Lounaspalvelu Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 1976. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,1 M€ och rörelseresultatet 54 t€; soliditet 66,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 80 t€ och inkomstskatterna 16 t€. Offentliga köpare köpte för 43 t€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Kasvatuksen Ja Koulutuksen Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 675 t€ |
| Förändring i omsättning | 4,8 % | -5,7 % | -0,8 % | 72,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 51 t€ | 87 t€ | 118 t€ | 85 t€ | 81 t€ |
| Rörelsebidrag % | 4,4 % | 8,0 % | 10,3 % | 7,3 % | 12,0 % |
| Rörelseresultat | 54 t€ | 81 t€ | 109 t€ | 74 t€ | 67 t€ |
| Rörelsemarginal | 4,7 % | 7,4 % | 9,5 % | 6,4 % | 9,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 40 t€ | 62 t€ | 85 t€ | 58 t€ | 65 t€ |
| Personalkostnader | -315 t€ | 324 t€ | 331 t€ | 411 t€ | 229 t€ |
| Soliditet | 66,8 % | 56,0 % | 46,9 % | 32,2 % | 18,4 % |
| Kassalikviditet | 2,47 | 1,24 | 1,53 | 1,84 | 2,35 |
| Current ratio | 2,70 | 1,35 | 1,64 | 1,95 | 2,57 |
| Relativ skuldsättning | 4,8 % | 9,8 % | 13,5 % | 19,4 % | 32,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 36,2 % | 46,1 % | 61,6 % | 54,0 % | 131,3 % |
| Balansomslutning | 170 t€ | 243 t€ | 294 t€ | 332 t€ | 266 t€ |
| Eget kapital | 110 t€ | 135 t€ | 138 t€ | 107 t€ | 49 t€ |
| Kassa och bank | 123 t€ | 94 t€ | 131 t€ | 228 t€ | 174 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 675 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 20 € | 7 481 € | 74 t€ |
| Material och tjänster | 443 t€ | -401 t€ | -431 t€ | -442 t€ | -217 t€ |
| Personalkostnader | 315 t€ | -324 t€ | -331 t€ | -411 t€ | -229 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 418 € | -6 220 € | -9 306 € | -11 t€ | -14 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 324 t€ | -276 t€ | -273 t€ | -231 t€ | -223 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 54 t€ | 81 t€ | 109 t€ | 74 t€ | 67 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 109 € | -1 119 € | -3 463 € | -4 360 € | -2 057 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 51 t€ | 80 t€ | 106 t€ | 70 t€ | 65 t€ |
| Inkomstskatt | 11 t€ | -17 t€ | -21 t€ | -12 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 40 t€ | 62 t€ | 85 t€ | 58 t€ | 65 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 9 130 € | 98 t€ | 105 t€ | 60 t€ | 44 t€ |
| Omsättningstillgångar | 13 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 18 t€ |
| Fordringar | 24 t€ | 39 t€ | 45 t€ | 29 t€ | 30 t€ |
| Kassa och bank | 123 t€ | 94 t€ | 131 t€ | 228 t€ | 174 t€ |
| Rörliga aktiva | 161 t€ | 145 t€ | 189 t€ | 272 t€ | 222 t€ |
| Aktiva | 170 t€ | 243 t€ | 294 t€ | 332 t€ | 266 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 578 € | 8 578 € | 8 578 € | 8 578 € | 8 578 € |
| Eget kapital | 110 t€ | 135 t€ | 138 t€ | 107 t€ | 49 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 41 t€ | 85 t€ | 131 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 59 t€ | 108 t€ | 115 t€ | 140 t€ | 87 t€ |
| Främmande kapital | 59 t€ | 108 t€ | 156 t€ | 225 t€ | 217 t€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 675 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 20 € | 7 481 € | 74 t€ |
| Material och tjänster | 443 t€ | -401 t€ | -431 t€ | -442 t€ | -217 t€ |
| Personalkostnader | 315 t€ | -324 t€ | -331 t€ | -411 t€ | -229 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 418 € | -6 220 € | -9 306 € | -11 t€ | -14 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 324 t€ | -276 t€ | -273 t€ | -231 t€ | -223 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 54 t€ | 81 t€ | 109 t€ | 74 t€ | 67 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 109 € | -1 119 € | -3 463 € | -4 360 € | -2 057 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 51 t€ | 80 t€ | 106 t€ | 70 t€ | 65 t€ |
| Inkomstskatt | 11 t€ | -17 t€ | -21 t€ | -12 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 40 t€ | 62 t€ | 85 t€ | 58 t€ | 65 t€ |
| Bestående aktiva | 9 130 € | 98 t€ | 105 t€ | 60 t€ | 44 t€ |
| Omsättningstillgångar | 13 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 18 t€ |
| Fordringar | 24 t€ | 39 t€ | 45 t€ | 29 t€ | 30 t€ |
| Kassa och bank | 123 t€ | 94 t€ | 131 t€ | 228 t€ | 174 t€ |
| Rörliga aktiva | 161 t€ | 145 t€ | 189 t€ | 272 t€ | 222 t€ |
| Aktiva | 170 t€ | 243 t€ | 294 t€ | 332 t€ | 266 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 578 € | 8 578 € | 8 578 € | 8 578 € | 8 578 € |
| Eget kapital | 110 t€ | 135 t€ | 138 t€ | 107 t€ | 49 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 41 t€ | 85 t€ | 131 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 59 t€ | 108 t€ | 115 t€ | 140 t€ | 87 t€ |
| Främmande kapital | 59 t€ | 108 t€ | 156 t€ | 225 t€ | 217 t€ |
| Pensionskostnader | 46 t€ | -52 t€ | -32 t€ | -38 t€ | -22 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 3 375 € | -6 220 € | -9 306 € | -11 t€ | -14 t€ |
| Materiella tillgångar | 9 130 € | 12 t€ | 16 t€ | 22 t€ | 29 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 62 t€ | 64 t€ | 44 t€ | 41 t€ | -24 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 24 t€ | 39 t€ | 45 t€ | 29 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 11 t€ | 12 t€ | 15 t€ | 25 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 10 t€ | 26 t€ | 30 t€ | 22 t€ | 15 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 12 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 4 931 € | 3 508 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 148 € | 124 € | 16 € | 365 € | 5 019 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 411 € | -5 425 € | -7 407 € | -6 471 € | -7 076 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 17 t€ | 26 t€ | 27 t€ | 20 t€ | 13 t€ |
| Material och förnödenheter | 13 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 18 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 0 € | 319 € | 2 463 € | 6 334 € | 10 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 27 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 50 t€ | 18 t€ |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 319 € | 2 463 € | 6 334 € | 10 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 4 692 € | 0 € | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 40 t€ | 62 t€ | 85 t€ | 58 t€ | 65 t€ |
| Placeringar | 0 € | 85 t€ | 86 t€ | 32 t€ | 4 741 € |
| Övriga lönebikostnader | 7 909 € | -5 610 € | -7 504 € | -8 583 € | -5 329 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 412 t€ | -397 t€ | -420 t€ | -435 t€ | -226 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 211 € | 550 € | 530 € | 1 925 € | 11 t€ |
| Nedskrivningar av tillgångar bland bestående aktiva | 43 € | 0 € | – | – | – |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 41 t€ | 85 t€ | 131 t€ |
| Köp av tjänster | 32 t€ | -3 544 € | -8 739 € | -4 387 € | 0 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 3 845 € | 4 182 € | 3 928 € | 1 746 € | 0 € |
| Löner och arvoden | 260 t€ | -267 t€ | -292 t€ | -365 t€ | -202 t€ |
| Passiva | 170 t€ | 243 t€ | 294 t€ | 332 t€ | 266 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -1 370 € | -655 € | -2 472 € | -3 248 € | 8 659 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 4 660 € | 1 522 € | 0 € | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 0 € | 85 t€ | 86 t€ | 32 t€ | 4 741 € |
| Maskiner och inventarier | 9 130 € | 12 t€ | 16 t€ | 22 t€ | 29 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 41 t€ | 44 t€ | 44 t€ | 43 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lounaspalvelu Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen cateringverksamhet vid enskilda evenemang (180 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 5,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Esbo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis