | 3,6 M€ | 2,8 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ |
| Maskiner och inventarier | 109 t€ | 105 t€ | 53 t€ | 38 t€ |
| Köp av tjänster | 112 t€ | 186 t€ | -21 t€ | -42 t€ |
| Löner och arvoden | 757 t€ | 689 t€ | -604 t€ | -562 t€ |
| Koncernbidrag | 1,0 M€ | 600 t€ | – | – |
| Förskottsbetalningar | 62 t€ | 2 240 € | – | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 127 t€ | 125 t€ | 0 € | 1 252 € |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | -72 € | -414 € | -768 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 28 t€ | 82 t€ | 50 t€ | 8 049 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2,1 M€ | 1,6 M€ | -1,7 M€ | -968 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 924 t€ | 996 t€ | 606 t€ | 373 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | 149 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 660 t€ | 722 t€ | 422 t€ | 479 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 257 t€ | 73 t€ | 63 t€ | 72 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 626 € | 39 € | -149 € | -16 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2,4 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Material och förnödenheter | 1,0 M€ | 887 t€ | 1,3 M€ | 633 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 83 t€ | 165 t€ | 40 t€ | 51 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 36 t€ | 35 t€ | -18 t€ | -13 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 655 t€ | 382 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Mikro-Pulssi Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen tillverkning av annan elapparatur (83 företag med beskattningsbar inkomst; median 52 t€, 17 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Tammerfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis